W ciągu ostatnich 100 lat miały miejsce 3 wydarzenia, które drastycznie zmieniły gospodarkę całej planety. Krach z 29 roku przyniósł bezrobocie, biedę, głód i spowodował bankructwo wielu dużych firm. Bańka dotcomowa z 2000 roku doprowadziła do bankructwa wielu firm technologicznych (w ciągu kilku lat upadło ponad 50% z nich). Kryzys finansowy z 2008 roku zmusił państwa do współpracy, aby uchronić całą światową gospodarkę przed upadkiem.

Największe kryzysy giełdowe: krach z 29 r., dotcom 2000 r. i kryzys finansowy z 2008 r.
Przeanalizujmy razem to, co możemy uznać za 3 największe kryzysy giełdowe.
Zdarzenie z 29
Krach z 29 roku, znany również jako „Wall Street Crash”, był tym, co możemy prawdopodobnie określić jako pierwszy kryzys giełdowy w historii i miał miejsce w 1929 roku.
Rzeczywisty krach giełdowy miał miejsce 29 października 1929 r. w Nowym Jorku i został nazwany „The Great Crash”, znanym również jako „Czarny Wtorek”. Ale jakie były przyczyny i skutki tej katastrofy?
Zidentyfikowano kilka przyczyn: zła struktura systemu bankowego oraz przedsiębiorstw finansowych i przemysłowych (lub niewłaściwe zarządzanie nimi), nadmierne udzielanie kredytów spekulacyjnych, zły podział dochodów oraz stosowanie wadliwej ekonomii, która nie uwzględniała czynników determinujących.
Nastąpiło załamanie akcji dużych spółek, a w dniu Wielkiego Krachu sprzedano ponad 16 milionów akcji, co doprowadziło do dalszego spadku ich wartości.
Spadek na giełdzie dotknął przede wszystkim klasę średnią, a jakby tego było mało, wydarzenie to wywołało panikę, która skłoniła drobnych ciułaczy do pośpiesznego wycofywania swoich oszczędności. Spowodowało to kryzys płynności finansowej, który miał dwa główne skutki: upadek wielu firm (zwłaszcza tych, które znalazły się bez finansowania bankowego) oraz spadek popytu na pracę.
W USA spowodowało to bezrobocie, niestabilną sytuację gospodarczą i wzrost przestępczości.
Krach z 1929 roku miał reperkusje w skali globalnej, gdzie bezrobocie zwiększyło ubóstwo, a tym samym rozprzestrzenił się problem głodu. Kryzys gospodarczy miał również wpływ na cały świat i rozwinął nieufność wobec systemu kapitalistycznego.
Dotcom 2000
Drugi wielki kryzys giełdowy w historii miał miejsce w marcu 2000 roku. To była bańka dotcomów. („.com”), bańki spekulacyjnej nieodłącznie związanej z nowymi technologiami informacyjnymi.
Bańka powstała w latach 1997-2000 i to właśnie jej „pęknięcie” spowodowało kryzys, ale co dokładnie się stało? Była to mieszanka nadziei, przekonania do zrobienia „wielkiego wyniku” i wiary w nowe technologie. Krótko mówiąc, akcjonariusze byli przekonani, że kupno akcji dotcomów to dobry wybór, a analiza „klasycznych” danych nie jest konieczna, bo technologia ciągle się rozwija.
Myślenie stojące za tym kryzysem jest prawidłowe, problem polega na tym, że akcjonariusze powinni byli sprawdzić dane. Normalnie firma powinna się rozwijać dzięki inwestycjom, a ciągła poprawa prowadzi do wzrostu wartości akcji (oczywiście trend ma swoje wzloty i upadki). W tym przypadku firmy nagle znalazły się z bardzo wysokimi inwestycjami i akcjonariuszami, którzy oczekiwali wyników, których nie mogli mieć w krótkim czasie, lub których nie mogli mieć w ogóle.
Nastąpił impas – spółki nie były w stanie sprostać oczekiwaniom, akcjonariusze zdawali sobie sprawę, że być może lepiej byłoby przeanalizować wszystkie dane, a nowych inwestorów nie było, którzy byliby skłonni zapłacić za akcje, które stały się bardzo drogie.
Efektem tego wszystkiego było „pęknięcie” bańki dotcomów w 2000 roku, kiedy to rozpoczęła się kompulsywna sprzedaż akcji przez przedsiębiorców w celu zgarnięcia tego, co zarobili lub odzyskania pieniędzy, zanim nastąpi krach. Krach jest dokładnie tym, co się wydarzyło, z wartością akcji swobodnie spadającą i wieloma bankrutującymi firmami.
Kryzys finansowy z 2008 r.
Kryzys finansowy z 2008 roku był drugą fazą kryzysu, który rozpoczął się 2 lata wcześniej w USA, spowodowanego przez krach kredytów hipotecznych subprime, ponieważ ludzie często nie byli już w stanie spłacić swoich długów.
Kryzys finansowy z 2008 roku był spowodowany kryzysem płynności i wypłacalności na poziomie banków i państw oraz brakiem kredytów dla przedsiębiorstw. Efektem tego wszystkiego był spadek cen na giełdzie i bankructwa różnych instytucji finansowych.
Aby uniknąć kryzysu systemowego, poszczególne kraje musiały interweniować w celu ratowania banków, co doprowadziło do powstania długu publicznego w różnych państwach i spowodowało recesję na skalę światową.
Wielka Recesja rozpoczęła się w 2008 roku i miała znaczące skutki do 2010 roku. Generalnie jednak wszystko zaczęło się od kryzysu finansowego z 2008 r., który doprowadził do wyraźnych zmian w gospodarce światowej i zmusił różne kraje do wprowadzenia różnych zmian. Nawet dzisiaj kilka z tych narodów „płaci” za stabilizację światowej gospodarki.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.