Różnice między CFD a akcjami? Przed rozpoczęciem projektu inwestycyjnego z CFD, zaleca się, abyś wiedział, czym są kontrakty na różnicę, jakie są ich cechy, zalety i wady oraz czym się różnią od akcji. Dzisiaj omówimy te dwa pojęcia i wyjaśnimy ich cechy charakterystyczne i różnice.

Co to jest CFD?
CFD to finansowe instrumenty pochodne, ten rodzaj instrumentów pochodnych to kontrakt na różnicę, w których różnica w cenie rynkowej aktywów finansowych między otwarciem i zamknięciem kontraktu jest przedmiotem obrotu.
Jego kwotowanie zależy od kwotowania innego składnika aktywów bazowych. W przypadku kontraktów CFD, aktywami bazowymi mogą być akcje, indeksy giełdowe, towary itp.
Jak inwestować z CFD i jakie kroki należy podjąć?
Inwestorzy zazwyczaj wysyłają swoje zlecenie do banku lub brokera, u którego mają konto, a oni zajmują się wszystkim. Wskazane jest jednak, aby mieć tę wiedzę oraz znać procedury.
Jak wspomniano wcześniej, CFD jest kontraktem na różnicę, w którym strony zgadzają się na wymianę różnicy pomiędzy ceną wejścia i wyjścia z instrumentu bazowego, na który CFD został ustanowiony.
W momencie sprzedaży instrument bazowy jest sprzedawany oddzielnie. Kiedy handlujemy kontraktami CFD, zależy to od ceny i przyszłego kierunku ruchu.
Przyjrzyjmy się następującym przykładom:
Wyobraźmy sobie, że inwestor uważa, że akcje Microsoftu pójdą w górę i kupuje CFD na akcje tej firmy. Kiedy chcesz zamknąć transakcję, inwerter zamknie kontrakt. W przypadku wzrostu akcji, otrzymasz korzyść proporcjonalną do wzrostu ceny.
Jeśli, przeciwnie, akcje Microsoftu spadną, inwestor straci na całkowitej wartości transakcji, jednak inwestor również inwestuje w CFD po niższej cenie. Kiedy będziesz chciał zamknąć transakcję, sprzedasz kontrakty CFD i otrzymasz proporcjonalną korzyść za spadku ceny akcji.
Podobnie, w obu przypadkach, jeśli cena porusza się w przeciwnym kierunku, otrzymasz stratę proporcjonalną do zmiany ceny.
Jakie kroki należy podjąć:
Z CFD notowanymi na scentralizowanym rynku handlowym
Jeśli zlecenie zostanie złożone na kontraktach CFD będących przedmiotem obrotu na scentralizowanej giełdzie, Twój bank lub broker wykona Twoje zlecenie.
Wygląda to następująco:
- Złożenie zamówienia.
- Bank lub broker wysyła zlecenie na dogodny rynek giełdowy.
- Rynek realizuje zlecenie porównując je z innymi zleceniami.
- Rynek wysyła potwierdzenie do banku lub brokera, że zlecenie zostało zrealizowane.
- Broker lub bank, aktualizuje zlecenie na koncie klienta.
CFD, które nie są kwotowane na scentralizowanym rynku giełdowym
Kiedy składane jest zlecenie na CFD, który nie jest kwotowany na centralnej giełdzie, proces wygląda następująco:
- Złożenie zamówienia.
- Wypełnia go bank lub broker.
- Jest aktualizowane na koncie klienta.
Co to są aktywa finansowe?
Zapasy aktywów finansowych. Oznacza to, że kupujemy część majątku firmy, ponieważ jest to część kapitałowa firmy. Na początku otrzymujemy szereg praw domniemanych, takich jak np. Wypłata dywidendy.
Jak inwestować w akcje
Przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji, ważne jest, aby ocenić cele, które mają być realizowane. Zadaj sobie pytanie, czego szukasz podczas inwestowania, jak duże ryzyko jesteś skłonny podjąć i kiedy będziesz potrzebował pieniędzy. Należy pamiętać, że różne cele wymagają różnych strategii i czasu ich realizacji.
W przypadku inwestowania z brokerem lub bankiem, oto kroki, które należy wykonać:
- Wysłanie zamówienia.
- Bank lub broker wysyła zlecenie na dogodny rynek giełdowy.
- Rynek realizuje zlecenie porównując je z innymi zleceniami.
- Rynek wysyła potwierdzenie do Banku lub brokera, że zlecenie zostało zrealizowane.
- To powoduje aktualizację zamówienia na koncie klienta.
Różnice między CFD a akcjami
Inwestując w akcje lub kontrakty CFD, musimy brać pod uwagę różnice między nimi.
Operacje krótkoterminowe
Gdy chcemy inwestować w shorty, możemy to zrobić tylko za pomocą CFD, ponieważ nie mają one żadnych ograniczeń. Kontrakty CFD charakteryzują się możliwością otwierania krótkich lub długich pozycji, dzięki którym można uzyskać korzyści z ruchów rynku, zarówno wzrostowych jak i spadkowych.
Ze swojej strony z akcji, nie zawsze jest dozwolone do działania i krótkie i bardzo często, operacje te są ograniczone przez ich spekulacyjny charakter, w którym cena będzie odwracać trend.
Dźwignia finansowa
Kontrakty CFD pozwalają na inwestycje z dźwignią, co oznacza, że możemy handlować większą ilością pieniędzy niż posiadamy na koncie. Dźwignia finansowa jest jednak mieczem obosiecznym, ponieważ pozwala na uzyskanie korzyści równoważnych tym, które uzyskalibyśmy, gdybyśmy uzyskali całkowitą kwotę bez dźwigni, ale mogą być poparte dużymi stratami. W akcjach, dźwignia nie jest dozwolona i możemy inwestować lub spekulować tylko z całkowitą sumą pieniędzy, które mamy na koncie.
Rynki, na których działają
CFD, działają na rynkach niezorganizowanych, znanych jako rynki OTC (Over The Counter). Rynki te nie są regulowane przez żaden podmiot brokerski, który rozlicza obie strony transakcji. Dlatego też CFD są kontraktami bezpośrednio pomiędzy dwoma stronami.
Akcje i transakcje są wspierane przez zorganizowany rynek. Istnieje ugoda, która normalizuje elementy kontraktów. Posiada również izbę rozliczeniową, która pośredniczy między kupującymi a sprzedającymi, przejmując ryzyko transakcji. Zorganizowany rynek jest gwarancją, że informacje o cenach i ich wkład są całkowicie przejrzyste.
Koszty finansowania
Utrzymując otwartą pozycję z CFD z dnia na dzień, musisz założyć koszty finansowania. Długie operacje mają wpływ na ten koszt, natomiast krótkie operacje będą opłacane przychodem finansowym.
Jest on obliczany na podstawie kursu walutowego, takiego jak Euribor, ten rodzaj wymiany walut dodaje różnicę, jeśli zajmiesz pozycję długą i zostanie odjęty, jeśli musisz zająć pozycję krótką. Koszty są mniejsze, ponieważ nie są to operacje związane z marżą.
Gwarantowane zlecenie stop
Gwarantowane zlecenie stop różni się od konwencjonalnego tym, że jeśli cena osiągnie poziom stopu, transakcja zostaje automatycznie zamknięta. W praktyce może się zdarzyć, że cena dotknie naszego umownego stopu i pozycja zostanie zamknięta po niższej lub wyższej cenie niż ta, którą ustaliliśmy. Nie stanie się tak w przypadku gwarantowanych zleceń stop, które występują tylko w kontraktach CFD.
Koszty przechowania
Koszty przechowania to koszty naliczane przez instytucję finansową za samo posiadanie papierów wartościowych w swoim portfelu i tylko za to.
Wniosek
Znajomość akcji i kontraktów na różnicę pozwoli Ci stworzyć dobry portfel, w zależności od tego, jakie są Twoje cele podczas inwestowania, od profilu inwestora oraz kapitału, który posiadasz. Więcej na ten i inne powiązane tematy finansowe znajdziesz na stronie Rankia Polska.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.