Kim jest Jeff Bezos – historia

Jeff Bezos jest twórcą firmy Amazon, założycielem Blue Origin, a od 2013 roku właścicielem Washington Post. Jest to człowiek pełen pasji i ambicji, cieszący się wielkim uznaniem na świecie. W tym wpisie poznasz kim jest Jeff Bezos.

jeff bezos

Kim jest Jeff Bezos – historia

Jeff Bezos urodził się 12 stycznia 1964 r. w Albuquerque w Nowym Meksyku; jest synem Jacklyn Gise Jorgensen i Teda Jorgensena. Jeff odziedziczył nazwisko Bezos po Mike'u Bezosie, drugim mężu swojej matki.

W wieku kilkunastu lat Jeff przeprowadził się z rodziną do Miami, gdzie zawsze wykazywał duże zainteresowanie technologią i komputerami, zamieniając swój przydomowy garaż w laboratorium. W ten sposób Bezos ukończył studia na Uniwersytecie Princeton w 1986 roku na kierunku informatyka i elektrotechnika.

Życie zawodowe

Po ukończeniu studiów Jeff znalazł pracę w różnych firmach na Wall Street, takich jak Fitel, Bankers Trust oraz w firmie inwestycyjnej DE Shaw, gdzie poznał swoją żonę MacKenzie i w 1990 roku został mianowany najmłodszym wiceprezesem.

Nowe perspektywy

Bezos postanowił zająć się handlem elektronicznym i w 1994 roku rzucił pracę, przeprowadził się do Seattle i zbadał rynek internetowy, otwierając księgarnię online. Następnie, po zaproszeniu przyjaciół do wypróbowania swojego nowego sklepu internetowego i wyrażeniu przez nich aprobaty, Bezos otworzył Amazon.com.

Utworzenie Amazon.com

Amazon został nazwany na cześć amazońskiego lasu deszczowego 16 lipca 1995 roku. Podobnie Jeff założył biuro swojej firmy w garażu, gdzie wraz z kilkoma pracownikami rozpoczął tworzenie oprogramowania.

Podobnie Bezos rozszerzył działalność na swój dom z dwiema sypialniami, wyposażony w trzy mikrostacje i stanowisko testowe.

Sukces firmy Amazon

Amazon sprzedał książki w Stanach Zjednoczonych i 45 innych krajach w ciągu pierwszych 30 dni od powstania, osiągając wzrost przekraczający oczekiwania Jeffa.

W 1997 r. firma weszła na giełdę i od tego czasu stała się światowym liderem w handlu elektronicznym. Amazon odnotował również skok w rocznej sprzedaży z 500 000 dolarów w 1995 roku do ponad 17 miliardów dolarów w 2011 roku.

W 1998 roku firma zdywersyfikowała również sprzedaż płyt CD i wideo, a następnie włączyła odzież, elektronikę, zabawki i inne artykuły z dużych sojuszy biznesowych.

Jeff Bezos: Blue Origin

W 2007 roku Bezos ogłosił swoją inwestycję w Blue Origin, firmę lotniczą z siedzibą w Seattle, która rozwija technologie, aby zaoferować swoim klientom podróże kosmiczne, dlatego w 2015 roku biznesmen zapowiedział uruchomienie nowego pojazdu orbitalnego, nad którym trwają prace.

Jeff Bezos: The Washington Post

Bezos trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie 5 sierpnia 2013 roku, kiedy to kupił Washington Post, największą i najstarszą gazetę codzienną w Waszyngtonie, stolicy Stanów Zjednoczonych.

Fortuna i uznanie

W październiku 2015 roku majątek Bezosa szacowany był na 55 miliardów dolarów, częściowo dzięki wzrostowi cen akcji Amazona, co plasowało go na piątym miejscu listy miliarderów Forbesa. Bez wątpienia Jeff jest wizjonerem, który zdołał rozwinąć swój biznes we właściwym kierunku, będąc prawdopodobnie jednym z najbogatszych przedsiębiorców w historii.

Mamy nadzieję, że poznaliście choć małą część historii Jeffa Bezosa. Jeśli chcielibyście coś dodać, nie wahajcie się zostawić nam swoją opinię na ten temat.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!