Helicopter money: Definicja i przykłady

Pieniądze z helikoptera (znane lepiej jako helicopter money) to instrument polityki pieniężnej, za pomocą którego bank centralny rozdaje pieniądze obywatelom. Jest to idea spopularyzowana przez amerykańskiego ekonomistę Miltona Friedmana w 1969 r. Jest to również bardzo ważny temat dzisiaj, gdy próbujemy znaleźć rozwiązanie kryzysu gospodarczego wywołanego przez koronawirusa

Pieniądze z helikoptera -helicopter money

W tym wpisie dowiesz się więcej o pieniądzach z helikoptera, omówimy również przykłady. 

Helicopter Money – definicja i przykłady 

Helicopter money polegają na rozdawaniu ludziom gotówki w nadziei, że zostanie ona wydana w celu pobudzenia gospodarki i uniknięcia deflacji poprzez dostarczenie tych pieniędzy na konto bankowe każdego obywatela i przedsiębiorstwa. 

Innymi słowy, ten pieniądz ma podstawową zasadę, że „jeśli bank centralny chce zwiększyć inflację i produkcję w gospodarce, która jest poniżej potencjału, jednym z najbardziej pozytywnych instrumentów jest dostarczenie sumy pieniędzy bezpośrednio do każdego”. W ten sposób transakcja ta byłaby postrzegana jako jednorazowe, trwałe zwiększenie ilości pieniądza w obiegu, a następnie rozpoczęłyby się swobodniejsze wydatki, co zwiększyłoby aktywność gospodarczą i popchnęło inflację w kierunku celu banku centralnego. 

Przykład zaproponowany przez Friedmana 

Jeśli pewnego dnia helikopter przeleci nad miastem i zrzuci banknoty o nominale 1000 dolarów, które zostaną szybko zebrane przez zwykłych ludzi, wielu będzie przekonanych, że taka sytuacja już nigdy się nie powtórzy.

W tym przypadku Friedman użył analogii do zrzucania pieniędzy z helikoptera na obywateli, aby zilustrować, jak tworzenie i rozdawanie ludziom pieniędzy byłoby łatwiejszym sposobem na zwiększenie konsumpcji. 

Cele helikoptera 

Niektóre z celów to: 

  • Zwiększenie inflacji 
  • Aby zwiększyć zagregowany popyt w gospodarce, jeśli konwencjonalna polityka monetarna zawiedzie. 
  • Aby zwiększyć podaż pieniądza. 

Pieniądze z helikoptera- Jak to działa? 

„Pieniądze z helikoptera” są finansowane poprzez zwiększenie podaży pieniądza w gospodarce przez bank centralny, dlatego bank centralny danego kraju powinien drukować papierowe pieniądze i dystrybuować je bezpośrednio na konta obywateli. Istnieje jednak również inny sposób na przyjęcie pieniędzy z helikoptera poprzez kanał fiskalny.  

Minimalny depozyt:

€100.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Pieniądze z helikoptera- Zalety 

Główne zalety pieniędzy z helikoptera to: 

  • Pieniądze z helikoptera mogą stymulować inflację i pomóc uniknąć problemów związanych z deflacją i deflacją długu. 
  • Osiągnięcie lepszej dystrybucji; te pieniądze pomogłyby w redystrybucji dochodów. 
  • Zwiększając popyt na towary i usługi, skuteczniej niż luzowanie ilościowe pobudza wydatki i wzrost gospodarczy. 

Pieniądze z helikoptera niosą jednak ze sobą również ryzyko: 

  • Inflacja wzrośnie bardziej niż oczekiwano. 
  • Banki centralne mogą stracić wiarygodność, jeśli chodzi o ich zdolność do zarządzania rosnącymi cenami. 

Przykład: pieniądze z helikoptera 

Jeśli kraj stoi w obliczu powolnego wzrostu lub jego braku, może dojść do katastrofy helikoptera.  

Sytuacja: W 2016 r. Japonia rozważała użycie helikopterów pieniężnych, aby wspomóc spowalniający wzrost gospodarczy kraju. Rynki finansowe były zaniepokojone tą decyzją, gdyż uczestnicy obawiali się hiperinflacji i dewaluacji waluty. Dlatego Bank Japonii wybrał alternatywną metodę zwiększenia podaży pieniądza, która obejmowała partnerstwa i zakupy, obligacje rządowe, wypłaty na rzecz infrastruktury oraz płatności na rzecz osób o niskich dochodach. 

Na koniec można powiedzieć, że helicopter money jest uważany za instrument polityki ostatniej szansy, więc zanim się na niego zdecydujemy, gospodarka danego kraju powinna już znaleźć się w pułapce płynności, w której dalsze obniżanie stóp procentowych nie przynosi już potrzebnych efektów. 


Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!