Kiedy mówimy o analizie wyników ekonomicznych i wydajności pracy firmy, odnosimy się do kombinacji głównych wskaźników w celu określenia poziomu efektywności firmy, w zakresie rentowności. Dlatego dzisiaj porozmawiamy o systemie Duponta do analizy rentowności.

Co to jest System Dupont i do czego służy?
System Duponta jest metodą, która może być wykorzystana do analizy rentowności przedsiębiorstwa, przy użyciu tradycyjnych narzędzi zarządzania efektywnością, zarówno ekonomiczną, jak i operacyjną. Model systemu Dupont został stworzony przez inżyniera elektryka F. Donaldsona Browna w 1914 roku, który dołączył do działu skarbu dużej firmy chemicznej.
System ten łączy rachunek zysków i strat oraz bilans firmy w dwie miary rentowności: Stopa zwrotu z aktywów (ROA) i stopa zwrotu z kapitału własnego (ROE).
System Duponta jest definiowany jako wskaźnik finansowy w analizie wyników ekonomicznych i wydajności pracy przedsiębiorstwa. Ten rodzaj systemu ma tę zaletę, że łączy główne wskaźniki finansowe w celu określenia stopnia efektywności, jaką firma wykorzystuje w swoich aktywach, a także w kapitale obrotowym i mnożniku kapitałowym (należności lub pożyczki).
Zalety systemu Dupont
Główną zaletą jest to, że pozwala firmie rozbić zwrot z kapitału własnego na różne składniki, dzięki czemu właściciele mogą analizować całkowitą rentowność firmy z różnych wymiarów. W ten sposób, a także poprzez porównanie ze średnią lub innymi firmami w branży, można określić, gdzie firma ma problemy.
Elementy systemu Dupont
System Duponta łączy elementy odpowiedzialne za wzrost gospodarczy firmy, aby określić poziom efektywności, jaką firma wykorzystuje w odniesieniu do swoich aktywów, kapitału obrotowego i dźwigni finansowej, poprzez formułę-diagram jak poniżej:
Jak widać na wykresie, elementy systemu Duponta są podzielone na trzy zmienne:
- Marża zysku netto: istnieją produkty, które nie mają wysokiej sprzedaży, tzn. są sprzedawane przez bardzo długi okres czasu. Firmy, które sprzedają tylko te rodzaje produktów zależą w dużej mierze od marży zysku dla każdej z ich sprzedaży. Jeśli ta marża jest dobra, można osiągnąć wysoki zwrot bez sprzedaży dużej ilości produktów.
- Obrót całkowitych aktywów przedsiębiorstwa: ma miejsce, gdy przedsiębiorstwo ma niższą marżę, ale jest ona równoważona dużą liczbą sprzedawanych produktów, a w konsekwencji dobrym zarządzaniem aktywami. Produkt o niskiej rentowności, który jest codziennie rotowany, jest bardziej opłacalny niż produkt o wysokiej marży, ale niewielkiej rotacji.
- Dźwignia finansowa: polega na możliwości finansowania inwestycji bez posiadania własnych środków. W celu prowadzenia działalności przedsiębiorstwo potrzebuje aktywów, które mogą być finansowane z kapitału własnego (wkład udziałowców) lub poprzez odwołanie się do finansowania przez osoby trzecie. Im wyższy kapitał finansowany, tym wyższe będą koszty finansowe, które bezpośrednio wpływają na rentowność generowaną przez działalność.
Znając zmienne stosowane w systemie Duponta, możemy w prostszy sposób lepiej zrozumieć ich obliczanie:

Jak widać, pierwszy czynnik (Zysk netto / Sprzedaż) odpowiada pierwszej zmiennej, marży zysku netto, drugi – rotacji aktywów ogółem, a trzeci czynnik odpowiada dźwigni finansowej.
Inny sposób patrzenia na formułę ROE systemu Duponta = Zysk netto / Sprzedaż x Sprzedaż / Aktywa x Aktywa / Kapitał własny
- Zysk netto nazywany jest „dochodem netto”.
- Na podstawie tego wzoru można przeanalizować rentowność finansową lub ROE i rozdzielić ją na trzy wskaźniki.
Przykład systemu Dupont
Załóżmy, że firma posiada następujące informacje finansowe:
- Aktywa: 100.000.000 USD
- Zobowiązania: 28.000.000 USD
- Kapitał własny: $30,000,000
- Sprzedaż: 250.000.000$
- Koszty sprzedaży: 50.000.000 USD
- Wydatki: 25.000.000 USD
- Zysk: 150.000.000$
Jeśli zastosujemy powyższy wzór, otrzymamy:
1. Marża zysku netto: zysk netto / sprzedaż = 150.000.000 / 250.000.000 = 0,6
2. Sprzedaż aktywów ogółem: Sprzedaż / Aktywa trwałe ogółem = 250.000.000 / 100.000.000 = 2,5
3. Dźwignia finansowa: aktywa / kapitał = 100.000.000 / 30.000.000 = 3,33
System Dupont = 0,6 x 2,5 x 3,33 = 4,99
Rozszerzony wzór analizy Duponta
Rozszerzona wersja analizy Duponta znajduje swoje odzwierciedlenie w następującej formule opartej na pięciu wskaźnikach, takich jak:

Gdzie:
– BAT = zysk przed opodatkowaniem
– BAIT = zysk przed odsetkami i opodatkowaniem
Istnieją cztery następujące elementy:
– Zysk netto / BAT: efekt podatkowy zwany. Wskazuje, ile jednostek zysku netto pozostaje na każdą jednostkę zysku przed opodatkowaniem. Zmierz wpływ płacenia podatków na zyski firmy.
– Aktywa / Kapitał własny * BAT / BAIT: odzwierciedlają dźwignię finansową. Jeśli jest on większy od 1, to dług będzie zwiększał ROE. Jeśli jest on mniejszy niż 1, konsekwencje kredytu są negatywne dla przedsiębiorstwa. Jeśli jest równa 1, nie ma żadnych konsekwencji.
– BAIT / Sprzedaż: to marża EBIT lub marża BAIT lub marża operacyjna wskaźnik rentowności uzyskany przed spłatą odsetek i podatków.
– Sprzedaż / Aktywa: rotacja aktywów
Użyteczność systemu Dupont
Być może jego główną użytecznością jest umożliwienie Ci podjęcia decyzji o zwiększeniu rentowności finansowej. W tym celu muszą określić, w jakich obszarach firma musi poprawić swoje działania. Oprócz odzwierciedlenia ewolucji firmy w czasie, biorąc pod uwagę zestaw danych historycznych. Pozwala również na symulację wpływu pewnych działań poprzez różne scenariusze.
Zgodnie z poprzednim przykładem, Dupont wskazuje rentowność przedsiębiorstwa referencyjnego na poziomie 4,99%, gdzie można zauważyć, że najważniejszy zwrot pochodzi z dźwigni finansowej (3,33), co wskazuje, że przedsiębiorstwo w znacznym stopniu wykorzystało czynniki zewnętrzne do finansowania się. Ponieważ pozostałe dwa niezależne obliczenia są niższe, można wyciągnąć wniosek, że przedsiębiorstwo powinno poprawić swoje działania w zakresie pracy i rotacji aktywów, aby zwiększyć swoje marże i tym samym być w stanie zwiększyć firmę Dupont.
Jak widać, system Dupont jest interesującą metodą poznania rentowności firmy i czynników z nią związanych, dzięki czemu łatwiej jest dostrzec problemy z wydajnością i rentownością i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Podsumowując, system Dupont pozwala nam na określenie trendu rentowności naszej firmy, pomagając nam w podejmowaniu decyzji dotyczących obszarów, w których należy interweniować. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten i inne tematy finansowe, odwiedź Rankia Polska i zostaw komentarz.