Paul Allen, założyciel Microsoft – historia

Paul Allen był amerykańskim przedsiębiorcą, filantropem, programistą komputerowym, naukowcem, badaczem, inwestorem i magnatem biznesowym. W 1975 roku, wraz z przyjacielem z dzieciństwa Billem Gatesem, współzałożył Microsoft Corporation, która pomogła zapoczątkować rewolucję komputerową.

Doprowadziło to do tego, że Microsoft stał się wiodącą firmą programistyczną na świecie, która najbardziej zrewolucjonizowała sektor technologiczny i dokonała największego postępu w przemyśle komputerowym. W tym poście porozmawiamy o Paulu Allenie, założycielu Microsoftu.

Paul Allen, założyciel Microsoft – historia

Paul Gardner Allen urodził się 21 stycznia 1953 r. w mieście Seattle w stanie Waszyngton. Uczęszczał do prywatnej szkoły Lakeside School, gdzie poznał swojego przyszłego wspólnika w Microsofcie, Billa Gatesa.

Od 14 roku życia tak bardzo interesował się komputerami, że w swojej szkole nauczył się programować w systemie Basic. Po ukończeniu szkoły wstąpił na Washington State University, podczas gdy jego przyjaciel Bill Gates rozpoczął studia na Harvard University.

W 1975 roku Paul Allen wycofał się z uczelni, podobnie jak jego przyjaciel Bill Gates, aby razem mogli założyć Microsoft. Głównym powodem było pojawienie się pierwszego na świecie komputera znanego jako Altair 8800.

Początki Microsoft

We wczesnych latach powstawania Microsoftu Paul poświęcił się projektowaniu i programowaniu w systemie Basic, a pierwsze biuro Microsoftu mieściło się w Albuquerque w Nowym Meksyku. Kiedy powstał Microsoft, Allen miał 36% udziałów, a Gates 64%. W 1979 roku siedziba firmy Microsoft została przeniesiona do stanu Waszyngton.

System MS-DOS

Wczesne lata Microsoft spędził na projektowaniu i programowaniu dla Apple II i TSR-80. Później w 1981 roku, system Q-DOS został nabyty za 50.000 USD, który został stworzony przez założycieli i nazwany MS-DOS; następnie został zainstalowany w nowych komputerach produkowanych przez IBM, ze względu na rosnący rozwój komputerów Microsoft zaczął mieć niebotyczny wzrost.

Choroba Paula Allena

W 1983 r. Paul Allen przeszedł na okresową emeryturę w Microsofcie po zdiagnozowaniu u niego choroby Hodgkina (rodzaj raka atakującego układ limfatyczny), z powodu której musiał przejść serię radioterapii. W tym okresie Allen miał szereg problemów z Gatesem, ponieważ kilkakrotnie oskarżał go o chęć zmniejszenia swoich udziałów.

Giełda papierów wartościowych

W 1986 roku Microsoft Corporation wchodzi na giełdę, szybko skupując akcje i czyniąc Billa Gatesa i Allena miliarderami.

Powrót do Microsoftu

W 1990 roku, po długiej rekonwalescencji, Paul powrócił do Microsoft Corporation na jedno z kierowniczych stanowisk. W tym czasie wpadł na pomysł, który później zaowocował powstaniem nowej firmy inwestycyjnej.

Fundacja Kapitałowa Vulcan

Paul Allen przeszedł na emeryturę z zarządzania Microsoft, aby poświęcić się projektowi, który zaplanował jako dużą inwestycję. W 2003 roku założył „Vulcano Capital”, firmę, która inwestuje w różne sektoy, takie jak przemysł i aktywa inwestycyjne. W obrębie ruchów Vulcan znajdują się przejęcia w takich firmach jak Amazon, Netflix, Alibaba, między innymi. Poza tym Paul miał wielką smykałkę do interesów, jak wtedy, gdy przekonał Gatesa do założenia firmy z niepewnością, że nie wiadomo, co ją czeka, stawiając jedynie na rozwój informatyki.

Paul Allen zmarł 15 października 2018 roku w wieku 65 lat na raka, na którego cierpiał od 1983 roku. W jego posiadaniu był m.in. statek Octopus, drużyna NBA Portland Trail Blazers, Seattle Seahawks i drużyna piłkarska Seattle Sounders.

W ten sposób, mamy nadzieję, że zrozumieliście ciekawą historię Paula Allena, założyciela Microsoftu.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!