Jak obliczyć wartość obligacji wyemitowanej powyżej wartości nominalnej, poniżej wartości nominalnej i po wartości nominalnej?

Jeśli myślałeś o inwestowaniu, a nie chcesz podejmować wysokiego ryzyka, jednym z produktów finansowych, które spełniają tę cechę są obligacje. Te instrumenty finansowe są papierami wartościowymi emitowanymi przez kraj, przedsiębiorstwo lub spółkę finansową. Dzisiaj porozmawiamy o obligacjach wartościowych, jak obliczyć wartość obligacji wyemitowanej powyżej wartości nominalnej, poniżej wartości nominalnej i po wartości nominalnej.

Jak obliczyć wartość obligacji wyemitowanej powyżej wartości nominalnej, poniżej wartości nominalnej i po wartości nominalnej?

Aby przejść do tematu, zacznijmy od rozróżnienia kilku ważnych kwestii, obligacje mogą być emitowane „po cenie nominalnej”, „powyżej ceny nominalnej” i „poniżej ceny nominalnej”. Warto zaznaczyć, że dziś będziemy omawiać wartość emisyjną obligacji. Wartość rynkowa obligacji zależy od wielu czynników, ale jej cena jest dyktowana przez rynek. Wartość emisyjna obligacji jest z kolei określana przez samego emitenta obligacji, a rynek w tym przypadku nie ma nic wspólnego z tym punktem wyjścia.

Wycena obligacji

Obligacje wycenia się według ich ceny teoretycznej (wartości rynkowej), którą uzyskuje się poprzez zdyskontowanie przepływów pieniężnych, jakie posiadacz otrzyma w przyszłości, przy określonej stopie dyskontowej (wymaganej stopie zwrotu).

Wymagana stopa zwrotu może być uważana za IRR obligacji i jest określana na podstawie zmiennych rynkowych zgodnie z ryzykiem związanym z danym instrumentem. Wzór na obliczenie wartości bieżącej (sumy zdyskontowanych przepływów pieniężnych prowadzących do wartości rynkowej) byłby następujący:

image

Aby być;

  • r = stopa procentowa mająca zastosowanie do obligacji.
  • VN = wartość nominalna obligacji (wartość wskazana na karcie)
  • Kupon = VN * stopa kuponu (odsetki finansowe)
  • N = Czas do terminu płatności.
  • n = czas do każdego przepływu środków pieniężnych.
  • VA = bieżąca wartość obligacji.
  • Przyjrzyjmy się następującemu przykładowi:

„Wyemitowano obligację o wartości nominalnej 1000 dolarów amerykańskich o oprocentowaniu 10% w skali roku i terminie wykupu 10 lat. Wymagana przez inwestorów stopa zwrotu wynosi 10%.”

Jaka byłaby wartość obligacji dzisiaj? Obligacje wyemitowane według wartości nominalnej

Zanim rozwiniemy ćwiczenie, zwróćmy uwagę na następujące kwestie, obligacja ma taką samą stopę procentową dla kuponu i wymaganej rentowności, oznacza to, że instrument jest emitowany „po cenie nominalnej”, dlatego rozumiemy, że rynek wymaga tego, co oferuje obligacja, więc na dzień dzisiejszy wartość obligacji powinna być równa wartości nominalnej. Sprawdźmy to na podstawie powyższego wzoru:

image

Wynik tej analizy pokazuje, że iloczyn wartości nominalnej jest równy wartości bieżącej obligacji, w takim przypadku rozumiemy, że obligacja została wyemitowana „po cenie nominalnej”.

W jaki sposób oblicza się wartość obligacji? Obligacje wyemitowane według wartości nominalnej

Na rynkach finansowych nie zawsze będzie tak, że obligacja jest emitowana po wartości nominalnej, może być tak, że inwestorzy mają wymaganą rentowność, która jest niższa niż to, co oferuje obligacja, co jest określane jako „kupon emitowany powyżej wartości nominalnej”. Tak samo może być dla innej strony, że wymagana rentowność jest wyższa niż to, co oferuje obligacja, pojęcie, które będziemy określać jako „kupon emitowany powyżej wartości nominalnej”. Kupon, emitowany poniżej wartości nominalnej, sprawia, że inwestor jest zdezorientowany, ponieważ można by pomyśleć, że wyższa stopa procentowa powinna zaoferować więcej, niż oczekują inwestorzy.

Przykład: „Organizacja emituje obligacje o oprocentowaniu 10%, a wymagana stopa zwrotu wynosi 8%, co oznacza, że inwestorzy generują premię, która byłaby zyskiem, ponieważ oferuje się im wyższe oprocentowanie niż wymagane” Ujmijmy ten przykład w ten sposób:

Z przykładu wynika, że wartość obligacji o wymaganej rentowności 8% ma wartość bieżącą równą 1 134,20 UF, czyli premia w tym przypadku byłaby różnicą między wartością bieżącą a wartością nominalną, czyli tym, co obligacja oferuje „po cenie nominalnej”, więc wynik wynosi 132,2 UF (1 134,2 – 1 000).

Jak obliczyć wartość obligacji? Obligacje wyemitowane poniżej wartości nominalnej

Zgodnie z tym założeniem, rozumiemy, że jeśli rynkowa stopa procentowa jest niższa niż stopa emisji obligacji jest „powyżej wartości nominalnej”. W przeciwnym razie, tj, stopa rynkowa jest wyższa niż stopa emisji, co powoduje, że obligacja jest emitowana „poniżej wartości nominalnej”, ponieważ organizacja oferuje obligację po wartości niższej niż jej oczekiwania, więc premia w tym przypadku oznaczałaby stratę. Jeśli zobaczymy inny przykład, w którym stopa rynkowa wynosi 12%, oznacza to, że wymagany zwrot jest większy niż to, co oferuje organizacja, więc ilościowo wartość bieżąca obligacji powinna być niższa. Matematyczna demonstracja jest następująca:

image 17

Z przykładu wynika, że wartość obligacji o wymaganej rentowności 8% ma wartość bieżącą równą 1 134,20 UF, czyli premia w tym przypadku byłaby różnicą między wartością bieżącą a wartością nominalną, czyli tym, co obligacja oferuje „po cenie nominalnej”, więc wynik wynosi 132,2 UF (1 134,2 – 1 000).

Wynik w tym przypadku pokazuje, że dzisiejsza cena obligacji wynosi 887 dolarów amerykańskich, mniej niż wartość nominalna, a to oznacza stratę premii w wysokości 113 dolarów amerykańskich (1000 – 887) dla inwestora.

Podsumowując, z punktu widzenia pożyczkodawcy jest to adekwatne źródło finansowania, ponieważ w przeciwieństwie do pożyczek od instytucji finansowych, emitent sam ustala warunki i w przeciwieństwie do akcji nie jest zobowiązany do uczestnictwa w organizacji.

Istnieją różne rodzaje obligacji, w tym artykule odnieśliśmy się do typu obligacji balon, ten rodzaj obligacji ma tę zaletę, że zmniejsza obciążenia finansowe płacąc tylko odsetki, więc firma korzystająca z tej obligacji może uzyskać gotówkę do inwestowaniaj, jednak jest to wada dla inwestora, ponieważ otrzymują mniejszy dochód w krótkim okresie.

Musisz jednak wiedzieć, że firma oferuje nowe stopy procentowe, aby poprawić swoją ofertę i że inwestorzy są zainteresowani Twoją obligacją i nie kupują jej bezpośrednio od firmy. W tym celu należy grać z wartością nominalną obligacji, ponieważ stopa procentowa nie może jej zmienić. Zależność między ceną obligacji a rentownością jest odwrotna, gdy cena obligacji spada, rentowność rośnie i odwrotnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, odwiedź Rankia Polska i zostaw komentarz.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!