Plusy i minusy używania stop loss

Zlecenie Stop Loss pozwala kontrolować i ograniczać straty. Jako nowy inwestor nie musisz martwić się o straty, ponieważ dzięki zleceniu Stop Loss możesz je kontrolować. Zobaczmy, czym jest Stop Loss, jego zastosowanie oraz plusy i minusy korzystania z niego.

Plusy i minusy używania stop loss

Definicja Stop Loss

Jest to wyraźne zlecenie, które służy do ustalenia limitów strat, tzn. możemy użyć Stop Loss, aby ustalić maksymalną kwotę, którą jesteśmy skłonni stracić i uniknąć błędów w ocenie, które mógłby popełnić zarządzający.

Dynamiczny Stop Loss

Oprócz zlecenia stop loss, o którym już mówiliśmy, istnieje również „dynamiczny stop loss”. Różni się od tradycyjnego stop loss tym, że podąża za ceną aktywów bazowych, gdy porusza się na swoją korzyść.

Śledząc trajektorię ceny rynkowej, można wykorzystać potencjalne korzyści z tego ruchu na swoją korzyść. To samo, gdy cena porusza się w przeciwnym kierunku, ogranicza ryzyko ewentualnego spadku rynku.

Jego główną cechą jest to, że pomaga zarządzać ryzykiem poprzez ograniczanie go do punktu, w którym transakcja musi zostać zamknięta, tj., jeśli wystąpią straty, zostaną one ograniczone. To zlecenie pozostanie aktywne do czasu, aż Twoja pozycja zostanie zlikwidowana lub zdecydujesz się je anulować.

Trailing stop (stop kroczący) zostanie zamknięty, jak tylko cena osiągnie ten poziom. Z drugiej strony, trailing stop loss będzie podążał tylko za ceną poruszającą się na Twoją korzyść i nie będzie poruszał się w przeciwnym kierunku. Kiedy instrument osiągnie poziom dynamicznego Stop Loss, zostanie zamknięty po następnej dostępnej cenie, zapobiegając utracie pieniędzy przez Twoją pozycję.

Przykład Stop loss

Na przykład, załóżmy, że zarządzający wierzy, że „spread” obligacji „X” wzrośnie w stosunku do obecnego poziomu, w oparciu o wyniki jego „przypadku inwestycyjnego”. Aby uniknąć potencjalnego wpływu na portfel, z powodu ruchu w przeciwnym kierunku w wyniku nieoczekiwanego wstrząsu menedżer ustanawia zlecenie Stop Loss jako strategię, umieszczając je na niższym poziomie niż bieżący spread. Dlatego zarządca ogranicza a priori maksymalną stratę w przypadku błędu.

Stop Loss będzie działał w tym przypadku jak opcja „Put”, ale bez kosztów. Różnica polega na tym, że Stop Loss nie jest opcją i zostanie wykonany po osiągnięciu wymaganego poziomu. Wyzwaniem w zarządzaniu Stop Loss jest zdefiniowanie przedziału pomiędzy aktualnym poziomem zmiennej „instrument / strategia” a poziomem, na którym chcemy, aby zlecenie Stop Loss zostało wykonane.

Zalety i wady Stop Loss

  • Jego główną zaletą jest to, że pomaga nam ustalić limity strat i chronić naszą inwestycję.
  • Jego główną wadą jest to, że jeśli nie ustawimy dobrze Stop Loss, możemy sprzedać akcje, które mogą dać nam korzyści później i nie będziemy ich już mieli w naszym portfelu. Inną wadą byłoby to, że jeśli cena nie osiągnie poziomu Stop Loss, nie będzie on wykonany ze względu na występowanie luk w cenie instrumentów finansowych związanych z nieoczekiwanymi szokami o dużej sile oddziaływania.

Inny problem, który może spowodować utratę naszej pozycji jest związany z zakresem gwałtownych zwrotów z ekstremalnych poziomów, w niektórych strategiach handlowych. Stop loss zostaje zrealizowany i krótko po tym, pozycja odzyskuje część wspomnianej straty.

Podsumowując, musimy być świadomi, że zlecenie Stop Loss jest zleceniem wydanym przez menedżera (Inwestora lub Brokera), w którym może wystąpić błąd percepcyjny na rynku, będzie to również w dużej mierze zależało od profilu inwestora. Powinieneś dobrze zbadać rynek i określić swoje zaufanie do działań firmy, w którą chcesz zainwestować lub do produktu finansowego, z którym pracujesz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź Rankia Polska.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!