Podwyżka stawek FED: jak wpłynie na rynki finansowe?

Są to stopy procentowe, które równoważą amerykańską gospodarkę i finansują bank centralny USA. Zdołały poruszyć całe rynki finansowe i zmienić wartość samego dolara amerykańskiego. Przyjrzyjmy się, czym jest FED, jaka jest jego rola, jakie są rodzaje stóp FED i jak wpływają one na rynki finansowe.

fed

Podwyżka stóp FED: jak wpływa na rynki finansowe?

FED jest akronimem używanym w odniesieniu do Systemu Rezerwy Federalnej, banku centralnego USA.

Założony w grudniu 1913 roku FED pełni obecnie 4 główne funkcje:

– Wpływanie na ilość pieniądza w obiegu i warunki kredytowe gospodarki w celu ustalenia krajowej polityki monetarnej. Celem tych zmian powinno być maksymalizowanie zatrudnienia, stabilizacja cen i łagodzenie stóp procentowych w długim okresie.

– Zapewnienie stabilności systemu finansowego, co obejmuje próby ograniczenia ryzyka systemowego na rynkach finansowych.

– Ochrona praw konsumentów oraz zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa krajowego systemu bankowego i finansowego poprzez nadzór i regulację instytucji bankowych.

– Świadczenie usług skarbowych dla zagranicznych instytucji urzędowych, instytucji depozytowych oraz rządu Stanów Zjednoczonych. Obejmuje to również nadzór nad krajowym systemem płatniczym.

Stawki FED, to stopy procentowe, które banki pobierają od siebie nawzajem w celu przekazania środków do FED. Jest to jednak również narzędzie wykorzystywane przez FED w celu zapewnienia sprawnie funkcjonującej gospodarki (poprzez zarządzanie podażą pieniądza w kraju) oraz jako punkt odniesienia dla stóp procentowych na kartach kredytowych, pożyczek, oszczędności i innych.

Biorąc pod uwagę te cechy, to normalne, że każda zmiana stóp Fed spowoduje duże ruchy na rynkach finansowych, zwłaszcza w przypadku dolara amerykańskiego.

Rodzaje stawek FED

Pomocna może okazać się wiedza na temat rodzajów stawek FED, ponieważ jest ich aż 3:

– Deposit rate – czyli standardowa stopa procentowa odnosząca się do wynagrodzenia za ruchy depozytów, które instytucje, takie jak banki i instytucje finansowe, dokonują w imieniu FED.

– Stopa refinansowania – jest to stopa związana z refinansowaniem (zazwyczaj cotygodniowym) banków, która jest przyznawana przez FED na podstawie przeszłych operacji, w zakresie wielkości pożyczonych środków.

– Krańcowa stopa refinansowania – stopa refinansowania dla sytuacji awaryjnych.

Znaczenie inwestycji

Powinno być jasne, dlaczego zawsze należy brać pod uwagę stopy FED, więc proszę śledzić komunikaty FED, które pojawiają się raz w miesiącu. Odbywają się one w środę po południu, ale będziesz musiał aktualizować od czasu do czasu, aby sprawdzić, która to środa.

Wahania stóp FED mają cele, o których już mówiliśmy, a które można podsumować jako „stabilność i bezpieczeństwo gospodarki”. Ich zróżnicowanie ma jednak ważną konsekwencję również w odniesieniu do inwestycji.

Zmienność stóp FED w rzeczywistości wpływa na „reputację” USA, ponieważ stopy FED są zgodne z dochodem narodu. Oznacza to, że inwestorzy będą starali się przesunąć kapitał, aby skorzystać z wyższej stopy zwrotu. Przykładem może być wzrost stóp procentowych FED, co stworzy sytuację, w której inwestowanie w USA będzie tańsze pod względem stopy zwrotu.

Wniosek

Stopy FED mają bardzo duże znaczenie w USA, a biorąc pod uwagę znaczenie USA w skali globalnej oraz znaczenie dolara amerykańskiego w gospodarce, oznacza to, że stopy FED są ważnym czynnikiem do monitorowania, ponieważ wpływają na gospodarkę światową.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!