Jakie są różnice pomiędzy Principal Trading a Agency Trading? Kiedy zlecenie jest wprowadzane lub składane za pośrednictwem brokera, mają miejsce dwa rodzaje transakcji: Principal Trading i Agency Trading. W tym artykule dowiesz się, jakie są między nimi różnice.

Różnice pomiędzy Principal Trading i Agency Trading
Principal Trading
Principal trading polega na tym, że broker kupuje papiery wartościowe na rynku wtórnym i trzyma je przez pewien czas, a następnie sprzedaje. Celem principal tradingu jest tworzenie przez firmy (dealerów) zysków dla swoich portfeli poprzez ich wycenę.
W tym przypadku, kiedy inwestor kupuje i sprzedaje akcje za pośrednictwem firmy brokerskiej działającej jako zleceniodawca, firma wykorzystuje swoje dostępne zapasy, aby wypełnić zlecenie dla klienta. W ten sposób biura maklerskie uzyskują dodatkowe przychody.
Przykład
Jeśli potrzebuje kupić 100 akcji XY po cenie 10 USD, główna firma maklerska najpierw sprawdzi swoje zapasy, aby zobaczyć, czy akcje są dostępne do sprzedaży. Jeśli są, to akcje są sprzedawane, a następnie transakcja ta jest zgłaszana do odpowiedniej giełdy (komisja papierów wartościowych i biura maklerskie są zobowiązane do przeprowadzania transakcji po cenach rynkowych).
Obrót agencyjny
Handel agencyjny to kolejna popularna metoda realizacji zleceń klienta. Oznacza to, że uzgodnienia te obejmują nabywanie i przenoszenie papierów wartościowych pomiędzy klientami różnych biur maklerskich.
Obecnie handel agencyjny składa się z dwóch części:
Część 1:
Broker, który musi wziąć wniosek do odpowiedniego rynku, aby znaleźć stronę chętną do podjęcia przeciwnej pozycji. Tak więc, jeśli chcesz kupić po określonej cenie;
Broker musi znaleźć kogoś, kto chce sprzedać w tej samej cenie i vice versa.
Wreszcie, gdy obie strony zostaną znalezione, giełda rejestruje transakcję i dochodzi do wymiany pieniędzy i papierów wartościowych pomiędzy stronami transakcji.
Część druga:
Druga część transakcji agencyjnej ma miejsce po zakończeniu transakcji i odpowiednim jej udokumentowaniu na giełdzie; jest to tzw. clearing (wszyscy brokerzy mają indywidualne księgi, w których zapisują łączną ilość zleceń kupna i sprzedaży zrealizowanych przez klientów).
Rozliczenie polega na uzgadnianiu zakupów i sprzedaży (po uzgodnieniu transakcji zakupu i sprzedaży złożonych przez firmy członkowskie do dtcc, podmiot powiadamia wszystkie firmy członkowskie o związanych z tym zobowiązaniach i organizuje transfer odpowiednich środków i papierów wartościowych).
Obrót na zlecenie a obrót agencyjny – różnice
Podsumowując, możemy stwierdzić następujące różnice:
- Principal Trading to sytuacja, w której broker realizuje transakcję klienta przy użyciu własnych zasobów.
- Handel agencyjny polega na znalezieniu przez brokera kontrahenta dla transakcji klienta, którym mogą być klienci innych brokerów.
- Principal trading pozwala również brokerom na czerpanie korzyści z rozpiętości cenowej bid-ask.
- W transakcjach agencyjnych broker musi znaleźć osobę chętną do kupna lub sprzedaży papieru wartościowego po tej samej cenie co kontrahent.
Pamiętaj, że dla inwestorów ważne jest, aby zrozumieć, jak działa proces realizacji zlecenia, ponieważ dzięki tym dwóm sposobom handlu zleceniami, możesz zmniejszyć ryzyko dla inwestorów, a także zapewnić klientom brokera płynny i skuteczny sposób składania i realizacji transakcji.
Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi udało Ci się odróżnić Principal Trading od Agency Trading.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.