Teoria niewidzialnej ręki

Teoria niewidzialnej ręki została po raz pierwszy przedstawiona, w książce „Theory of Moral Sentiments” w połowie XVIII wieku. Była to koncepcja bardziej teoretyczna niż praktyczna. Wkrótce stała się podstawą myśli liberalnej i jednym z filarów założycielskich kapitalizmu, na długo zanim kapitalizm się umocnił.

niewidzialna reka

Koncepcja niewidzialnej ręki

Teoria Niewidzialnej Ręki została wprowadzona przez Adama Smitha, jednego z najsłynniejszych ekonomistów i filozofów w historii ludzkości. Znaczenie jego badań jest tak duże, że dziś, trzy wieki później, nadal się je bada, ponieważ pozostają aktualne. Liberalizm nadal zasadniczo kieruje się tą teorią, a teoria ekonomii znajduje tu jedną ze swoich najsilniejszych koncepcji.

Kim był Adam Smith?

Adam Smith urodził się w Edynburgu, w Szkocji, w 1723 roku. Żył w szczytowym okresie Oświecenia, wnosząc swoje teorie i myśli w bardzo aktywny sposób. Uważany jest za ojca nowoczesnej ekonomii, a także za najważniejszego teoretyka liberalizmu gospodarczego. Stworzył podstawy teoretyczne podtrzymujące ten nurt finansowy do dziś.

Jego twórczość literacka ma kilka podstawowych tytułów. W „A Theory of Moral Sentiments” Smith po raz pierwszy przedstawił koncepcję teorii niewidzialnej ręki. Jednak stał się punktem odniesienia i autorytetem dzięki „An Inquiry into the Nature and Cause of the Wealth of Nations”.

Wybitny nauczyciel, filozof i ekonomista, Adam Smith prowadził dyskretne życie. Nie ożenił się i nie pozostawił dzieci, zapamiętany został jako nieśmiały i nieco hipochondryczny. Sprzeczał się z teoriami Alfreda Marshalla, innego czołowego ekonomisty, i zmarł w 1790 r. na nieokreśloną chorobę.

Czym jest teoria niewidzialnej ręki i jak ona działa?

Zasada „niewidzialnej ręki” (Invisible Hand) twierdzi, że rynek reguluje się sam w sposób naturalny, bez potrzeby ingerencji z zewnątrz. Innymi słowy, Adam Smith twierdził, że w scenariuszu wolnego i liberalnego rynku, bez jakichkolwiek regulacji państwowych, rynek będzie regulował się automatycznie, a równowaga cenowa będzie podyktowana podstawową relacją między popytem a podażą.

Adam Smith, był również zagorzałym obrońcą ekonomii dla pożądanych celów społecznych. Krytykował w ten sposób siłę niewidzialnej ręki w gospodarce liberalnej, przewidując szalejący kapitalizm, który stał się masowy w XX wieku. Niewidzialna ręka wynika zatem z konieczności istnienia samego rynku, na którym podmioty gospodarcze muszą wytwarzać coś wartościowego, aby uzyskać dochód i w ten sposób móc przetrwać w konkurencyjnym społeczeństwie.

Zalety i wady

Jak wszystkie teorie, Niewidzialna Ręka rynku wciąż znajduje zwolenników i przeciwników swojej słuszności. W istocie jest tak od czasu wprowadzenia jej przez Adama Smitha w XVIII wieku. Jedną z najostrzejszych krytyk, która jest pamiętana do dziś, to ta Josepha E. Stiglitza, przyszłego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Powiedział on kiedyś, że „powodem, dla którego Niewidzialna Ręka często wydaje się niewidzialna, jest to, że jej nie ma”.

Dzieje się tak dlatego, że kiedy powstają monopole i oligopole, Niewidzialna Ręka staje się statyczna i nie może już regulować rynku. Sam Adam Smith uznał, że właśnie w takim scenariuszu teoria ta się nie sprawdziła, krytykując koncentrację siły rynkowej w rękach kilku producentów i niewielką interwencję państwa w celu skorygowania tej nierównowagi.

Wreszcie, kolejnym zarzutem często zgłaszanym przez ekspertów wobec działania teorii niewidzialnej ręki jest to, że daje ona zbyt dużą swobodę jednostce w wykorzystywaniu własnego interesu kosztem zbiorowości. Idea ta jest eksplorowana w Bogactwie Narodów i staje się kolejnym fundamentalnym filarem myśli Smitha. Jednak liberałowie kwestionują tę zasadę, argumentując, że bogactwo indywidualne jest tylko jeszcze jedną zachętą do zwiększenia bogactwa wszystkich poprzez tworzenie miejsc pracy i większe zaangażowanie w pracę.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje????

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!