Portfel Larry’ego: Alokacja i zwroty

Nie ma jednego uniwersalnego portfolio. Każdy ma inne zdanie i inną strategię. Wśród różnych opcji znajduje się portfel Larry, którego alokacja i zyski różnią się od pozostałych. W tym artykule lepiej zrozumiemy, co to jest.

portofel larry

Co to jest portfel Larry'ego?

Portfel Larry'ego to nazwa klasy portfeli inwestycyjnych promowanych przez Larry'ego Swedroe i Kevina Grogana w ich książce „Reducing The Risk of Black Swans”.

Główną ideą jest zakup możliwie najbardziej dochodowych aktywów kapitałowych poprzez przeznaczenie tylko części portfela na tę inwestycję. W ten sposób można zmniejszyć ogólną ekspozycję na akcje i utrzymać zyski podobne do tych, jakie dają inne opcje portfela, ale przy mniejszej zmienności.

Jak? Oto jaka jest alokacja w portfelu Larry'ego:

  • 30% kapitału własnego, w tym.
    • 15% Small Cap Value (rynek krajowy),
    • 7,5% Small Cap Value (międzynarodowe),
    • 7,5% rynki wschodzące
  • 70% obligacje o średnim terminie wykupu

Dla niektórych inwestorów portfel Larry stanowi idealne połączenie, podczas gdy inni uważają, że jest on zbyt konserwatywny. Jednakże, ponieważ część akcyjna portfela jest mniejsza, podejmują oni mniejsze ryzyko, maksymalizując jednocześnie oczekiwane zyski. Jest to leniwy typ portfela, czyli taki, który kupujesz i nigdy więcej nie ruszasz.

Portfel Larry'ego: szczególna alokacja

Swedroe uważa, że nie trzeba w pełni narażać się na ryzyko akcji, ale wystarczy wybierać aktywa wysokiej jakości. Zgodnie z jego filozofią, są to rynki wschodzące i small caps, czyli spółki o małej kapitalizacji. Przyjrzyjmy się dokładniej portfelowi i alokacji Larry'ego:

Small Cap Value (rynek krajowy).

Akcje o małej kapitalizacji łączą dwa czynniki w jednym: wielkość i wartość. Akcje o małej kapitalizacji charakteryzują się wyższą zmiennością przy wyższych oczekiwanych zwrotach.

Small Cap Value (rynek międzynarodowy)

Akcje te, jak sama nazwa wskazuje, rządzą się podobnymi prawami, jak te wybrane dla krajowego rynku small-cap. Inwestowanie poza rynkiem krajowym naraża Cię na różne warunki ekonomiczne i może zmniejszyć całkowitą zmienność portfela.

Rynki wschodzące

Rynki wschodzące to wschodzące gospodarki zagraniczne, które doświadczają wysokiego wzrostu i rosnącego PKB. Inwestowanie w tę klasę aktywów wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka związanego z dewaluacją waluty, inflacją, zawirowaniami politycznymi i płynnością. Istnieje również tendencja do większej koncentracji kilku towarów, takich jak ropa naftowa w Arabii Saudyjskiej. Rynki wschodzące przynoszą zazwyczaj wyższe zyski, ale wiążą się z większym ryzykiem.

Obligacje o średnim terminie zapadalności

Obligacje średnioterminowe mają terminy zapadalności od dwóch do dziesięciu lat. Zazwyczaj mają one lepszą rentowność niż obligacje krótkoterminowe przy mniejszej zmienności niż dług długoterminowy. Długoterminowe są najbardziej wrażliwe na stopy procentowe. Dług średnioterminowy plasuje się pośrodku, pozwalając inwestorom uzyskać więcej za swoje pieniądze bez poświęcania ogólnych zysków.

Podsumowując, istnieje nieskończenie wiele możliwości budowania portfela inwestycyjnego. Najważniejsze jest, aby wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twoich celów finansowych. Jak wspomniano na początku, nie ma jednego uniwersalnego portfela, ale portfel Larry’ego, z alokacją i zwrotami bardzo różniącymi się od reszty rynku finansowego, może być idealnym rozwiązaniem dla klientów, którzy po prostu nie są w stanie poradzić sobie z wysoką zmiennością portfela składającego się w 100% z akcji.

Sam Swedroe ostrzega jednak w swojej książce, że w inwestowaniu nie ma żadnych gwarancji, nawet w przypadku portfela Larry’ego.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!