Premia za ryzyko jest pojęciem jasnym, ale o kontrowersyjnym charakterze. Jest oczywiste, że to właśnie różnica między oczekiwanym zyskiem z kapitału a stopą procentową wolną od ryzyka jest kluczowa dla zrozumienia, ile może być warta ryzykowna transakcja. Omówimy dzisiaj jak to działa i co należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać wiarygodną premię za ryzyko. Przyjrzyjmy się wspólnie, co to jest i jaka jest najbardziej powszechna teoria obliczania premii za ryzyko.

Co to jest premia za ryzyko?
Pojęcie premii za ryzyko w świecie finansów różni się od tego w świecie ekonomii. W ekonomii jest to różnica pomiędzy oczekiwaną wartością ryzykownej loterii a pewną kwotą, którą dana osoba byłaby skłonna zaakceptować zamiast ryzykownej loterii.
Z kolei w finansach premia za ryzyko jest różnicą między oczekiwanym zyskiem a stopą procentową wolną od ryzyka.
Uzasadnieniem premii za ryzyko jest to, że oczekuje się, iż inwestycja, aby była dobra, musi mieć większy oczekiwany zwrot wraz ze wzrostem ryzyka.
W świecie finansów istnieją różne metody obliczania poziomu ryzyka, a to oznacza debatę na temat tego, co naprawdę należy wziąć pod uwagę przy ocenie ryzyka inwestycji, debatę, która nie została jeszcze rozstrzygnięta.
Model wyceny aktywów kapitałowych
Model wyceny aktywów kapitałowych (CAPM) jest jedną z najpowszechniej stosowanych teorii obliczania premii za ryzyko.
Model wyceny aktywów kapitałowych ustala związek między zwrotem z papieru wartościowego a jego systematyczną ryzykownością. Przypominamy, że ryzykowność systematyczną oblicza się za pomocą współczynnika Beta, który jest stosunkiem kowariancji stopy zwrotu i-tego składnika aktywów w odniesieniu do stopy zwrotu z rynku do wariancji stopy zwrotu z rynku, co czyni ją proporcjonalną do kowariancji między stopą zwrotu papieru wartościowego a trendem rynkowym.
Premię za ryzyko można zatem obliczyć za pomocą wzoru Capital Asset Pricing Model:
Biorąc pod uwagę „E(Ri)” oczekiwaną stopę zwrotu z i-tego składnika aktywów, zwaną „Rf” stopę zwrotu z aktywa wolnego od ryzyka, zwaną „E(RM)” oczekiwaną stopę zwrotu z rynku oraz zwaną „bi” współczynnik Beta i-tego składnika aktywów, to:
E(Ri) – Rf = bi * [E(RM) – Rf].
Innymi słowy, premię za ryzyko można obliczyć jako różnicę między oczekiwanym zwrotem z i-tego składnika aktywów a składnikiem aktywów wolnym od ryzyka.
Wniosek
Premia za ryzyko jest pojęciem fundamentalnym, którego nie należy lekceważyć. Najlepszą radą, jakiej możemy Ci udzielić, jest pełna ocena tej koncepcji, a następnie określenie, jakie czynniki są według Państwa najbardziej istotne przy opieraniu się na koncepcji ryzyka.
Kiedy już to zrobisz, będzie Ci o wiele łatwiej ocenić najbardziej i najmniej dyskutowane teorie na temat premii za ryzyko, wybrać tę, którą uważasz za najbardziej poprawną lub sformułować własną, nową teorię.
Zdecydowanie zalecamy korzystanie z tego podejścia, ale w przypadku, gdy szukasz czegoś „prostego i niezawodnego”, sugerujemy, abyś polegał na najpopularniejszej teorii, Modelu Wyceny Aktywów Kapitałowych, w końcu musi być powód, dla którego jest on jednym z najpopularniejszych.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.