Parkiety giełdowe (Trading floor) – jak to działa i które z nich są najpopularniejsze?

Parkiet jest miejscem, gdzie kupowane i sprzedawane są instrumenty finansowe, takie jak akcje, obligacje i towary. Parkiety giełdowe są zazwyczaj elektroniczne i można je znaleźć na głównych giełdach na całym świecie, w tym na ICE Futures Exchange, New York Stock Exchange i London Stock Exchange.

parkiety gieldowe

Parkiety giełdowe – jak to działa i które z nich są najpopularniejsze?

Tradycyjne parkiety giełdowe funkcjonowały w taki sposób, że inwestorzy wchodzili w bezpośrednie interakcje ze sobą na parkietach głównych giełd. Dziś jednak parkiety handlowe zdominowane są przez systemy komputerowe i ekrany telewizyjne. Na parkietach nadal można spotkać pewną liczbę inwestorów, choć ich rola znacznie się zmniejszyła w porównaniu z tym, co było kiedyś.

Metoda publicznych aukcji głosowych została znacznie ograniczona, chociaż nadal istnieje na niektórych giełdach, takich jak NYSE lub Chicago Board Options Exchange (CBOE).

Parkiet giełdowy składa się z dołków na giełdzie. Wynika to z faktu, że parkiet był nieco okrągły, z wbudowanymi w niego schodami, po których traderzy musieli wchodzić na arenę, aby przeprowadzić swoje transakcje. Jeśli wziąć pod uwagę gorączkowy charakter, który towarzyszy tego typu działalności, można zauważyć, że przydomek jest dość opisowy.

Na parkietach handlowych można znaleźć wiele różnych typów traderów. Najbardziej powszechni są brokerzy, którzy są odpowiedzialni za handel w imieniu klientów. Inne typy traderów to hedgerzy, scalperzy, spreaderzy i traderzy pozycyjni.

Maklerzy, banki inwestycyjne i inne firmy zajmujące się działalnością handlową mogą również posiadać własne parkiety handlowe. W tych przypadkach, parkiet odnosi się do fizycznej lokalizacji biura, w którym znajduje się dział handlowy, który może realizować transakcje przez Internet lub telefon.

Wraz z pojawieniem się elektronicznych platform transakcyjnych, wiele parkietów, które kiedyś dominowały w obrocie rynkowym, zniknęło, ponieważ handel stał się w większym stopniu oparty na elektronice.

Parkiet giełdowy NYSE znajduje się przy 11 Wall Street w Nowym Jorku i działa w obecnej lokalizacji od 1865 roku. W 1878 r. giełda zainstalowała telefony, które umożliwiły inwestorom bezpośredni dostęp do inwestorów na parkiecie NYSE. Obecnie większość transakcji, które mają miejsce na parkiecie, jest zautomatyzowana i realizowana w czasie krótszym niż sekunda. Na parkiecie giełdowym rozbrzmiewa dzwonek sygnalizujący otwarcie i zamknięcie każdego dnia handlowego.

Chociaż parkiety giełdowe są paradygmatem obrotu papierami wartościowymi, zostały one w dużej mierze zastąpione przez ekrany komputerowe, rynki elektroniczne i handel algorytmiczny.

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Instinet był pierwszą poważną elektroniczną alternatywą dla parkietu giełdowego, pojawił się w 1967 roku. Dzięki Instinet, klienci (tylko instytucje) mogli ominąć parkiety giełdowe i handlować ze sobą na zasadzie poufności. Instinet rozwijał się powoli, tak naprawdę dopiero w latach 80-tych, ale stał się znaczącym graczem obok Bloomberga i Archipelago (przejętego przez NYSE w 2006 roku).

Nasdaq rozpoczął działalność w 1971 roku, ale nie był to system handlu elektronicznego – był to w zasadzie tylko automatyczny system notowań, który pozwalał brokerom-dealerom zobaczyć ceny oferowane przez inne firmy (a transakcje były wtedy obsługiwane przez telefon).

Ostatecznie Nasdaq dodał inne funkcje, takie jak automatyczne systemy transakcyjne. W następstwie krachu z 1987 r., kiedy to niektórzy animatorzy rynku odmówili odebrania telefonu, wprowadzono System Realizacji Małych Zleceń, który umożliwiał elektroniczne wprowadzanie zleceń. W ślad za nimi poszły inne systemy. Globex firmy CME pojawił się w 1992 r., Eurex zadebiutował w 1998 r., a wiele innych giełd wprowadziło własne systemy elektroniczne.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!