Jak obliczyć aprecjację i deprecjację portfela akcji

W tym poście dowiesz się o „aprecjacji i deprecjacji” portfela inwestycyjnego, jak również o jej obliczaniu.

aprecjację i deprecjację portfela akcji

Jak obliczyć aprecjację i deprecjację portfela akcji

Zanim zaczniesz obliczać aprecjację i amortyzację portfela akcji, powinieneś poznać następujące pojęcia:

Klasy aktywów finansowych

  • Akcje
  • Fundusze inwestycyjne i wszystkie fundusze, które inwestują w różne aktywa.
  • Fundusze ETF i inne fundusze, które śledzą aktywa bazowe, np. indeks giełdowy.
  • Towary takie jak produkty rolne, ropa naftowa, złoto.

Wzrost wartości kapitału

Wzrost wartości kapitału to wzrost ceny lub wartości aktywów (takich jak akcje). Termin ten może odnosić się również do wzrostu wartości akcji lub obligacji spółki posiadanych przez inwestora, wzrostu wyceny wynagrodzeń lub w innych przypadkach do wzrostu wartości przeszacowania środków trwałych.

W jaki sposób następuje aprecjacja

Należy wiedzieć, że wzrost wartości kapitału może następować stopniowo i w sposób pasywny, bez udziału inwestora. Ta aprecjacja różni się od zysku kapitałowego, który jest zyskiem, który został osiągnięty poprzez sprzedaż aktywów.

Podobnie, aprecjacja może być wykazana w bilansie i jeśli wykazuje ona przeszacowanie aktywów, wzrost ten nazywany jest „uznanym”. W tym przypadku, gdy składnik aktywów zostaje sprzedany, wzrost wartości od daty początkowego zakupu staje się zrealizowanym zyskiem.

W funduszu powierniczym

Apprecjacja to wzrost wartości papierów wartościowych w portfelu, który przyczynia się do wzrostu wartości aktywów netto.

W inwestycji

Aby skupić się bardziej na wzroście wartości inwestycji, wzrost wartości kapitału należy rozumieć jako wzrost, który następuje w cenie rynkowej inwestycji. Oznacza to, że wzrost wartości kapitału jest oparty na podaży i popycie na aktywa lub aktywa, które składają się na inwestycję. Zatem wzrost ceny inwestycji nie musi świadczyć o konkretnym stanie gospodarki czy finansów.

Inwestycja może być portfelem łączącym różne klasy aktywów lub może być również aktywem finansowym. Ponadto, aprecjacja nie jest jedynym źródłem dochodu inwestora, tak jak dywidendy, nie są jedynym źródłem dochodu inwestora.

Jednak aprecjacja nie jest jedynym źródłem dochodu dla inwestora. Podobnie jest z dywidendami wypłacanymi okresowo przez niektóre aktywa – odsetki płacone od aktywów o stałym dochodzie. Wszystkie te czynniki, wraz z aprecjacją kapitału, przyczyniają się do zysków inwestorów.

Wzrost wartości kapitału nie jest opodatkowany do momentu sprzedaży aktywów i uzyskania przez inwestora zysku kapitałowego. Stawka, według której zysk ten będzie opodatkowany jest różna. Zależy to od początkowej inwestycji i długości okresu posiadania aktywów przez inwestora.

Amortyzacja

Deprecjacja to spadek wartości jednej waluty w stosunku do drugiej. Samo w sobie odnosi się do walut w elastycznym kursie wymiany; system, w którym rynek Forex ustala wartość waluty na podstawie popytu i podaży.

Termin ten jest sprzeczny z tym, co wyjaśniliśmy na temat aprecjacji waluty (umacniania się waluty). Inwestorzy mogą jednak skorzystać z aprecjacji i deprecjacji poprzez otwarcie długiej lub krótkiej pozycji w zależności od prognoz rynkowych.

Obliczenia

Wzrost wartości inwestycji obejmuje wzrost wartości inwestycji. Aby obliczyć wzrost wartości kapitału, należy odjąć wartość początkową inwestycji od wartości bieżącej.

Na przykład, jeśli kupiłeś 100 akcji po 50 dolarów za akcję, a obecnie każda z nich kosztuje 52 dolary, to odjęcie początkowej ceny 50 dolarów za akcję od obecnej wartości 52 dolarów za akcję da zysk kapitałowy w wysokości 2 dolarów za akcję.

Podobnie, aby obliczyć całkowity wzrost wartości kapitału, należy pomnożyć wzrost (aprecjację) o 2$ na akcję przez 100; aby dowiedzieć się, że całkowity wzrost wartości kapitału wynosi 200$.

Mamy nadzieję, że wiedza na temat amortyzacji i aprecjacji będzie dla Państwa przydatna.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!