Pieniądze z helikoptera (znane lepiej jako helicopter money) to instrument polityki pieniężnej, za pomocą którego bank centralny rozdaje pieniądze obywatelom. Jest to idea spopularyzowana przez amerykańskiego ekonomistę Miltona Friedmana w 1969 r. Jest to również bardzo ważny temat dzisiaj, gdy próbujemy znaleźć rozwiązanie kryzysu gospodarczego wywołanego przez koronawirusa.

W tym wpisie dowiesz się więcej o pieniądzach z helikoptera, omówimy również przykłady.
Helicopter Money – definicja i przykłady
Helicopter money polegają na rozdawaniu ludziom gotówki w nadziei, że zostanie ona wydana w celu pobudzenia gospodarki i uniknięcia deflacji poprzez dostarczenie tych pieniędzy na konto bankowe każdego obywatela i przedsiębiorstwa.
Innymi słowy, ten pieniądz ma podstawową zasadę, że „jeśli bank centralny chce zwiększyć inflację i produkcję w gospodarce, która jest poniżej potencjału, jednym z najbardziej pozytywnych instrumentów jest dostarczenie sumy pieniędzy bezpośrednio do każdego”. W ten sposób transakcja ta byłaby postrzegana jako jednorazowe, trwałe zwiększenie ilości pieniądza w obiegu, a następnie rozpoczęłyby się swobodniejsze wydatki, co zwiększyłoby aktywność gospodarczą i popchnęło inflację w kierunku celu banku centralnego.
Przykład zaproponowany przez Friedmana
Jeśli pewnego dnia helikopter przeleci nad miastem i zrzuci banknoty o nominale 1000 dolarów, które zostaną szybko zebrane przez zwykłych ludzi, wielu będzie przekonanych, że taka sytuacja już nigdy się nie powtórzy.
W tym przypadku Friedman użył analogii do zrzucania pieniędzy z helikoptera na obywateli, aby zilustrować, jak tworzenie i rozdawanie ludziom pieniędzy byłoby łatwiejszym sposobem na zwiększenie konsumpcji.
Cele helikoptera
Niektóre z celów to:
- Zwiększenie inflacji
- Aby zwiększyć zagregowany popyt w gospodarce, jeśli konwencjonalna polityka monetarna zawiedzie.
- Aby zwiększyć podaż pieniądza.
Pieniądze z helikoptera- Jak to działa?
„Pieniądze z helikoptera” są finansowane poprzez zwiększenie podaży pieniądza w gospodarce przez bank centralny, dlatego bank centralny danego kraju powinien drukować papierowe pieniądze i dystrybuować je bezpośrednio na konta obywateli. Istnieje jednak również inny sposób na przyjęcie pieniędzy z helikoptera poprzez kanał fiskalny.
Pieniądze z helikoptera- Zalety
Główne zalety pieniędzy z helikoptera to:
- Pieniądze z helikoptera mogą stymulować inflację i pomóc uniknąć problemów związanych z deflacją i deflacją długu.
- Osiągnięcie lepszej dystrybucji; te pieniądze pomogłyby w redystrybucji dochodów.
- Zwiększając popyt na towary i usługi, skuteczniej niż luzowanie ilościowe pobudza wydatki i wzrost gospodarczy.
Pieniądze z helikoptera niosą jednak ze sobą również ryzyko:
- Inflacja wzrośnie bardziej niż oczekiwano.
- Banki centralne mogą stracić wiarygodność, jeśli chodzi o ich zdolność do zarządzania rosnącymi cenami.
Przykład: pieniądze z helikoptera
Jeśli kraj stoi w obliczu powolnego wzrostu lub jego braku, może dojść do katastrofy helikoptera.
Sytuacja: W 2016 r. Japonia rozważała użycie helikopterów pieniężnych, aby wspomóc spowalniający wzrost gospodarczy kraju. Rynki finansowe były zaniepokojone tą decyzją, gdyż uczestnicy obawiali się hiperinflacji i dewaluacji waluty. Dlatego Bank Japonii wybrał alternatywną metodę zwiększenia podaży pieniądza, która obejmowała partnerstwa i zakupy, obligacje rządowe, wypłaty na rzecz infrastruktury oraz płatności na rzecz osób o niskich dochodach.
Na koniec można powiedzieć, że helicopter money jest uważany za instrument polityki ostatniej szansy, więc zanim się na niego zdecydujemy, gospodarka danego kraju powinna już znaleźć się w pułapce płynności, w której dalsze obniżanie stóp procentowych nie przynosi już potrzebnych efektów.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.