Steve Jobs – biografia i styl inwestowania

Steve Jobs jest jednym z najwspanialszych przykładów przedsiębiorczości i rozwoju biznesu oraz edną z najważniejszych postaci współczesnej historii. W tym wpisie omówimy Steve'a Jobsa: biografię i styl inwestowania.

steve jobs

Steve Jobs – biografia i styl inwestowania

Steve Paul Jobs urodził się w San Francisco, w Kalifornii, 24 lutego 1955 r. Jego rodzicami byli Syryjczyk Abdulfattah Jandali i niemiecko-szwajcarska Amerykanka Joanne Carole Schieble, którzy z powodu trudności finansowych oddali go do adopcji. Jego przybranymi rodzicami byli Paul Jobs i Clara Hagopian, ormiańskie małżeństwo.

Dzieciństwo

Dorastał w mieście Palo Alto w Kalifornii, uczęszczał do szkoły podstawowej w Cupertino Middle School oraz do szkoły średniej w Homestead High School. Od najmłodszych lat interesował się komputerami, uczęszczał na warsztaty i kursy oferowane przez firmę Hewlett Packard, gdzie poznał Stephena Wozniaka, z którym założył firmę Apple.

Studia uniwersyteckie

W 1972 roku wstąpił na Reed College University w Portland w stanie Oregon, gdzie studiował tylko przez 6 miesięcy, po czym wrócił do Palo Alto w Kalifornii, aby rozpocząć współpracę z Atari.

Apple

Steve Jobs spotkał się ze Stephenem Wozniakiem, aby w garażu jego domu w Cupertino-Palo Alto w Kalifornii stworzyć pierwszy komputer, który miał nosić nazwę Apple I. W 1976 r. dzięki sprzedaży ciężarówki założyli firmę Apple Computer i otrzymali dużą liczbę zamówień.

W 1979 r. firma Apple weszła na giełdę z ceną za akcję wynoszącą 22 dolary. Po wielu latach i pozycjonowaniu Apple CMO jako innowacyjnej firmy, u Steve'a zdiagnozowano raka trzustki w 2004 roku, co jednak nie przeszkodziło mu w kontynuowaniu pracy na stanowisku dyrektora generalnego Apple aż do śmierci 5 października 2011 roku w wieku 56 lat.

Styl inwestowania

Ale jak to się stało, że jego firmy i inwestycje tak bardzo się rozwinęły?

Wynikało to z modelu inwestycyjnego, którego istotą były następujące cechy:

  • Prezentacja: dokonywanie prezentacji produktów, starając się przyciągnąć konsumentów przedstawiając im każdy produkt i pokazując jak on działa.
  • Wytrwałość: Wytrwałość Jobsa w biznesie, zawsze rozumiejącego specyfikę rynku, pozwoliła mu niejednokrotnie podnieść się po porażce.
  • Innowacyjność: ważny czynnik, który zapewnił mu władzę i wpływy w sektorze technologicznym.
  • Planowanie i wizja: Jobs miał jasną wizję tego, co jest potrzebne w przyszłości, co zawsze pozwalało mu dotrzymywać kroku konkurencji.
  • Jakość: w jego strategii pojawiła się jakość jako coś, co wyróżnia usługi oferowane przez Jobsa.
  • Zespół: zespół z najlepszymi profesjonalistami, nieważne czy z przyjaciółmi, oni zawsze muszą być najlepsi.
  • Zaufaj swojemu instynktowi: jasno określ swoje cele i wiedz, co chcesz osiągnąć.

W ten sposób, mam nadzieję, zrozumieliście trochę kim był Steve Jobs. Należy pamiętać, że nie miał on jasno sprecyzowanego stylu inwestowania, opierał się jedynie na aspektach, o których wspomnieliśmy powyżej, z których najważniejszymi są wizja i jakość oferowanych produktów. Podobnie, innym aspektem, który uczynił go najbardziej znanym inwestorem, była jego wytrwałość i chęć stworzenia firmy, która generowałaby zyski i rozumiała potrzeby klientów.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!