Rynki wschodzące: Jak i gdzie inwestować?

Mówiąc o rynkach wschodzących, odnosimy się do akronimu NIC (Newly Industrialising Countries), który charakteryzuje gospodarki, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte, ale spełniają wszystkie wymagania, aby wyrazić wielki niewykorzystany potencjał, który może napędzać wzrost produktu krajowego brutto (PKB).

Te rozwijające się rynki finansowe oferują wysokie możliwości zwrotu, wraz z równie wysokim stopniem ryzyka i zmienności. W tym poście wyjaśnimy jak i gdzie inwestować na rynkach wschodzących.

Inwestowanie na rynkach wschodzących

Czym są rynki wschodzące?

Zanim zaczniemy, warto poznać cechy charakterystyczne dla kraju wschodzącego:

 • Przekształcanie procesów rolniczych i dążenie do przemysłu i urbanizacji.
 • Silna transformacja społeczna, która doprowadziła do spadku wskaźnika ubóstwa i powstania silnej klasy średniej z nową konsumpcją.
 • Szybki wzrost gospodarczy, który w większości przypadków oparty jest na eksporcie.
 • Zwiększony kapitał z zagranicy z inwestycjami ukierunkowanymi na długoterminowe wyniki w obszarach, gdzie niestabilność polityczna często ma znaczący wpływ na wzrost gospodarczy i społeczny.

Dziś bardzo często słyszy się o inwestowaniu w obligacje rządowe rynków wschodzących lub inwestowaniu w fundusze rynków wschodzących, ale także w ETF-y czy korporacje: oto co warto wiedzieć.

Co należy rozumieć przez rynki wschodzące? Co warto wiedzieć przed inwestycją

Powinno być jasne, że termin „kraje wschodzące” odnosi się nie tylko do sytuacji gospodarczej i finansowej, ale także do rozwoju społecznego określonych krajów:

 1. W przypadku krajów wschodzących ich definicja opiera się na 3 kryteriach: dochodzie na mieszkańca, dywersyfikacji eksportu i stopniu integracji z globalnym systemem finansowym.
 2. Według MFW istnieje 25 krajów wschodzących: Chiny, Brazylia, Chile, Kolumbia, Czechy, Egipt, Grecja, Indie, Indonezja, Kuwejt, Malezja, Meksyk, Peru, Filipiny, Polska, Katar, Rosja, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia, Turcja, Węgry, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
 3. Głównymi benchmarkami są dwa międzynarodowe indeksy akcyjne, które są wykorzystywane jako benchmarki dla ETF-ów rynków wschodzących, funduszy rynków wschodzących i obligacji rynków wschodzących (emerging market bond ETFs), a także jako aktywa bazowe dla różnych instrumentów pochodnych, takich jak MSCI Emerging Markets Index i FTSE Emerging Index. Indeks MSCI Emerging Markets jest znacznie szerzej stosowany, jeśli chodzi o inwestowanie w krajach wschodzących.
 4. Pod względem PKB krajów wschodzących największą wagę ma niewątpliwie PKB Chin, stanowiący równowartość około 13,5 mld USD z około 37,5 mld USD ogółem.
 5. Wyniki akcji rynków wschodzących, śledzone przez indeks MSCI Emerging Markets, w okresie trzydziestu lat również potwierdzają stały wzrost, choć z inną dynamiką niż trendy PKB.

Czy warto inwestować na rynkach wschodzących?

Warto wiedzieć, że na rynku dobrze radzą sobie fundusze dedykowane krajom rozwijającym się, zwłaszcza te o długoterminowych celach i emisji w lokalnej walucie. Dlatego należy inwestować w obligacje rynków wschodzących.

Innymi słowy, choć nie jest łatwo przewidzieć przyszłość, można rozważyć inwestowanie w gospodarki wschodzące z perspektywy długoterminowej, ale tylko z myślą o dywersyfikacji i przy odpowiednim profilu ryzyka. Dlatego w kolejnych akapitach polecimy kilka sposobów na inwestowanie w krajach wschodzących: obligacje rządowe, korporacyjne, ETF-y czy fundusze inwestycyjne.

Obligacje rządowe rynków wschodzących

Teraz, aby to poprzeć, badanie kategorii obligacji globalnych przeprowadzone przez Morningstar pod koniec ubiegłego roku wykazało, że:

 • Strategie dedykowane rynkom wschodzącym zyskały średnio 0,86%, zajmując pierwsze miejsce, tuż przed funduszami ukierunkowanymi na high yield (+0,75%).
 • W dalszej kolejności znalazły się instrumenty przyglądające się emisjom wschodzącym w lokalnych walutach (0,6%), globalnym obligacjom korporacyjnym (+0,11%) oraz obligacjom globalnym (-0,20%).
 • Ponadto, według Marka Presketta, starszego menedżera portfela w Morningstar Investment Management (MIM): „W świecie, w którym rentowność obligacji korporacyjnych i rządowych rynków rozwiniętych spadła do niemal historycznego minimum, obligacje państwowe rynków wschodzących są jednym z niewielu obszarów oferujących inwestorom dodatnie realne zyski.”

Inwestując w te obligacje należy jednak wziąć pod uwagę również takie aspekty jak rodzaj waluty oraz zdolność kredytową obligacji.

Rodzaj waluty do wyboru

Obligacje emitowane przez rządy są denominowane w walucie lokalnej lub na rynku rozwiniętym (twarda waluta, zwykle dolar amerykański).  Dług rynków wschodzących w twardej walucie jest zatem częstym wyborem dla inwestorów poszukujących ekspozycji na kraje rozwijające się bez podejmowania specyficznego ryzyka kursowego lokalnej waluty.

Jak inwestować na rynkach wschodzących: ETF-y czy fundusze

Inwestowanie w spółki lub dług z rynków wschodzących

Niektóre z najbardziej poszukiwanych przez inwestorów spółek z rynków wschodzących to:

 • Alibaba: gigant e-commerce i rywal Amazona.
 • Tencent: chińska wielonarodowa spółka technologiczna.
 • JBS Foods: wiodące brazylijskie przedsiębiorstwo spożywcze.
 • Taiwan Semiconductor: największa na świecie odlewnia półprzewodników.

Ponadto brokerzy online to najbardziej bezpośredni sposób na zakup konkretnych akcji którejś z tych spółek.  Można też inwestować poprzez rynki obligacji wschodzących; w tym przypadku inwestor kupuje dłużny papier wartościowy danego kraju (np. 10-letnie obligacje Chin) lub dług korporacyjny spółki działającej na jednym z tych rynków.

Najlepsze fundusze ETF i fundusze inwestycyjne

Inną alternatywą są ETF-y – fundusze inwestycyjne. Ich główną zaletą jest to, że inwestor kupuje produkt bardziej zdywersyfikowany (inwestujący w różne aktywa, np. w różne spółki wschodzące) oraz ma wsparcie profesjonalnych menedżerów finansowych, którzy zajmują się monitorowaniem działalności funduszu i dokonywaniem odpowiednich zmian w zależności od ruchów na rynku.

Najlepsze fundusze ETF na indeks MSCI Emerging Markets

Oto najlepsze ETF-y na indeks MSCI Emerging Markets Index, który śledzi akcje z 24 krajów rynków wschodzących i liczy 1 382 składniki (stan na 30.06.2022 r.).

ETF su MSCI Emerging MarketsWielkość funduszuTERTyp
Xtrackers MSCI Emerging Markets UCITS ETF 1C4.71 mln.0,18%Acc
iShares MSCI EM UCITS ETF (Dist)3.4480,18%Dist
Amundi ETF MSCI Emerging Markets UCITS ETF2.6770,20%Acc

Poznaj najlepszych brokerów do inwestowania w ETF-y.

Gdzie inwestować w krajach rozwijających się: fundusze inwestycyjne

Wśród kategorii funduszy, w które można inwestować, znajdują się niektóre fundusze rynków wschodzących (kategoria emerging markets equity), takie jak:

FunduszKlasaOpis
RAM (Lux) Systematic Funds – Emerging Markets EquitiesFFundusz akcji denominowany w dolarach, specjalizujący się w rynkach wschodzących i inwestujący głównie na rynku azjatyckim. Główne sektory portfela to finanse i technologie.
Invesco Emerging Market Structured Equity FundEInwestuje w spółki z rynków wschodzących również z myślą o zrównoważonym rozwoju. Sektory finansowe i technologiczne to pierwsze sektory w portfelu. Głównym obszarem geograficznym jest Azja Wschodząca i kraje rozwinięte, z inwestycjami również na Bliskim Wschodzie.
Nordea 1: stabilny fundusz akcji rynków wschodzącychBPWykorzystuje on ilościowy model budowy portfela. Najcięższe sektory to finansowy, usług komunikacyjnych, użyteczności publicznej i technologiczny.

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!