Jednym z najbardziej praktycznych narzędzi do śledzenia na bieżąco wydarzeń i wiadomości związanych z rynkiem finansowym jest kalendarz ekonomiczny. W tym wpisie omówimy kalendarz ekonomiczny i jak handlować za jego pomocą.

Kalendarz ekonomiczny: Co to jest?
Jeśli jesteś zainteresowany handlem, dobrą opcją jest użycie „kalendarza ekonomicznego”, za pomocą którego można mieć jaśniejszy wgląd we wzrost lub spadek cen aktywów.
W kalendarzu można znaleźć wskaźniki i raporty statystyczne, które pozwolą Ci dokonywać transakcji online w krótkim, średnim i długim terminie: jak również lepiej zrozumieć ruchy na rynku.
Kalendarz ekonomiczny to kalendarz, który każdego dnia pokazuje najważniejsze informacje finansowe, dzięki którym możesz zaplanować wszystkie swoje inwestycje na rynku krajowym i międzynarodowym.
Kalendarz ekonomiczny to lista wydarzeń gospodarczych, komunikatów informacyjnych i raportów dla danego kraju lub regionu. Warto zauważyć, że może on mieć wpływ na rynki finansowe zarówno lokalne, jak i globalne.
Jakie informacje zawiera kalendarz?
W kalendarzu ekonomicznym można znaleźć powtarzające się raporty i dane ekonomiczne wydawane przez agencje rządowe i inne instytucje badawcze, posiedzenia banku centralnego i komunikaty prasowe, działania związane z finansowaniem rządowym oraz ogłoszenia o finansowaniu rządowym.
W kalendarzu ekonomicznym znajdują się również wydarzenia, które nie występują regularnie, ale mogą mieć wpływ na rynki, takie jak spotkania głów państw i wydarzenia polityczne.
Jak dostosować portfel?
Inwestorzy mogą dostosować swoje portfele do swoich celów inwestycyjnych, jeśli wiedzą, jak są zaplanowane główne wydarzenia gospodarcze. Zmienność może zwiększyć ekspozycję na ryzyko w momencie wystąpienia tych wydarzeń. Waluty i towary przemysłowe są często niezawodnymi aktywami, które również poruszają się w odpowiedzi na określone publikacje.
Kalendarz zawiera pozycje, które występują regularnie – co tydzień, co miesiąc, co kwartał lub co roku – o różnym stopniu wpływu na rynki. Warunki rynkowe i gospodarcze są ściśle obserwowane przez inwestorów i specjalistów finansowych podczas tych wydarzeń.
Przeczytaj również:
Raporty o zatrudnieniu i inflacji, działalność finansowa rządu oraz posiedzenia banków centralnych to przykłady wydarzeń, które mają miejsce w określonych dniach tygodnia, miesiąca lub kwartału.
W zależności od bieżących wydarzeń lub większych warunków cyklicznych, inne pozycje kalendarza mogą się zmieniać. Mogą to być przesłuchania dotyczące powołania nowego prezesa banku centralnego czy spotkania z głowami państw. Kalendarze ekonomiczne zawierają wszelkie zaplanowane wydarzenia, które mogą mieć wpływ na warunki ekonomiczne lub aktywność rynku.
Kalendarz ten zestawia dane makroekonomiczne w porządku chronologicznym, za pomocą wykresów z danymi historycznymi i bieżącymi, jak również sekcji wiadomości i ostatnich wydarzeń.
Kalendarz ekonomiczny: interpretacja lub odczyt
Jego działanie jest bardzo proste: filtruje dane dostarczane przez certyfikowane źródła i przekształca je w rysunek, który jest łatwiejszy do odczytania; w tym przypadku, kalendarz pozwala sprawdzić wszystkie zmiany gospodarcze, które powstają.
Za jego pomocą można wykonać następujące czynności:
- Ustaw czas w oparciu o strefę czasową, którą posiadasz, a tym samym unikniesz błędów i zaoszczędzisz więcej czasu.
- W tym kalendarzu będziesz mógł przeanalizować dzień danego negocjowania.
Aby go zinterpretować, należy rozważyć znaczenie tych terminów:
- Czas – Odnosi się do czasu, w którym wydarzenie lub wiadomość zostanie wyemitowana w kalendarzu. Upewnij się, że kalendarz ekonomiczny działa prawidłowo i sprawdź, czy wybrany czas jest czasem lokalnym. Jeśli chcesz ustawić czas, po prostu kliknij na słowo aktualny czas i wybierz strefę czasową.
- Cur – Wskazuje walutę w formacie angielskim.
- Imp Jest to ważny skrót, ponieważ wskazuje procent wpływu na rynek.
Czynniki, które należy uwzględnić w kalendarzu
Aby korzystać z kalendarza ekonomicznego, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- Wyniki danych
- Ruch na rynku
Uważnie obserwując te reakcje na rynku, można inwestować, podążając za kierunkiem trendu, dlatego jedną z wielu strategii handlowych jest kalendarz ekonomiczny, który jest szeroko stosowany do przewidywania przyszłego kierunku ruchu cen.
Innymi słowy, aby zastosować strategię kalendarza, musisz w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na konkretne dane, przejrzeć przewidywane liczby i monitorować raporty rynkowe; informacje, które znajdziesz w wybranym kalendarzu ekonomicznym.
Aktualności
W kalendarzu gospodarczym znajdziesz następujące dane:
- Data i godzina publikacji informacji.
- Stopień zmienności waluty referencyjnej.
- Poprzedni wynik i oczekiwany wynik.
W ten sposób wystarczy otworzyć platformę wybranego przez siebie brokera i zlokalizować kalendarz ekonomiczny. Pamiętaj, że strona jest stale aktualizowana i wskazuje pozytywne, negatywne lub neutralne aspekty, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy handlować, czy nie.
Kalendarz wydarzeń
Niektóre z wydarzeń, które można zobaczyć w kalendarzu to m.in:
- Protokoły z konferencji banków centralnych
- Komunikaty dotyczące stóp procentowych i inflacji
- Dane o PKB i bezrobociu dla całego kraju
W ten sposób można poznać kalendarz ekonomiczny i jego znaczenie dla handlu na rynku finansowym. Należy pamiętać, że kalendarz jest bezpłatną usługą na wielu platformach internetowych, jednak zawsze należy sprawdzić, czy są one bezpieczne i zawierają wiarygodne informacje.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.