Split i Reverse split: czym są i na co zwrócić uwagę?

Zainwestowałeś w spółkę „X” i denerwowałeś się, gdy pojawiały się komentarze, że spółka przeprowadzi Split lub Reverse Split. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym są Split i Reverse split i na co należy zwrócić uwagę. 

Split i Reverse split: czym są i na co zwrócić uwagę?

Czym jest podział akcji (Split) 

Split oznacza: dzielić, rozdzielać, oddzielać obiekt lub ich grupę.

Na rynku giełdowym, Split jest podziałem lub fragmentacją akcji spółki, zwiększając w ten sposób proporcjonalnie liczbę papierów wartościowych, ale zachowując kapitał.

Przykład podziału akcji

Zobaczmy na prostym przykładzie, jak działa Split.

Spółka „X” jest notowana na rynku z wartością 100 euro za akcję, ma 10 milionów akcji w obrocie, a jej kapitał rynkowy wynosi 1000 milionów euro. Spółka „X” postanawia dokonać podziału swoich akcji w stosunku 10:1, tj. 10 nowych akcji za jedną starą. Jego cena będzie się wahać od 100 do 10 euro, a liczba akcji od 10 do 100.

Cena tej firmy będzie wynosiła 1000 mln euro. Akcjonariusz, który miał 1000 akcji o wartości 100 euro, będzie miał teraz 10 000 akcji po 10 euro, zachowując tę samą wartość swojej inwestycji w portfelu, czyli 100 000 euro.

Po podziale zysk netto pozostaje taki sam, ale zysk na akcję spada z 10 euro do 1 euro, więc akcjonariusz będzie miał 10 razy więcej akcji.

Co to jest Reverse split?

W kategoriach finansowych o podziale mówi się, gdy akcje spółki są dzielone, co powoduje, że wartość każdej akcji jest niższa. Reverse split grupuje lub scala liczbę akcji na rynku.

Jest to dokładnie odwrotny mechanizm niż w przypadku Splitu. Firmy, które handlują po zawyżonych cenach, zawyżają również ceny na giełdzie próbując ustabilizować cenę.

Bardzo niskie ceny powodują, że inwestorzy unikają tego typu działań, ponieważ będąc bardzo tanimi, rzędu kilku groszy, mogą liczyć na wysoki procent strat.

Przykład Reverse split

W tym przykładzie, spółka „X” jest notowana na giełdzie po cenie 10 euro, posiada 100 milionów akcji w obrocie i kapitalizację rynkową w wysokości 1 miliarda euro.

Spółka przeprowadza Reverse Split akcji w stosunku 1:10, jedna nowa akcja za 10 starych akcji, cena akcji będzie wynosić od 10 do 100 euro za akcję, a liczba akcji od 100 do 10 milionów. Kapitalizacja spółki będzie wynosiła tyle samo co 1000 mln.

Dlatego inwestor, który miał 1000 akcji notowanych po 10 euro każda, będzie miał teraz 100 akcji notowanych po 100 euro, zachowując tę samą wartość swojej inwestycji portfelowej (10 000 euro).

Firma, która przed Reverse Split osiągnęła zysk netto w wysokości 100 milionów euro, jej zysk na akcję (EPS) wynosił 1 euro, a teraz będzie wynosił 10 euro. Chociaż liczba akcji w Twoim portfelu została zmniejszona 10-krotnie, nie wpłynęło to na Twój zysk.

W jakim celu spółki dokonują Splitu lub Reverse splitu

Split dzieli akcje w większej proporcji, aby zwiększyć liczbę akcji pozostających w obrocie i uczynić ich wartość na akcję bardziej przystępną. W przeciwieństwie do tego, Reverse Split grupuje te akcje razem, aby zmniejszyć ich liczbę (wolumen) i zwiększyć ich wartość rynkową.

Wyjaśniliśmy również, że chociaż wpływają one na ilość akcji pozostających w obrocie i zysk na akcję, to całkowita wartość inwestycji nie ulega zmianie. Jaki jest więc cel stosowania jednego lub drugiego?

Należy pamiętać, że w obu przypadkach nie ma zmiany ani dla spółki, ani dla akcjonariusza, ponieważ spółka zachowuje swój kapitał, a akcjonariusz ze swojej strony zachowuje wartość swojej inwestycji. Jedyną zmianą, jakiej można się spodziewać po tych strategicznych posunięciach, jest zmiana w postrzeganiu rynku.

Reverse Split powoduje, że spółka wycenia swoje akcje wyżej, unikając w ten sposób problemu notowań po bardzo niskich cenach. Split, z drugiej strony, powoduje, że spółka jest notowana po niższej cenie, co w konsekwencji umożliwia wejście nowych inwestorów, którzy uznali, że akcje są bardzo drogie.

Podsumowując, obie są czysto psychologicznymi strategiami, które mają na celu zmianę postrzegania akcji firmy przez rynek.

Etapy lub poziomy rozłamów

Możemy opisać 5 etapów mających zastosowanie do obu podziałów.

  • Spekulacja: etap, w którym istnieje podejrzenie, że spółka przeprowadzi podział lub redukcję.
  • Zapowiedź: jest reakcją inwestora na zakup akcji w oczekiwaniu na zmianę w górę.
  • Po ogłoszeniu: akcje tracą nieco na wartości z powodu utraty zainteresowania tym, co się z nimi stanie.
  • Pre Split: akcja odzyskuje swój wpływ na zainteresowanie, więc jest zmienność wartości i wolumen wzrasta.
  • Post Split: cena akcji się koryguje a wolumen spada lub wzrasta w zależności od okoliczności.

Zwracanie uwagi na ruchy rynkowe i komentarze lub wiadomości o jednej lub drugiej firmie może wzbudzić podejrzenie o podział. Zgodnie z profilem inwestora, możesz zachować ostrożność, jeśli chcesz nabyć akcje, których nie wziąłeś pod uwagę na początku, ponieważ są one bardzo drogie i przekraczają Twój zakład. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten i inne tematy, odwiedź Rankia Polska.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!