W co inwestować małe kwoty? 1000 – 5000zł

Zastanawiasz się w co inwestować małe kwoty? Być może to niewielka suma, ale nie lekceważ jej wartości. Aby zbudować długoterminową wolność finansową, nawet 1000 złotych to świetny początek.

inwestycja 1000 zlotych

W co inwestować małe kwoty?

Załóż konto oszczędnościowe

Może się wydawać, że umieszczenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym z najlepszym oprocentowaniem poniżej 1% to niezbyt duża inwestycja. Miliony gospodarstw domowych nie mają jednak pod ręką wystarczającej ilości środków, aby poradzić sobie z nieoczekiwaną sytuacją. W takim przypadku jest to doskonałe miejsce do regularnego inwestowania małych kwot.

Odkładanie pieniędzy na podstawowe oszczędności jest mądrą inwestycją. Nie da się przewidzieć, kiedy pojawią się życiowe zakręty, ale posiadanie pewnej ilości gotówki zawsze złagodzi ich skutki. Jest to również opłacalne, jeśli uchroni Cię przed pożyczaniem pieniędzy wysoko oprocentowanych, na przykład za pomocą karty kredytowej. Upewnij się, że masz w zapasie gotówkę na trzy do sześciu miesięcy.

W co inwestować małe kwoty: Inwestuj w ETF-y

Po otwarciu rachunku maklerskiego, nadszedł czas, aby zdecydować, gdzie inwestować. Jeśli jesteś początkujący w inwestowaniu, zacznij od funduszu ETF (exchange-traded fund).

Fundusze ETF śledzą benchmarki, takie jak rynek obligacji amerykańskich lub rynek akcji, a do wyboru jest ich tysiące. Inwestowanie w ETF-y jest proste i łatwe, mają one niższe opłaty niż aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne i mogą przyjmować nawet niewielkie wpłaty. Możesz rozpocząć swoją podróż inwestycyjną z 1000 PLN, ucząc się, jak inwestować w ETF-y.

Zobacz także: Jak inwestować w ETFy

Skorzystaj z usług robo-advisora

Szukasz portfela inwestycyjnego, ale nie jesteś zainteresowany zarządzaniem nim? Robo-advisors to usługi online, które automatyzują niektóre części planowania finansowego i zarządzania portfelem.

Obecnie dostępnych jest wiele robo-advisorów. Minimalny depozyt w wysokości 1000 złotych jest zazwyczaj wystarczający, aby rozpocząć działalność, a oni wybiorą fundusze lub ETF-y, które są dostosowane do Twoich długoterminowych celów. W większości przypadków opłaty za zarządzanie są niższe niż 0,3% rocznie (na każdy 1000 PLN to 3 PLN w opłatach rocznych), a usługa może pomóc w ustawieniu powtarzających się depozytów, aby pomóc Ci osiągnąć cele finansowe.

W co inwestować małe kwoty: Akcje

Rozważ zakup pojedynczych akcji, jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad swoimi inwestycjami. Możesz zbudować zdywersyfikowany portfel akcji nawet z 1 000 PLN. Wiele biur maklerskich pozwala nawet inwestorom na zakup ułamkowych udziałów w akcjach o wysokich cenach.

Na opodatkowanym rachunku maklerskim można trzymać pojedyncze akcje. Zyski z akcji indywidualnych nie są opodatkowane do momentu ich sprzedaży, co czyni tę strategię dobrą do odroczenia podatków na rachunku maklerskim.

Zobacz także: Jakie akcje kupić w tym roku

Akcje reprezentują udziały własnościowe w firmie. Niewielu jest przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą z zamiarem pozostania w niej przez krótki okres czasu. Podobne zasady dotyczą posiadania akcji. Z czasem posiadanie części wysokiej jakości firmy staje się coraz lepsze (procent składany). Jeśli zdecydujesz się podjąć tę drogę, musisz odrobić swoje zadanie domowe i kupić akcje z zamiarem posiadania ich przez co najmniej kilka lat.

Spłać długi

Jeśli chodzi o inwestowanie swoich pieniędzy, spłacanie długu nie jest tym, co zwykle przychodzi na myśl, ale statystyki dowodzą inaczej. Pomimo niskiej stopy hipotecznej i umorzonych pożyczek studenckich, odsetki, które płacisz od innych długów uniemożliwiają Ci budowanie bogactwa.

Pomimo tego, że 1000 złotych może nie mieć znaczącego wpływu na zmniejszenie Twojego zadłużenia, jest to kluczowy i istotny krok w kierunku wolności finansowej. Jesteś o krok bliżej do bycia wolnym od długów, inwestując nawet tak małą sumę w swoje zadłużenie.

Inwestuj w siebie

Choć może to brzmieć banalnie, inwestowanie w siebie ostatecznie zapewni Ci najwyższy zwrot z inwestycji.

Im częściej będziesz otaczać się przedsiębiorcami odnoszącymi sukcesy, tym bardziej zrozumiesz, co naprawdę oznacza inwestowanie w siebie.

Możesz zacząć od małej inwestycji np. kupując książkę lub kurs online za 200 złotych. Istnieją większe inwestycje, takie jak udział w konferencji (którą odkładałeś przez lata) lub zatrudnienie coach’a biznesowego.

Wszystkie te działania mogą przyczynić się do Twojego osobistego i finansowego sukcesu, a zazwyczaj kosztują mniej niż 1000 złotych. Zanim zdecydujesz w co zainwestować, upewnij się, że jest to coś, co kochasz (lub przynajmniej lubisz) robić.

Podsumowanie

Rozpoczęcie portfela inwestycyjnego jest znaczącym krokiem, niezależnie od tego, czy inwestujesz setki tysięcy, czy tylko 1000 złotych. Rozpoczęcie inwestycji to pierwszy krok, bez względu na to, jak mała jest to inwestycja. Inwestowanie teraz zapewni dostatnią przyszłość, gdy połączysz regularne wpłaty z zyskami z inwestycji.

Nie ma znaczenia, ile masz pieniędzy, zanim zrobisz pierwszy krok. Już dziś możesz zacząć inwestować, bez zbędnych wymówek.

Chcesz zacząć handlować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!