Kim jest Bill Gates? Biografia

Microsoft Corporation jest jedną z najważniejszych firm na świecie, która wniosła największy wkład w rozwój technologii informatycznych. W tym artykule opowiemy Ci, kim jest Bill Gates.

bill gates

Kim jest Bill Gates? Biografia

William Henry Gates III urodził się 28 października 1955 r. w mieście Seattle w stanie Waszyngton. Jego rodzice pochodzili z zamożnej rodziny, jego ojcem był William H. Gates, prestiżowy prawnik, a Mary Gates, profesor na „University of Washington” i dyrektor „First Interstate Bank”.

Bill Gates jest najmłodszym z dwójki rodzeństwa i dzięki pozycji ekonomicznej rodziców mógł uczyć się w Lakeside School, gdzie zapoznał się z komputerami i trafił na jedną z pierwszych jednostek komputerowych; sytuacja ta sprawiła, że Bill od najmłodszych lat miał zamiłowanie do komputerów i programowania.

To właśnie w tej samej szkole poznał Paula Allena, który pomimo tego, że był dwa lata starszy od Gatesa, miał takie samo zainteresowanie informatyką; zainteresowanie, które później uczyniło ich założycielami Microsoftu.

Utworzenie Microsoft

Bill studiował na Uniwersytecie Harvarda, ale nigdy nie zakończył kariery uniwersyteckiej, ponieważ w 1975 roku, za niechlubną namową swojego przyjaciela i kolegi Paula Allena, postanowił postawić na stworzenie firmy, która zajmowałaby się projektowaniem oprogramowania. Cóż, w tamtych czasach wszystkie firmy skupiały się na produkcji sprzętu, a nie oprogramowania, a on założył Microsoft w stanie Nowy Meksyk w Albuquerque.

W 1979 roku biura Microsoftu zostały przeniesione do miasta Seattle, w stanie Waszyngton.

Licencja na program MS-DOS

W 1980 roku, po długich rozmowach z właścicielami IBM, licencja na program Q-DOS została nabyta od młodego programisty, który był właścicielem firmy „Seattle Computer Products” za sumę 50 tys. dolarów.

Licencja została zaadaptowana przez właścicieli systemu o nazwie MS-DOS; oprogramowania, które zostało wszczepione w komputerach IBM, który musiał konkurować z Apple i jego komputerami. Tak więc jednym z warunków było to, że oprogramowanie musiało być otwarte dla każdego komputera niezależnie od tego, że był to komputer IBM, co było błędem ze strony wspomnianej firmy, gdyż kilku producentów sprzętu nabyło licencje generując wzrost zysków firmy, gdyż pojawiły się klony komputerów IBM po bardzo niskiej cenie.

Pierwsza oferta publiczna (IPO)

W 1986 r. Bill Gates wprowadził akcje Microsoftu na giełdę, stając się miliarderem w wieku 30 lat. Ponadto w 1989 r., po udoskonaleniu swojego systemu „MS-DOS”, Microsoft Office stworzył narzędzie, które zostało włączone do jego oprogramowania podczas uruchamiania systemu operacyjnego Windows w odpowiedzi na Macintosha.

Podobnie, „MSN” został stworzony, aby konkurować z systemem AOL, a następnie nabył firmę pocztową „Hotmail” w 1997 r. i opracował „Internet Explorer”; system, który otworzył drzwi do przeglądania Internetu.

Przejście Microsoftu na emeryturę

W 1988 roku Bill Gates odszedł z Microsoftu, pozostając jedynie „Prezesem Zarządu” i poświęcając się całkowicie Fundacji Billa i Melindy Gatesów – instytucji powołanej do realizacji charytatywnych projektów zdrowotnych.

W 2008 roku Bill na dobre odszedł z Microsoftu. Obecnie pozostaje na liście najbogatszych ludzi na świecie, choć jego celem jest bycie filantropem i przyczynianie się do rozwoju projektów zdrowotnych i edukacyjnych na całym świecie.

Obecnie większość komputerów na świecie działa na tym oprogramowaniu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zrozumieliście, kim jest Bill Gates i jaka jest jego historia.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!