Richemont SA (CFR.SW): Luksus jest opłacalny. Cartier, Panerai, Piaget, Jaeger-le-coultre

“Financière Richemont S.A.” to szwajcarska firma produkująca dobra luksusowe, założona przez Antona Ruperta z RPA. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy luksusowe firmy są opłacalne, a tym bardziej, gdy próbujesz inwestować na giełdzie? W tym wpisie opowiemy Wam wszystko o tej firmie.

richemont sa

Richemont SA (CFR.SW): Luksus jest opłacalny. Cartier, Panerai, Piaget, Jaeger-le-coultre

„Financière Richemont S.A.” to szwajcarskie przedsiębiorstwo dóbr luksusowych z siedzibą w Genewie, założone w 1988 roku z międzynarodowego działu aktywów należącego do „Rembrandt Group Limited of South Africa” (obecnie Remgro Limited).

Posiada cztery główne obszary działalności: zegarki, biżuteria, przybory do pisania i odzież; jest ósmą co do wielkości firmą na szwajcarskiej giełdzie, a w 2007 r. trzecią co do wielkości firmą na świecie w branży dóbr luksusowych po LVMH i Kering.

Spółki Richemont

Główne spółki wchodzące w skład grupy to:

FirmaOpis
CartierBiżuteria, szwajcarskie zegarki, futra, perfumy
PaneraiSzwajcarskie zegarki, firma pochodzenia włoskiego
PiagetBiżuteria, zegarki: szwajcarski zegarmistrz oraz firma produkująca luksusową i ręcznie robioną biżuterię.
Jaeger-le-coultreSzwajcarskie zegarki luksusowe.
Vacheron Constantin Szwajcarskie zegarki
A. Lange & SöhneNiemieckie zegarki
Van Cleef & Arpels Biżuteria, zegarki
IWCSzwajcarskie zegarki
Baume & Mercier Szwajcarskie zegarki
MontblancNiemieckie przybory do pisania i szwajcarskie zegarki 
MontegrappaWłoskie instrumenty piśmiennicze
Alfred DunhillDobra luksusowe, Zjednoczone Królestwo
LancelLuksusowe wyroby skórzane, Francja
Chloé  Moda, Francja 
YOOXWłoski detalista odzieżowy
Roger DubuisSzwajcarskie zegarki 
James Purdey and SonsProdukcja broni, Zjednoczone Królestwo
Shanghai TangSieć odzieżowa z siedzibą w Hongkongu
Polo Ralph Lauren Watch and Jewellery Company, S.A.R.LProdukcja zegarków i biżuterii, w której obie firmy posiadają po 50% udziałów
BucellattiBiżuteria pochodzenia włoskiego
SerapianBoutique Torby i akcesoria
Peter MillarOdzież sportowa, odzież na zamówienie, luksusowa odzież golfow

Segmenty działalności gospodarczej Richemont S.A.

Teraz ważne jest, abyś wiedział, że segment biżuterii „Maisons” obejmuje firmy, które są dedykowane do projektowania, produkcji i dystrybucji produktów jubilerskich, takich jak: Cartier, Van Cleef & Arpels i Giampiero Bodino.

Segment „Zegarmistrzostwo specjalistyczne” obejmuje spółki, których głównym przedmiotem działalności jest projektowanie, produkcja i dystrybucja zegarków precyzyjnych, takie jak: Piaget, A. Lange & Sohne, Jaeger-LeCoultre, Vacheron Constantin, Officine Panerai, IWC Schaffhausen, Baume & Mercier i Roger Dubuis.

Podobnie, inne segmenty operacyjne firmy obejmują Montblanc, Alfred Dunhill, Chloe, Purdey, Shanghai Tang, Peter Millar; jak również spółki inwestujące w nieruchomości i inne podmioty produkcyjne.

Podział Richemont S.A. według regionów geograficznych

1) „Richemont Europe” prowadzi działalność w „kantonie Genewa”. Ponadto region obejmuje „Europę i Amerykę Łacińską” z lokalnymi biurami, a w obrębie tych krajów znajdują się: Brazylia, Francja, Niemcy, Włochy, Meksyk, Federacja Rosyjska, Hiszpania, Szwajcaria i Zjednoczone Królestwo.

2. Siedziba „Richemont North America” znajduje się w Nowym Jorku, w samym sercu Manhattanu, z centrum satelitarnym w Connecticut, nowoczesną obsługą klienta i kampusem logistycznym w Dallas. Ponadto, biuro kanadyjskie mieści się w Toronto.

3. Biuro regionalne znajduje się w Hongkongu SAR, Chiny.

4. Richemont Azja i Pacyfik wspiera te azjatyckie operacje: Australia, Chiny i ich specjalne regiony administracyjne Hongkong i Makau; Korea, Malezja, Singapur, Tajwan, Chiny i Tajlandia.

5) „Richemont Japonia” ma siedzibę w Tokio i dwa biura satelitarne w Fukagawa i Osaka.

6. Wreszcie, regionalna siedziba główna znajduje się w sercu Dubaju, z centrum operacyjnym zlokalizowanym w „Dubai Airport Free Zone” i kluczowymi operacjami w: Indii, Królestwie Arabii Saudyjskiej i Republice Południowej Afryki.

Analiza ekonomiczna

Ta szwajcarska grupa specjalizująca się w sektorze światła i matryc dla firm z branży mody i biżuterii cieszy się od lat dużym wzrostem. Można jednak zauważyć, że do 2020 r., z powodu pandemii, nastąpiły spadki w regionach i kanałach dystrybucji firmy o -47% w wielkości sprzedaży.

Jednak ten rekordowo niski poziom sprzedaży został już za nami dzięki wynikom firmy w takich krajach jak Chiny, gdzie sprzedaż wzrosła o +49%.

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€250.00

a. Dochód

Jeśli myślisz o inwestowaniu w akcje Richemont, powinieneś wiedzieć, że biżuteria jest jednym z głównych obszarów działalności, które tworzą tę międzynarodową korporację, z obrotem około 1 083 mln euro, a następnie zegarmistrzostwa z obrotem 359 mln euro i dystrybucji online ze sprzedażą do 356 mln euro.

Przychody spółki wynoszą obecnie 13.144 mln euro (-8%), czyli powyżej prognozowanych 12.994 mln euro.

b. Inwestowanie na giełdzie

W ciągu ostatnich 21 lat spółka Richemont prawdopodobnie dobrze alokowała kapitał, osiągając lepsze wyniki niż konkurencja, osiągając roczny zwrot dla akcjonariuszy (w EUR) w wysokości +13,9 % rocznie w porównaniu z firmami Swatch (11,3 % rocznie), LVMH (10,6 %) i Kering (1,8 %).

Inwestowanie w akcje spółki Richemont na giełdzie

Dobre wyniki sprzedaży napędzane przez wzrost w segmencie biżuterii (57% sprzedaży) w Azji, szczególnie w Chinach, oraz w Stanach Zjednoczonych, pomimo spadku w Europie spowodowanego pandemią. Segment zegarków Richemont odnotował pozytywny wynik.

Z tego i innych powodów uważamy, że warto inwestować w akcje tej prestiżowej na świecie firmy i uznane marki luksusowe.

Co powinieneś wiedzieć o spadkach na giełdzie w 2020 roku

W obliczu wyników giełdowych Richemont odnotował spadki głównie na rynkach Japonii (największy -64%), Ameryki, Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Azji i Pacyfiku, w tym ostatnim przypadku najmniejszy -29%.

Sprzedaż w Europie spadła o 20 procent z powodu niskiego poziomu turystyki i zamkniętych sklepów. Odnotowano również imponujący, 27-procentowy wzrost sprzedaży na Bliskim Wschodzie i w Afryce w związku z rosnącymi wydatkami turystów w Dubaju.

Jednak te spadki na giełdzie nie powstrzymały tej grupy biznesowej od dalszego generowania licznych zysków w czasie i pozycjonowania się z jej różnymi luksusowymi markami na giełdzie.

c. Znaczenie Chin dla Richemont

Na tym rynku, pomimo ogólnych spadków w dwóch pozostałych regionach, odnotowano trzycyfrowy wzrost sprzedaży internetowej, a także silny wzrost w obszarze detalicznym, napędzany przez lokalnych klientów, którzy nie mogli dokonać zakupów, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście o +49 procent.

Podsumowując te dane, firma odnotowała wzrost sprzedaży w Azji, napędzany 25-procentowym wzrostem w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie dobre wyniki w Chinach (80 proc.) i na Tajwanie (29 proc.) zrównoważyły spadki w innych regionach.

Czy, teraz gdy wiesz już co nieco o spółce „Richemont S.A.” i znaczeniu marek luksusowych w gospodarce, a także o ich wynikach i wzroście na giełdzie, zainwestowałbyś w tę klasę akcji? Zostaw nam swoją opinię na ten temat.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!