Mówiąc o rynkach wschodzących, odnosimy się do akronimu NIC (Newly Industrialising Countries), który charakteryzuje gospodarki, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte, ale spełniają wszystkie wymagania, aby wyrazić wielki niewykorzystany potencjał, który może napędzać wzrost produktu krajowego brutto (PKB).

Te rozwijające się rynki finansowe oferują wysokie możliwości zwrotu, wraz z równie wysokim stopniem ryzyka i zmienności. W tym poście wyjaśnimy jak i gdzie inwestować na rynkach wschodzących.
Inwestowanie na rynkach wschodzących
Czym są rynki wschodzące?
Zanim zaczniemy, warto poznać cechy charakterystyczne dla kraju wschodzącego:
- Przekształcanie procesów rolniczych i dążenie do przemysłu i urbanizacji.
- Silna transformacja społeczna, która doprowadziła do spadku wskaźnika ubóstwa i powstania silnej klasy średniej z nową konsumpcją.
- Szybki wzrost gospodarczy, który w większości przypadków oparty jest na eksporcie.
- Zwiększony kapitał z zagranicy z inwestycjami ukierunkowanymi na długoterminowe wyniki w obszarach, gdzie niestabilność polityczna często ma znaczący wpływ na wzrost gospodarczy i społeczny.
Dziś bardzo często słyszy się o inwestowaniu w obligacje rządowe rynków wschodzących lub inwestowaniu w fundusze rynków wschodzących, ale także w ETF-y czy korporacje: oto co warto wiedzieć.
Co należy rozumieć przez rynki wschodzące? Co warto wiedzieć przed inwestycją
Powinno być jasne, że termin „kraje wschodzące” odnosi się nie tylko do sytuacji gospodarczej i finansowej, ale także do rozwoju społecznego określonych krajów:
- W przypadku krajów wschodzących ich definicja opiera się na 3 kryteriach: dochodzie na mieszkańca, dywersyfikacji eksportu i stopniu integracji z globalnym systemem finansowym.
- Według MFW istnieje 25 krajów wschodzących: Chiny, Brazylia, Chile, Kolumbia, Czechy, Egipt, Grecja, Indie, Indonezja, Kuwejt, Malezja, Meksyk, Peru, Filipiny, Polska, Katar, Rosja, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia, Turcja, Węgry, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
- Głównymi benchmarkami są dwa międzynarodowe indeksy akcyjne, które są wykorzystywane jako benchmarki dla ETF-ów rynków wschodzących, funduszy rynków wschodzących i obligacji rynków wschodzących (emerging market bond ETFs), a także jako aktywa bazowe dla różnych instrumentów pochodnych, takich jak MSCI Emerging Markets Index i FTSE Emerging Index. Indeks MSCI Emerging Markets jest znacznie szerzej stosowany, jeśli chodzi o inwestowanie w krajach wschodzących.
- Pod względem PKB krajów wschodzących największą wagę ma niewątpliwie PKB Chin, stanowiący równowartość około 13,5 mld USD z około 37,5 mld USD ogółem.
- Wyniki akcji rynków wschodzących, śledzone przez indeks MSCI Emerging Markets, w okresie trzydziestu lat również potwierdzają stały wzrost, choć z inną dynamiką niż trendy PKB.
Czy warto inwestować na rynkach wschodzących?
Warto wiedzieć, że na rynku dobrze radzą sobie fundusze dedykowane krajom rozwijającym się, zwłaszcza te o długoterminowych celach i emisji w lokalnej walucie. Dlatego należy inwestować w obligacje rynków wschodzących.
Innymi słowy, choć nie jest łatwo przewidzieć przyszłość, można rozważyć inwestowanie w gospodarki wschodzące z perspektywy długoterminowej, ale tylko z myślą o dywersyfikacji i przy odpowiednim profilu ryzyka. Dlatego w kolejnych akapitach polecimy kilka sposobów na inwestowanie w krajach wschodzących: obligacje rządowe, korporacyjne, ETF-y czy fundusze inwestycyjne.
Obligacje rządowe rynków wschodzących
Teraz, aby to poprzeć, badanie kategorii obligacji globalnych przeprowadzone przez Morningstar pod koniec ubiegłego roku wykazało, że:
- Strategie dedykowane rynkom wschodzącym zyskały średnio 0,86%, zajmując pierwsze miejsce, tuż przed funduszami ukierunkowanymi na high yield (+0,75%).
- W dalszej kolejności znalazły się instrumenty przyglądające się emisjom wschodzącym w lokalnych walutach (0,6%), globalnym obligacjom korporacyjnym (+0,11%) oraz obligacjom globalnym (-0,20%).
- Ponadto, według Marka Presketta, starszego menedżera portfela w Morningstar Investment Management (MIM): „W świecie, w którym rentowność obligacji korporacyjnych i rządowych rynków rozwiniętych spadła do niemal historycznego minimum, obligacje państwowe rynków wschodzących są jednym z niewielu obszarów oferujących inwestorom dodatnie realne zyski.”
Inwestując w te obligacje należy jednak wziąć pod uwagę również takie aspekty jak rodzaj waluty oraz zdolność kredytową obligacji.
Rodzaj waluty do wyboru
Obligacje emitowane przez rządy są denominowane w walucie lokalnej lub na rynku rozwiniętym (twarda waluta, zwykle dolar amerykański). Dług rynków wschodzących w twardej walucie jest zatem częstym wyborem dla inwestorów poszukujących ekspozycji na kraje rozwijające się bez podejmowania specyficznego ryzyka kursowego lokalnej waluty.
Jak inwestować na rynkach wschodzących: ETF-y czy fundusze
Inwestowanie w spółki lub dług z rynków wschodzących
Niektóre z najbardziej poszukiwanych przez inwestorów spółek z rynków wschodzących to:
- Alibaba: gigant e-commerce i rywal Amazona.
- Tencent: chińska wielonarodowa spółka technologiczna.
- JBS Foods: wiodące brazylijskie przedsiębiorstwo spożywcze.
- Taiwan Semiconductor: największa na świecie odlewnia półprzewodników.
Ponadto brokerzy online to najbardziej bezpośredni sposób na zakup konkretnych akcji którejś z tych spółek. Można też inwestować poprzez rynki obligacji wschodzących; w tym przypadku inwestor kupuje dłużny papier wartościowy danego kraju (np. 10-letnie obligacje Chin) lub dług korporacyjny spółki działającej na jednym z tych rynków.
Najlepsze fundusze ETF i fundusze inwestycyjne
Inną alternatywą są ETF-y – fundusze inwestycyjne. Ich główną zaletą jest to, że inwestor kupuje produkt bardziej zdywersyfikowany (inwestujący w różne aktywa, np. w różne spółki wschodzące) oraz ma wsparcie profesjonalnych menedżerów finansowych, którzy zajmują się monitorowaniem działalności funduszu i dokonywaniem odpowiednich zmian w zależności od ruchów na rynku.
Najlepsze fundusze ETF na indeks MSCI Emerging Markets
Oto najlepsze ETF-y na indeks MSCI Emerging Markets Index, który śledzi akcje z 24 krajów rynków wschodzących i liczy 1 382 składniki (stan na 30.06.2022 r.).
ETF su MSCI Emerging Markets | Wielkość funduszu | TER | Typ |
Xtrackers MSCI Emerging Markets UCITS ETF 1C | 4.71 mln. | 0,18% | Acc |
iShares MSCI EM UCITS ETF (Dist) | 3.448 | 0,18% | Dist |
Amundi ETF MSCI Emerging Markets UCITS ETF | 2.677 | 0,20% | Acc |
Poznaj najlepszych brokerów do inwestowania w ETF-y.
Gdzie inwestować w krajach rozwijających się: fundusze inwestycyjne
Wśród kategorii funduszy, w które można inwestować, znajdują się niektóre fundusze rynków wschodzących (kategoria emerging markets equity), takie jak:
Fundusz | Klasa | Opis |
RAM (Lux) Systematic Funds – Emerging Markets Equities | F | Fundusz akcji denominowany w dolarach, specjalizujący się w rynkach wschodzących i inwestujący głównie na rynku azjatyckim. Główne sektory portfela to finanse i technologie. |
Invesco Emerging Market Structured Equity Fund | E | Inwestuje w spółki z rynków wschodzących również z myślą o zrównoważonym rozwoju. Sektory finansowe i technologiczne to pierwsze sektory w portfelu. Głównym obszarem geograficznym jest Azja Wschodząca i kraje rozwinięte, z inwestycjami również na Bliskim Wschodzie. |
Nordea 1: stabilny fundusz akcji rynków wschodzących | BP | Wykorzystuje on ilościowy model budowy portfela. Najcięższe sektory to finansowy, usług komunikacyjnych, użyteczności publicznej i technologiczny. |

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.