Ropa Brent i WTI: Różnice

Poznaj dwa najpopularniejsze na świecie benchmarki ropy naftowej: Brent i West Texas Intermediate. W tym artykule dowiesz się jakie są różnice między ropą Brent i WTI.

Ropa Brent i WTI

Ropa Brent a WTI

Brent

Jest to mieszanka piętnastu rodzajów ropy naftowej z regionu Morza Północnego położonego między Norwegią a Wielką Brytanią. Jest to olej wysokiej jakości, który określany jest jako słodki i lekki. Oznacza to, że ma niską zawartość siarki i małą gęstość. To właśnie ropa naftowa, która posiada te dwie cechy, jest najbardziej odpowiednia do produkcji benzyny, nafty i oleju napędowego, czyli najpopularniejszych produktów ropopochodnych. Stąd też jego wysoka cena.

W obu przypadkach, mówimy o baryłce ropy, ale najwyraźniej ropa nie porusza się już w obrębie baryłek. Słowo beczka pozostało jednostką miary, odpowiadającą 42 galonom USA, czyli 159 litrom. Przy okazji: cena obu tych produktów jest wyrażona w dolarach amerykańskich.

Na świecie istnieje kilka rodzajów ropy naftowej. Cztery, które przede wszystkim służą jako ceny referencyjne to Brent, WTI, Dubai i OPEC. Jednakże Brent jest wykorzystywany jako punkt odniesienia dla cen ropy naftowej na rynkach europejskich.

Ropa WTI: Co to?

WTI (West Texas Intermedite) to ropa naftowa wydobywana w Teksasie i Oklahomie, w Stanach Zjednoczonych. Jakość tej ropy jest lepsza niż ropy Brent, ponieważ jest słodsza i lżejsza, co jeszcze bardziej ułatwia jej przerób na paliwo. Mimo to, cena baryłki WTI nie musi być wyższa od ceny Brent, a wręcz odwrotnie.

W przypadku fizycznej dostawy ropy naftowej ma to miejsce w Cushing, w stanie Oklahoma.

Podczas gdy Brent jest ceną referencyjną dla Europy, ceny ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych są ustalane na podstawie WTI.

Kluczowe różnice

Podstawowa różnica między ropą Brent a ropą West Texas Intermediate polega na tym, że podczas gdy pierwsza pochodzi z pól naftowych na Morzu Północnym pomiędzy Wyspami Szetlandzkimi a Norwegią, to druga jest wydobywana z pól naftowych w USA. Lekka i słodka, podobnie jak benzyna, zarówno ropa Brent, jak i West Texas Intermediate doskonale nadają się do rafinacji.

Cena ropy West Texas Intermediate spada w porównaniu z ropą Brent Crude, co jest wynikiem udoskonalenia technologii wiercenia i szczelinowania. Wcześniej ropa Brent była zazwyczaj tańsza od ropy West Texas Crude. W latach 2014-2015 ceny ropy naftowej spadły z około 100 USD do poniżej 50 USD w wyniku zwiększonego wydobycia.

Cena ropy naftowej jest istotnym wskaźnikiem kondycji sektora energetycznego i jest jednym z najczęściej wymienianych towarów.

Trudności geopolityczne w regionach naftowych danego kraju mogą również powodować znaczne różnice między ceną ropy Brent Crude a WTI. Gdy różnica się zmniejsza, dzieje się tak, ponieważ niepewność geopolityczna powoduje gwałtowny wzrost cen ropy Brent. Ponieważ WTI jest zlokalizowana w regionach śródlądowych Stanów Zjednoczonych, jest mniej podatna na wahania w środowisku politycznym.

Jak handlować ropą Brent i ropą WTI

W zależności od preferencji, ropą Brent i WTI można handlować na różne sposoby. Kontrakty terminowe są jednym z najpopularniejszych sposobów nabywania i handlowania ropą naftową, ale istnieje kilka alternatywnych rozwiązań.

Kontrakty terminowe (Futures)

Handlując kontraktami terminowymi na ropę naftową, zgadzasz się handlować nią po określonej cenie w określonym dniu w przyszłości. Chodzi o to, aby sprzedać opcje na pozycję, której nie spodziewasz się wykorzystać przez przynajmniej kilka miesięcy. Inwestorzy, którzy mają długoterminową perspektywę, preferują tę technikę, ponieważ pozycje mogą być utrzymywane bez ponoszenia kosztów finansowania overnight. Opłata ta jest już wliczona w spread.

Kontrakty CFD

Możesz otworzyć długą lub krótką pozycję na cenie spot ropy Brent i WTI, korzystając z instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty CFD i spread bets. Instrumenty pochodne pozwalają na wykorzystanie niewielkiego depozytu do handlu rosnącymi lub malejącymi cenami ropy bez posiadania prawdziwej ropy. Kontrakty CFD lub spread bets są również wykorzystywane przy handlu kontraktami terminowymi i opcjami.

Opcje

Opcje dają Ci możliwość, ale nie obowiązek, kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego, jeśli jego cena wzrośnie powyżej określonego poziomu w określonym czasie. Można kupować i sprzedawać opcje za pomocą instrumentów pochodnych.

ETF-y

Fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) to produkty inwestycyjne, które śledzą wyniki rynku, np. ropy naftowej. Za ich pomocą można uzyskać ekspozycję na szeroki wachlarz akcji ropy naftowej w ramach jednej transakcji czy jednego ETF.

Akcje

Można nabywać akcje spółek naftowych, takich jak Orlen, BP czy Shell, i czerpać zyski w przypadku wzrostu cen akcji. Inwestowanie pozwala także na otrzymywanie dywidend, jeśli są one wypłacane, a także na korzystanie z praw akcjonariuszy. Można również handlować akcjami za pomocą spread betting czy kontraktów CFD, co pozwala na zajęcie pozycji w oparciu o ceny bazowe.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$200.00

Minimalny depozyt:

$0.00

Ropa Brent i WTI- Wnioski

WTI jest benchmarkową baryłką w Stanach Zjednoczonych i jest wydobywana głównie z Teksasu, Luizjany i Północnej Dakoty. Następnie jest przemieszczana do Oklahomy w celu dostarczenia jej nabywcom. Brent powstaje w wyniku zmieszania czterech rodzajów ropy naftowej: Brent, Forties, Osberg i Ekofisk, znajdujących się na Morzu Północnym. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w dużej mierze warunkuje Brent, podczas gdy WTI odnosi się do ropy ze Stanów Zjednoczonych.

Chociaż zawsze istniała pewna korelacja pomiędzy WTI i Brent, prawdą jest, że napięcia na Bliskim Wschodzie i decyzje OPEC mają bezpośredni wpływ na Brent. Produkcja i popyt w USA wpływają na sytuację w Zachodnim Teksasie.

Jednym z powodów, dla których eksport WTI jest droższy, jest fakt, że statki muszą przepłynąć cały Ocean Atlantycki, aby dotrzeć do Europ. Natomiast w przypadku Brent połączenie jest łatwiejsze.

Z drugiej strony, Europa i Azja, gdzie Chiny są głównym nabywcą ropy naftowej, zastosowały politykę ograniczania w pierwszej kolejności. W rzeczywistości Chiny już rozpoczęły proces dekonfinalizacji. Oznacza to, że podczas gdy Brent nieco odbudowuje popyt, WTI doświadcza odwrotnej sytuacji z powodu zacieśnienia w USA.

Wreszcie tempo wydobycia ropy naftowej w USA dzięki szczelinowaniu (produkują trzy razy więcej niż w 2008 r.) wraz ze spadkiem popytu powoduje niespotykane dotąd nasycenie magazynów milionami baryłek ropy. Nie należy zapominać, że wszystkie dostępne statki są wykorzystywane do magazynowania całej ropy wydobywanej na morzu.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!