Wskaźnik OBV (On Balance Volume) – Strategie handlowe

Wskaźnik OBV (On Balance Volume) przewiduje zmiany cen akcji poprzez przepływ wolumenu. Wskaźnik ten, wynaleziony przez Josepha Granville'a, jest bardzo prosty. Jeśli cena zamknięcia bieżącego słupka jest wyższa niż cena zamknięcia poprzedniego słupka, wartość wolumenu bieżącego słupka jest dodawana do poprzedniej wartości OBV.

wskaznik obv

Wskaźnik OBV (On Balance Volume) – Strategie handlowe

Zanim wyjaśnimy co to jest OBV, przypomnijmy sobie co to jest wolumen na giełdzie.

Wolumen jest po prostu liczbą akcji, którymi handluje się na danej akcji, indeksie lub innej inwestycji w danym okresie czasu. Wolumen (lub jego brak) może służyć jako ważna informacja podczas handlu. Jeśli jesteś aktywnym inwestorem, który używa wykresów i trendów w swojej strategii, analiza trendów wolumenu może pomóc Ci potwierdzić wzorce.

Interpretacja On balance volume

Interpretacja wskaźnika On Balance Volume opiera się na zasadzie, że zmiany OBV poprzedzają zmiany ceny. Zgodnie z tą zasadą, wzrost wielkości salda oznacza, że profesjonaliści inwestują w instrument. Kiedy opinia publiczna zaczyna później inwestować, cena i wartości OBV zaczynają gwałtownie rosnąć.

Jeśli cena w swoim ruchu przekracza wskaźnik Wolumenu Równowagi, jest to nazywane „brakiem potwierdzenia”. Można to zaobserwować na szczycie rynku byczego (kiedy cena rośnie bez odpowiadającego jej wzrostu Wolumenu Bilansu lub go przekracza) lub na dnie rynku niedźwiedziego (kiedy cena spada bez odpowiadającego jej spadku Wolumenu Bilansu lub go przekracza).

Jeśli każdy nowy szczyt jest wyższy od poprzedniego i każdy nowy dołek jest wyższy od poprzedniego, możemy mówić o trendzie wzrostowym On Balance Volume. Analogicznie, trend spadkowy w OBV oznacza spadek szczytów i minimów. Kiedy OBV porusza się w kanale poziomym bez formowania kolejnych szczytów i dołków w górę i w dół, jest to trend nieokreślony.

Jeśli trend został już ustalony, obowiązuje on do momentu zmiany. Zmiana trendu wielkości bilansowej może nastąpić na dwa sposoby. W pierwszym przypadku, trend zmienia się z byczego na niedźwiedzi, lub z niedźwiedziego na byczy.

W drugim przypadku trend OBV zmienia się na trend nieokreślony i pozostaje taki przez więcej niż trzy okresy. Tak więc, jeśli trend byczy zmienia się w trend nieokreślony i pozostaje taki przez około dwa okresy, a następnie ponownie zmienia się w trend byczy, należy uznać, że ten trend OBV przez cały ten czas był nadal byczy.

Szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź nasze rekomendacje ????

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

$0.01

Minimalny depozyt:

$0.00

Jeśli trend wskaźnika Wolumenu Równowagi zmienia się z byczego na niedźwiedzi, następuje tzw. przełamanie. Ponieważ załamania wskaźników zwykle poprzedzają załamania cen, w przypadku wzrostowych załamań OBV inwestorzy powinni zajmować pozycje długie. Z kolei, w przypadku spadkowych, odpowiednio sprzedawać. Pozycje powinny być otwarte do momentu zmiany kierunku trendu.

Wzór i wartości

Jeżeli aktualna cena zamknięcia jest wyższa od poprzedniej, to:

OBV (i) = OBV (i – 1) + VOLUME (i).

Jeżeli aktualna cena zamknięcia jest niższa od poprzedniej, to:

OBV (i) = OBV (i – 1) – VOLUME (i).

Jeżeli aktualna cena zamknięcia jest równa cenie poprzedniej, to:

OBV (i) = OBV (i – 1)

Ograniczenia OBV

OBV jest wskaźnikiem wiodącym, co oznacza, że może tworzyć prognozy, ale nie może powiedzieć zbyt wiele o tym, co faktycznie się wydarzyło, jeśli chodzi o sygnały. W rezultacie, może on generować fałszywe sygnały, dlatego też wskaźniki opóźniające mogą go zrównoważyć. Szukaj przebicia linii OBV wraz z linią średniej ruchomej; możesz potwierdzić przebicie ceny, jeśli wskaźnik OBV również dokona przebicia. Ważne jest również, aby zauważyć, że duży skok wolumenu w jednym dniu może wyłączyć wskaźnik OBV na dość długi czas.

Opinie- Wskaźnik OBV

Ponownie, należy zauważyć, że idea tego wskaźnika polega na tym, że wolumen poprzedza ruchy cen.

  • Jeśli objętość zaczyna się zmniejszać, gdy cena aktywów rośnie, jest to wskaźnik zwiększonej presji sprzedaży, która może spowodować, że cena zacznie spadać. Odwrotnie, gdy wolumen wzrasta w okresach, gdy cena rośnie, jest oznaką zwiększonej presji kupna.
  • Podczas analizy tego wskaźnika, inwestor powinien skupić się głównie na jego trendzie. Bieżąca wartość OBV jest nieistotna w tym sensie, że zawiera wiele danych z przeszłości i nie ma względnego porównania między OBV jednego instrumentu a OBV innego. Z drugiej strony, jeśli badamy ostatni trend OBV, możemy określić, czy presja kupna lub sprzedaży wzrasta lub maleje. Możemy również potwierdzić istniejący trend na rynku lub zidentyfikować dywergencję między wskaźnikiem a ceną.
  • Jeśli OBV porusza się w tym samym kierunku co panujący trend, jest to wyraźny znak, że siła trendu jest utrzymywana. I odwrotnie, kiedy OBV zaczyna poruszać się w kierunku przeciwnym do trendu, jest to wskazówka, że istniejący trend słabnie i może się odwrócić.

???? Być może zainteresuje Cię nasz artykuł na temat wskaźnika bieżącego


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!