Model CAPM: wady i zalety

Model wyceny aktywów kapitałowych (CAPM model) jest teorią finansową, która jest szeroko stosowana w celu ustalenia liniowej zależności pomiędzy wymaganą stopą zwrotu z inwestycji a ryzykiem. Model CAPM opiera się na zależności pomiędzy współczynnikiem beta danego składnika aktywów, stopą wolną od ryzyka (zazwyczaj stopą bonów skarbowych) oraz premią za ryzyko akcji (oczekiwana stopa zwrotu z rynku minus stopa wolna od ryzyka).

capital assets

Model CAPM: wzór, wady i zalety

W tym wpisie dowiesz się o zaletach i wadach modelu CAPM. Zanim jednak poznamy jego wady i zalety, należy pamiętać o założeniach tego modelu:

Założenia modelu CAPM

  • Jednostki niechętnie podejmują ryzyko i maksymalizują użyteczność majątku w następnym okresie, czyli jest to model dwuokresowy.
  • Istnieje aktywo wolne od ryzyka, na które osoby fizyczne mogą udzielać i/lub zaciągać kredyty w nieograniczonych kwotach. Rynek aktywów jest doskonały. Informacja jest bezpłatna i natychmiast dostępna dla wszystkich osób.
  • Podaż aktywów jest stała.
  • Jednostki nie mogą wpływać na ceny i mają jednorodne oczekiwania dotyczące wariancji-kowariancji i oczekiwanych zwrotów z aktywów.
  • Zwrot z aktywów ma rozkład normalny.

Zalety

  • Łatwy w użyciu: CAPM jest prostą kalkulacją, którą można łatwo przetestować w celu uzyskania zakresu możliwych wyników, aby zapewnić pewność co do wymaganych stóp zwrotu.
  • CAPM uwzględnia ryzyko systematyczne (beta), które jest wykluczane przez inne modele stóp zwrotu, takie jak model dyskonta dywidendy (DDD). Jest to ważna zmienna, ponieważ jest nieprzewidywalna i w większości przypadków nie można jej w pełni ograniczyć.
  • Założenie, że inwestorzy posiadają zdywersyfikowany portfel, równy portfelowi rynkowemu, eliminuje ryzyko niesystematyczne (specyficzne).
  • Niektóre firmy badają możliwości, jeśli miks biznesowy i finansowanie różnią się od obecnego biznesu, wtedy nie mogą korzystać z innych wymaganych obliczeń wydajności, takich jak średni ważony koszt kapitału (WACC). Jednakże model CAPM może to zrobić.

Wady modelu CAPM

Jak wiele modeli naukowych, CAPM ma wady, takie jak:

  • Stopa wolna od ryzyka (rf): powszechnie akceptowaną stopą stosowaną jako r f jest rentowność krótkoterminowych obligacji rządowych. Problem z wykorzystaniem tego wejścia polega na tym, że zysk zmienia się codziennie, tworząc zmienność.
  • Zwrot z rynku (rm): zwrot z rynku można opisać jako sumę zysków kapitałowych i dywidend dla rynku. Jednak w każdym momencie stopa zwrotu z rynku może być ujemna. W związku z tym do wygładzenia zwrotu wykorzystuje się długoterminowy zwrot z rynku.
  • Innym problemem jest to, że zwroty te są retrospektywne i mogą nie być reprezentatywne dla przyszłych zwrotów z rynku.
  • Zdolność do zaciągania pożyczek o stopie wolnej od ryzyka: CAPM ma cztery główne założenia, w tym jedno, które odzwierciedla nierealistyczne ramy. Jest to założenie, że inwestorzy mogą zaciągać i udzielać pożyczek według stopy wolnej od ryzyka (nieosiągalnej w rzeczywistości); inwestorzy indywidualni nie mogą zaciągać pożyczek według tej samej stopy, co rząd danego kraju.
  • Firmy wykorzystujące CAPM do oceny inwestycji muszą znaleźć wersję beta, która odzwierciedla dany projekt lub inwestycję. Często potrzebny jest zakład zastępczy; jednak dokładne określenie jednego z nich, aby prawidłowo ocenić projekt, jest bardzo trudne i może wpłynąć na wiarygodność wyniku.

Podsumowując, choć model CAPM jest krytykowany za nierealistyczne założenia, w wielu sytuacjach dostarcza bardziej użytecznych wyników niż DDM czy WACC. Jest to bardzo łatwe do obliczenia i przetestowania.

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!