Najlepsze narzędzia analizy technicznej dla handlowców

Najlepsze narzędzia analizy technicznej dla handlowców? U podstaw analizy technicznej leży wykorzystanie narzędzi matematycznych i analitycznych. Analizując przeszłe i obecne trendy oraz wzorce cenowe, narzędzia te próbują przewidzieć, jak dany instrument finansowy lub aktywo zachowa się w przyszłości (niezależnie od tego, czy jest to akcja, para walutowa czy opcja).

narzędzia analizy technicznej

Najlepsze narzędzia analizy technicznej dla handlowców

Retrakcje Fibonacciego

Retrakcje Fibonacciego są zazwyczaj wykorzystywane do wyznaczania poziomów wsparcia i oporu. Poziomy te wyznacza się w następujący sposób: linia trendu jest rysowana pomiędzy wysokim i niskim punktem cenowym. Następnie wskaźnik jest wykorzystywany do podziału pionowego obszaru utworzonego przez linię trendu na linie poziome oparte na procentach Fibonacciego (zawsze: 0 %, 23,6 %, 38,2 %, 50 %, 61,8 % i 100 %). Te poziome linie oznaczają poziomy wsparcia i oporu.

Wskaźnik ruchu kierunkowego ADX/DMI

Wskaźnik ten również został opracowany przez J Wellesa Wildera JR i wykorzystuje 3 linie: Średni Kierunkowy Wskaźnik Ruchu (ADX), Pozytywny Kierunkowy Wskaźnik Ruchu (D+) oraz Negatywny Kierunkowy Wskaźnik Ruchu (D-). Linia ADX wskazuje siłę bieżącego trendu. Z drugiej strony, gdy linia D+ znajduje się powyżej lub poniżej linii D-, jest to znak, że trend jest odpowiednio wzrostowy lub spadkowy.

Wskaźnik siły względnej (RSI)

Instrument ten jest zwykle nazywany RSI (relative strength index) i został stworzony w 1978 roku przez J. Wellesa Wildera Jr. Wskaźnik RSI wskazuje, kiedy rynek jest wykupiony lub wyprzedany, albo kiedy dany składnik aktywów jest przewartościowany lub niedowartościowany. Innymi słowy, cena porusza się w jednym kierunku zbyt szybko, by można było oczekiwać odwrócenia trendu. Wartość wskaźnika RSI waha się w przedziale od 0 do 100.

Jeśli wskaźnik jest poniżej 30, oznacza to, że rynek jest wyprzedany. Jeśli jest powyżej 70, oznacza to, że rynek jest wykupiony.

Ichimoku Cloud

Wskaźnik ten znany jest również jako Wykresy Ichimoku w handlu na rynku ForexIchimoku Kinko Hyo, co oznacza „wykres równowagi na pierwszy rzut oka”. Wskaźniki Ichimoku są nakładane na wykresy świecowe. Chociaż instrument ten ma w sumie 4 wskaźniki, jego główną cechą jest sama „chmura”, która jest uważana za strefę równowagi. Chmura i inne wskaźniki są tworzone na podstawie różnych obliczeń ze średnimi kroczącymi. Główną zaletą Ichimoku jest to, że dostarcza ona kilka punktów danych na jednym wykresie. Pozwala to na podejmowanie bardziej świadomych i trafnych decyzji.

Średnie ruchome

Narzędzie to jest znane od bardzo dawna, ponieważ wspomina się o nim w książkach z początku XX wieku, a uważa się, że ludzie używali go nawet przed tym okresem. Średnie kroczące spłaszczają ceny dla danego okresu, tzn. tworzą średnią cen dla danej liczby dni lub okresów. Ceny powyżej lub poniżej średniej mogą stanowić wskazówkę co do przyszłego kierunku rozwoju rynku.

Zazwyczaj stosuje się więcej niż jeden wiersz, a każdy wiersz jest obliczany na podstawie różnych okresów. Linia szybka ma mniejszą liczbę okresów (np. 8 dni), natomiast linia wolna ma większą liczbę okresów (np. 34 dni). Gdy linia szybka przetnie się poniżej lub powyżej linii wolnej, tworzone są odpowiednio sygnały sprzedaży lub kupna.

Oscylator stochastyczny

Instrument ten został opracowany przez George'a Lane'a w latach 50. Jak sama nazwa wskazuje, wskaźnik ten dostarcza punktów zwrotnych, gdy rynek porusza się w górę i w dół w danym kierunku. Oscylator stochastyczny składa się z dwóch linii, które porównują bieżącą cenę z najwyższym i najniższym punktem danej ceny.

Średnia krocząca zbieżność/rozbieżność (MACD)

Wskaźnik ten został opracowany przez znanego analityka technicznego Geralda Appela. Metoda MACD wykorzystuje dwie średnie kroczące do utworzenia jednej głównej średniej kroczącej. Następnie obliczana jest średnia krocząca poprzedniej linii w celu utworzenia „linii sygnału”. Kiedy linia sygnału przecina się poniżej lub powyżej głównej średniej kroczącej, generowany jest sygnał sprzedaży lub kupna.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!