Ropa Brent i WTI: Różnice

Poznaj dwa najpopularniejsze na świecie benchmarki ropy naftowej: Brent i West Texas Intermediate. W tym artykule dowiesz się jakie są różnice między ropą Brent i WTI.

Ropa Brent i WTI

Różnica między Brent a WTI

Brent

Jest to mieszanka piętnastu rodzajów ropy naftowej z regionu Morza Północnego położonego między Norwegią a Wielką Brytanią, ale należącego do tej ostatniej. Jest to olej wysokiej jakości, o którym w żargonie naftowym mówi się, że jest słodki i lekki, co oznacza, że ma niską zawartość siarki i małą gęstość.

To właśnie ropa naftowa o tych dwóch cechach najbardziej nadaje się do produkcji benzyny, parafiny i oleju napędowego, które są najbardziej poszukiwanymi pochodnymi ropy naftowej. Stąd jego wysoka cena.

W obu przypadkach, w przypadku Brent czy WTI, mówimy o baryłce ropy, ale najwyraźniej ropa nie porusza się już w obrębie baryłek. Jednostką miary pozostało słowo beczka, będące odpowiednikiem 42 galonów amerykańskich, czyli 159 litrów. Przy okazji: cena obu jest wyrażona w dolarach amerykańskich.

Na świecie istnieją różne rodzaje ropy naftowej, ale cztery, które głównie służą jako ceny referencyjne to Brent, WTI, Dubaj i koszyk OPEC. Jednak Brent jest wykorzystywany jako benchmark dla cen ropy naftowej na rynkach europejskich.

WTI: West Texas Intermediate

WTI to ropa wydobywana w Teksasie i Oklahomie w USA. Jakość tej ropy przewyższa ropę Brent, gdyż jest słodsza i lżejsza, co jeszcze bardziej ułatwia jej rafinację na paliwo. Mimo to cena baryłki WTI nie musi być wyższa od ceny Brent i w rzeczywistości zazwyczaj jest odwrotnie.

W przypadku fizycznej dostawy ropy naftowej ma to miejsce w Cushing, w stanie Oklahoma.

Podczas gdy Brent jest ceną referencyjną dla Europy, ceny ropy w USA ustalane są na podstawie WTI.

Różnice między Brent a WTI

  • Ropa Brent jest powszechnie stosowana do rafinacji na olej napędowy i benzynę. Jest jednym z głównych punktów odniesienia dla ropy naftowej na Bliskim Wschodzie, w Europie i Afryce.
  • WTI (West Texas Intermediate) jest powszechnie stosowany do produkcji rafinowanej benzyny. Jest to głównie benchmark dla amerykańskiego rynku ropy naftowej.
  • Brent i WTI różnią się miejscem wydobycia, składem, wpływem geopolityki, miejscem handlu i ceną.

Wreszcie tempo, w jakim USA wydobywają ropę poprzez szczelinowanie (wydobywają trzy razy więcej niż w 2008 roku), w połączeniu ze spadającym popytem, powoduje bezprecedensowe nasycenie do przechowywania milionów baryłek ropy. Nie należy zapominać, że wszystkie dostępne statki są wykorzystywane do przechowywania całej wydobytej na morzu ropy.

Podobnie benchmarki WTI i Brent mają obecnie zasadnicze różnice związane zarówno z warunkami kontraktowymi, jak i krajowym rynkiem amerykańskim:

  1. WTI osiągnęła rekordowo niskie wartości ze względu na fizyczną dostawę i panikę generowaną przez Covid-19 wraz z kosztami magazynowania powyżej ceny za baryłkę, więc niektórzy kupujący zdecydowali się zapłacić, aby anulować umowę.
  2. Brent występuje w większej ilości miejsc na świecie i jest wykorzystywana jako benchmark dla równowartości dwóch trzecich wszystkich cen ropy na świecie; jest wydobywana blisko morza, więc koszty związane z transportem są znacznie niższe niż WTI, więc jej cena ma tendencję do bycia wyższą.

Notowania i cena ropy Brent i WTI

Poniżej przedstawiamy ceny ropy Brent i WTI (30 czerwca 2022).

Cena ropy Brent i WTI wynosi:

Notowania wti i brent

Notowania Brent

Na tym wykresie widać cenę Brent w ciągu ostatniego roku (lipiec 2021 – maj 2022).

Notowania WTI

Na tym wykresie widać notowania WTI w ciągu ostatniego roku (lipiec 2021 – maj 2022).

Jak handlować ropą Brent i WTI

W zależności od preferencji, ropą Brent i WTI można handlować na różne sposoby. Kontrakty terminowe są jednym z najpopularniejszych sposobów nabywania i handlowania ropą naftową, ale istnieje kilka alternatywnych rozwiązań.

Ropą Brent a Ropą WTIJak handlować?
Kontrakty terminowe (Futures)Handlując kontraktami terminowymi na ropę naftową, zgadzasz się handlować nią po określonej cenie w określonym dniu w przyszłości
Kontrakty CFD Możesz otworzyć długą lub krótką pozycję na cenie spot ropy Brent i WTI, korzystając z instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty CFD i spread bets.
OpcjeOpcje dają Ci możliwość, ale nie obowiązek, kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego, jeśli jego cena wzrośnie powyżej określonego poziomu w określonym czasie.
AkcjeMożna nabywać akcje spółek naftowych, takich jak Orlen, BP czy Shell, i czerpać zyski w przypadku wzrostu cen akcji.
ETF-yFundusze ETF (Exchange-Traded Funds) to produkty inwestycyjne, które śledzą wyniki rynku, np. ropy naftowej.

Kontrakty terminowe (Futures)

Handlując kontraktami terminowymi na ropę naftową, zgadzasz się handlować nią po określonej cenie w określonym dniu w przyszłości. Chodzi o to, aby sprzedać opcje na pozycję, której nie spodziewasz się wykorzystać przez przynajmniej kilka miesięcy. Inwestorzy, którzy mają długoterminową perspektywę, preferują tę technikę, ponieważ pozycje mogą być utrzymywane bez ponoszenia kosztów finansowania overnight. Opłata ta jest już wliczona w spread.

Kontrakty CFD

Możesz otworzyć długą lub krótką pozycję na cenie spot ropy Brent i WTI, korzystając z instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty CFD i spread bets. Instrumenty pochodne pozwalają na wykorzystanie niewielkiego depozytu do handlu rosnącymi lub malejącymi cenami ropy bez posiadania prawdziwej ropy. Kontrakty CFD lub spread bets są również wykorzystywane przy handlu kontraktami terminowymi i opcjami.

Opcje

Opcje dają Ci możliwość, ale nie obowiązek, kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego, jeśli jego cena wzrośnie powyżej określonego poziomu w określonym czasie. Można kupować i sprzedawać opcje za pomocą instrumentów pochodnych.

ETF-y

Fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) to produkty inwestycyjne, które śledzą wyniki rynku, np. ropy naftowej. Za ich pomocą można uzyskać ekspozycję na szeroki wachlarz akcji ropy naftowej w ramach jednej transakcji czy jednego ETF.

Akcje

Można nabywać akcje spółek naftowych, takich jak Orlen, BP czy Shell, i czerpać zyski w przypadku wzrostu cen akcji. Inwestowanie pozwala także na otrzymywanie dywidend, jeśli są one wypłacane, a także na korzystanie z praw akcjonariuszy. Można również handlować akcjami za pomocą spread betting czy kontraktów CFD, co pozwala na zajęcie pozycji w oparciu o ceny bazowe.

Różnice między Brent i WTI: wnioski

WTI jest ropą benchmarkową w USA i jest wydobywana głównie w Teksasie, Luizjanie i Dakocie Północnej, choć następnie jest przemieszczana do Oklahomy, by trafić do nabywców. Brent uzyskuje się poprzez zmieszanie czterech rodzajów ropy: Brent, Forties, Osberg i Ekofisk, wszystkie znajdują się na Morzu Północnym. Mało tego, to właśnie Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w dużej mierze warunkuje Brent, podczas gdy WTI odnosi się do ropy amerykańskiej.

Chociaż zawsze istniała pewna korelacja między WTI i Brent, prawdą jest, że napięcia na Bliskim Wschodzie i decyzje OPEC mają bezpośredni wpływ na Brent. Podczas gdy produkcja i popyt w USA wpływają na West Texas.

Jednym z powodów, dla których eksport WTI jest droższy jest fakt, że statki muszą pokonać cały Ocean Atlantycki, aby dotrzeć do Europy, podczas gdy w przypadku Brent połączenie jest łatwiejsze.

Czytaj dalej:

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

$0.01

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

$0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!