Wskaźnik bieżący: co to jest, jak się go oblicza i przykłady

Wskaźniki bieżące mierzą zdolność firmy do spłacania zobowiązań krótkoterminowych, czyli takich, które są wymagalne w ciągu jednego roku. Bilans mówi inwestorom i analitykom, w jaki sposób firma może zmaksymalizować swoje aktywa obrotowe, aby spłacić swoje długi. Czy używasz już wskaźnika bieżącego? Ten niezbędny system do zrozumienia kondycji finansowej firmy może zaoszczędzić (lub zarobić) Ci sporo pieniędzy. Przyjrzyjmy się, o co w tym wszystkim chodzi.

Wskaźnik bieżący: co to jest, jak się go oblicza i przykłady

Wskaźnik płynności bieżącej jest wskaźnikiem dostępności, który określa stopień płynności przedsiębiorstwa.

Daje nam informację o tym, ile firma jest w stanie sprzedać swoich aktywów, aby móc spłacić swoje krótkoterminowe zadłużenie, czyli na ile firma jest w stanie pokryć swoje bieżące wydatki z bieżących dochodów.

Wskaźnik płynności bieżącej jest zatem wskaźnikiem kondycji firmy, ponieważ jeśli firma ma problemy ze spłatą swojego zadłużenia, coś jest nie tak.

Wzór na wskaźnik bieżącej płynności

Biorąc pod uwagę, że „Ec” = dochód bieżący, „Sc” = wydatki bieżące i „Cr” = wskaźnik bieżący, to:

Cr = Ec / Sc

Znaczenie należy interpretować zgodnie z zakresem wartości, do którego należy wynik:

Cr < 1: Wskaźnik bieżącej płynności wskazuje na poważny stan zdrowia firmy, ponieważ bieżące dochody są niższe niż bieżące wydatki. Oznacza to, że w przyszłości, a przynajmniej w najbliższej przyszłości, firma nie będzie w stanie spłacić swojego zadłużenia.

Cr = 1: Wskaźnik bieżący wskazuje na problem w kondycji firmy, nie tak poważny jak w poprzednim przypadku, ale wskaźnik 1 oznacza, że przychody są wystarczające do pokrycia wydatków. Oznacza to, że nie trzeba długo czekać, aby pojawiła się sytuacja, w której dochody są niewystarczające.

Cr > 1: Wskaźnik bieżący wskazuje na dobry poziom kondycji finansowej firmy. Oznacza to, że przychody są więcej niż wystarczające do pokrycia wydatków.

Przykład

Weźmy przykład fikcyjnej firmy i obliczmy jej wskaźnik płynności bieżącej:

  • Aktywa: 10.000 EUR
  • Udziały: 5.000 EUR
  • Aktywa trwałe: 3 000 EUR
  • Wydatki długoterminowe: 4 000 EUR
  • Dochód bieżący = aktywa – aktywa trwałe = 10.000 – 3.000 = 7.000 €

Koszty bieżące = aktywa – działania – koszty bieżące = 10.000 – 5.000 – 4.000 = 1.000 EUR

Cr = Ec / Sc = 7.000 / 1.000 = 7

Wskaźnik płynności bieżącej wynosi > 1. Oznacza to, że analizowane fikcyjne przedsiębiorstwo jest w dobrej kondycji finansowej.

Weźmy jako przykład inną firmę z następującymi informacjami:

  • Aktywa: 10.000 EUR
  • Udziały: 1.000 euro
  • Aktywa trwałe: 8 000 EUR
  • Wydatki długoterminowe: 1 000 EUR
  • Dochód bieżący = aktywa – aktywa trwałe = 10.000 – 8.000 = 2.000 €

Koszty bieżące = aktywa – działania – koszty bieżące = 10.000 – 1.000 = 8.000 EUR

Cr = Ec / Sc = 2.000 / 8.000 = 0,25

Wskaźnik płynności bieżącej wynosi < 1. Oznacza to, że analizowana fikcyjna spółka jest w złej kondycji finansowej. Nie trzeba też długo czekać, aby zdać sobie sprawę, że przy takim wskaźniku bieżącym ta fikcyjna firma wkrótce zbankrutuje.

Stosowanie wskaźnika bieżącego do porównywania różnych firm ma pewne ograniczenie. Porównywanie wskaźników bieżących firm z różnych branż nie jest najlepszym pomysłem. To, jak zmienia się wskaźnik, często decyduje o tym, czy jest on dobry, czy zły. Nawet firma, która wydaje się mieć zdrowy wskaźnik płynności bieżącej, może zmierzać w kierunku sytuacji, w której znajdzie się w tarapatach finansowych.

Z drugiej strony, organizacja, która wydaje się mieć obecnie problemy, może czynić postępy w kierunku osiągnięcia zdrowszego wskaźnika bieżącego. W pierwszym przypadku należałoby się spodziewać, że trend wskaźnika płynności bieżącej zaszkodzi wycenie firmy. Rosnący wskaźnik bieżący może wskazywać, że akcje są niedowartościowane i znajdują się na skraju trendu wzrostowego.

Wskaźnik bieżący opinie

Zalecamy, aby zawsze pamiętać o wskaźniku bieżącym ze względu na jego znaczenie. Prawdopodobnie już obliczasz coś równoważnego, być może nie zwracając na to zbytniej uwagi, ale zapamiętanie, co i jak obliczyć, aby obliczyć wskaźnik bieżący, jest niezbędne.

???? Być może zainteresuje Cię nasz artykuł o wskaźniku OBV (On Balance Volume) albo o wskaźniku Big Maca.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!