Nasdaq: Market Maker vs NYSE Specialist

Market Makers vs NYSE? Aby rozpocząć ten post, ważne jest, aby wiedzieć, że płynny przepływ rynków finansowych jest taki sam zarówno dla Market Makerów Nasdaq, jak i specjalistów NYSE. Różnice między animatorami rynku a specjalistami są zatem bardziej związane z cechami samych giełd niż z ich podstawowymi funkcjami.

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE) oraz National Association of Securities Dealers Automated Quotations (Nasdaq) zatrudniają animatorów rynku: maklerów lub traderów, których rolą jest zwiększenie płynności na ich giełdach, zapewnienie płynniejszego i bardziej efektywnego handlu oraz utrzymanie uczciwego i uporządkowanego rynku.

Ale żeby łatwiej było to zrozumieć, trzeba wiedzieć, czym są Nasdaq i NYSE.

Market Makers vs NYSE Specialist

Nasdaq

Nasdaq to skrót od National Association of Securities Dealers Automated Quotation i jest drugą co do wielkości zautomatyzowaną giełdą elektroniczną w Stanach Zjednoczonych. Nasdaq nie jest zlokalizowany na fizycznym parkiecie, ale w sieci telekomunikacyjnej.

Jeśli chodzi o animatora rynku, jest to firma będąca członkiem NASDAQ, która kupuje i sprzedaje papiery wartościowe po cenach wyświetlanych na NASDAQ na własny rachunek (principal trading) oraz na rachunek klientów (agency trading).

NYSE

New York Stock Exchange to amerykańska giełda papierów wartościowych znajdująca się w dzielnicy finansowej na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. NYSE jest rynkiem kierowanym zleceniami, działającym w oparciu o system aukcji ciągłych. NYSE nie kontroluje cen papierów wartościowych, lecz ma na celu zapewnienie inwestorom uporządkowanego i uczciwego rynku (pełni funkcje licencyjne, nadzorcze i regulacyjne nadane jej przez prawo), a także ułatwianie transakcji na papierach wartościowych poprzez zapewnienie płynności.

Poniżej przedstawiono główne różnice między nimi:

Handel

  • NYSE prowadzi system indywidualnych specjalistów ds. papierów wartościowych, którzy pracują na parkiecie NYSE i specjalizują się w ułatwianiu obrotu konkretnymi akcjami.
  • W przeciwieństwie do NYSE, Nasdaq jest rynkiem elektronicznym (siecią komputerową), który nie posiada parkietu i opiera się głównie na wielu animatorach rynku (głównych brokerach członkowskich Nasdaq) w zakresie aktywnie handlowanych papierów wartościowych.

Operacja

  • Nasdaq składa się z dużych firm inwestycyjnych, które kupują i sprzedają papiery wartościowe poprzez sieć elektroniczną. Każda akcja na Nasdaq ma więcej niż jednego animatora rynku (średnio czternastu animatorów rynku na akcję zapewnia płynność i efektywny handel).

Animatorzy rynku posiadają zapasy papierów wartościowych oraz kupują i sprzedają papiery wartościowe ze swoich rachunków klientom indywidualnym i innym podmiotom gospodarczym. Każdy animator rynku Nasdaq musi dostarczyć kwotowanie wskazujące stałą cenę kupna i sprzedaży; zatem, gdy animator rynku otrzyma zlecenie od kupującego, natychmiast sprzedaje swoją pozycję z zapasów, by wypełnić zlecenie.

  1. NYSE: Specjaliści mają więcej zobowiązań niż animatorzy rynku Nasdaq, zarówno pod względem szerokości, jak i wolumenu. Na przykład specjaliści NYSE muszą pełnić szereg funkcji, aby zapewnić uczciwy i uporządkowany rynek:
  2. Auctioneer (NYSE jest rynkiem aukcyjnym; inwestorzy składają oferty na zasadach konkurencji. Tutaj specjalista publikuje te oferty i prosi cały rynek, aby je widział i upewnia się, że są one zgłaszane dokładnie i na czas).
  3. Broker (przyjmuje zlecenia z limitem ceny przekazywane przez inwestorów za pośrednictwem brokerów lub handlu elektronicznego).
  4. Catalyst (zapewnienie, że istnieje wystarczające zainteresowanie danym papierem wartościowym); oraz:
  5. Zleceniodawca (animator rynku musi działać jako zleceniodawca, dokonując korekt, kupując i sprzedając z własnych zapasów, aby dopasować się do rynku).

Mam nadzieję, że dzięki tym różnicom udało Ci się dowiedzieć o animatorach rynku Nasdaq i specjalistach NYSE.

Planujesz inwestować? Sprawdź rekomendacje naszych brokerów?????

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!