Non Farm Payrolls: Czym są i dlaczego są ważne

Do najważniejszych danych na świecie, które należy analizować i przewidywać, należą Non Farm Payrolls. Dane te są w rzeczywistości niezbędne do zrozumienia tendencji w gospodarce światowej ze względu na ich ścisły związek z tendencjami dotyczącymi dolara amerykańskiego. Dowiedzmy się wspólnie, czym one są i z czego wynika ich przydatność.

Non Farm Payrolls

Non Farm Payrolls: Czym są i dlaczego są ważne

Non Farm Payrolls, znane również jako NFP lub jako non-farm payrolls, są to miesięczne dane i statystyki osób zatrudnionych w zawodzie. Nazwa ta wynika z faktu, że dane te nie uwzględniają pracowników sektora rolniczego.

W rzeczywistości nazwa ta nie jest do końca trafna, ponieważ nie tylko pracownicy sektora rolnego nie są brani pod uwagę. Nie bierze się pod uwagę pracowników, którzy pracują w domu, takich jak służba domowa w prywatnych gospodarstwach domowych, pracowników rządowych i pracowników, którzy są członkami organizacji non-profit.

Dane te są publikowane w pierwszy piątek każdego miesiąca, o godzinie 14:30 czasu polskiego i są przydatne do zrozumienia, ile nowych miejsc pracy powstało lub ile zostało obsadzonych.

Przydatność tych danych nie ogranicza się tylko do tego. Analizując te dane wraz ze stopą bezrobocia i średnią płacą godzinową, w rzeczywistości możliwe jest zwizualizowanie wzrostu lub spadku amerykańskiego rynku pracy.

Tworzy to łańcuch, który pozwala nam również zidentyfikować sytuację amerykańskiej gospodarki, a tym samym prowadzi do reperkusji na wartość dolara amerykańskiego.

FOMC, akronim od Federal Open Market Committee, jest organem Rezerwy Federalnej, który jest odpowiedzialny za monitorowanie operacji otwartego rynku w USA i jest również najważniejszą kontrolą w zakresie polityki pieniężnej.

Przykładem konstruktywnego wykorzystania danych może być wzrost zatrudnienia, który mógłby wskazywać na zbliżanie się tendencji inflacyjnej i w konsekwencji wzrost stóp procentowych.

Efekt fali będzie się utrzymywał, ponieważ wzrost stóp procentowych będzie miał wpływ na samego dolara.

Oczywiście jest też odwrotnie – spadek zatrudnienia może oznaczać okres regresu, a więc i obniżkę stóp procentowych.

Non Farm Payrolls Wnioski

Morał z tej historii jest taki, że dane te są ściśle powiązane z innymi danymi, na podstawie których można przewidzieć zbliżanie się danego trendu, a następnie reperkusje dla wartości dolara. Oczywiście widać, jak relacja z dolarem jest ściśle powiązana ze zmianą stopy procentowej, więc korzystamy z okazji, aby jeszcze raz podkreślić znaczenie stóp procentowych w gospodarce światowej.

Wreszcie, musimy wziąć pod uwagę, że to jest związane z wartością samych danych, ale są też inne czynniki, które na to wpływają. W rzeczywistości nie możemy zapominać o uwzględnieniu innych elementów. Na przykład na rynku Forex, nie tylko wykorzystuje się takie dane, ale także oczekuje się, jakie mogą być te dane, a zatem sam rynek może być pod silnym wpływem podmiotów poruszających się na rynku.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!