Sprzedaj w maju i odejdź – Sell in May and go away

Wielu inwestorów jest skłonnych do identyfikacji trendów inwestycyjnych w oparciu o porę roku. Rajd Świąteczny jest często omawiany ze względu na teoretyczny trend wzrostowy na rynku akcji w tym czasie roku. Z drugiej strony kolejnym słynnym powiedzeniem jest „Sell in May and go away” albo „Sprzedaj w maju i odejdź”, którym kieruje się wielu inwestorów.

Sprzedaj w maju i odejdź – Sell in May and go away

Sprzedaj w maju i odejdź

Wyrażenie to jest idiomem giełdowym, jednym z wielu, które są używane do historycznego określenia trendów inwestorskich, wzorców handlowych, sezonowych nawyków, itp. W rzeczywistości sugeruje, aby inwestorzy wykorzystali zyski z historycznie silnego okresu od listopada do kwietnia i trzymali się z dala w okresie od maja do października, kiedy to zwroty z rynku mają tendencję spadkową. Wyrażenie to pochodzi z tłumaczenia angielskiego zwrotu „Sell in May and go away”.

Niektórzy inwestorzy uważają tę strategię za bardziej opłacalną niż pozostawanie na rynkach akcji przez cały rok. Wierzą, że wraz z nadejściem ciepłej pogody, niski wolumen i brak uczestników rynku (przypuszczalnie na wakacjach) może sprawić, że okres rynkowy będzie nieco bardziej ryzykowny lub co najmniej nieciekawy.

Ale ta teoria handlu ma wady. Przez większość czasu akcje wykazują tendencję do osiągania zysków średnio przez cały rok, a więc sprzedaż w maju nie ma większego sensu. Historia pokazuje, że koszty okresowego wychodzenia z rynku i ponownego wchodzenia na niego mogą być znaczne. Ponadto łatwość monitorowania inwestycji (w porównaniu z sytuacją sprzed kilkudziesięciu lat, gdy tworzono teorię kalendarza) oznacza, że można łatwo monitorować rynek i w razie potrzeby dokonywać zmian w inwestycjach w dowolnym momencie w ciągu roku.

Zalety i wady sprzedaży w maju

Zalety:Wady:
Robienie przerwy od rynku akcji w miesiącach letnich, może nie być tak podatne na skutki wszelkich uderzeń zmienności, które mogą wystąpić. Jeżeli dokonasz reinwestycji jesienią, tuż przed tym jak akcje zaczną rosnąć, możesz być w stanie wygenerować lepszy ogólny profil zwrotu.Potencjał do stracenia, jeśli rynek radzi sobie dobrze w okresie letnim. Jeżeli akcje pozostaną silne w okresie letnim, możesz ponieść straty.
Oprócz ochrony portfela przed stratami związanymi ze zmiennością, sprzedaż w maju i powrót dopiero w październiku może być okazją do ponownej oceny profilu podatkowego portfela i wyeliminowania niektórych tracących akcji w celu odrobienia strat podatkowych.Możesz zaszkodzić swojemu portfelowi nie inwestując nieprzerwanie w okresie letnim. Jeśli ciągle wchodzisz i schodzisz z rynku, może to utrudnić komponowanie się oraz rozwój Twojego portfela. 
Strategia ta może być skuteczna dla inwestora, który rozumie niuanse rynku i jest dobrze poinformowany o tym, jak konkretne akcje lub sektory akcji poruszają się w różnych okresach roku.Można liczyć na przewidywalność zmian sezonowych: lato zawsze następuje po wiośnie, a jesień poprzedza zimę. Ale nikt nie ma wszechwiedzy, aby przewidzieć, co rynek będzie robić w okresie kilku miesięcy.

Wnioski

Dla inwestorów, którzy zdecydują się skorzystać z tej strategii inwestycyjnej, to rozumie się samo przez się, że mogą oni zyskać sprzedając swój portfel akcji w maju lub reinwestując go w listopadzie.

Ale jest sposób na jeszcze większy zysk, kupować w przeciągu sześciu miesięcy od listopada do kwietnia, i zajmować krótkie pozycje w pozostałych sześciu miesiącach. W ten sposób zarabialiśmy od listopada do kwietnia, ale także od maja do października, stawiając na spadki na rynku.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!