Jak inwestować w metale?

Świat inwestycji nigdy się nie zatrzymuje, pomimo zmienności lub epizodów, które mogą zniszczyć nasz majątek. I podczas gdy wielu odważy się na giełdę lub obligacje, inni szukają klasycznych schronień, takich jak złoto lub inne metale. Jak w nie inwestować?

Jak inwestować w metale?

Kiedy inwestujemy, wykorzystujemy część naszych zasobów z zamiarem osiągnięcia zysku. Kiedy inwestujemy w metale, zazwyczaj oczekujemy, że zysk ten zostanie wygenerowany poprzez zmiany cen metali.

Inwestowanie w metale zalicza się do kategorii inwestycji alternatywnych. Charakteryzują się one pewnymi unikalnymi cechami, które czynią je atrakcyjnymi w porównaniu z tradycyjnymi inwestycjami.

Inwestycje alternatywne są w mniejszym stopniu powiązane z cyklem gospodarczym, tzn. cena aktywów będzie w mniejszym stopniu zależała od sytuacji gospodarczej. Inwestycje te mogą jednak uchronić nas przed inflacją, gdyż w czasach wzrostu gospodarczego ceny większości produktów, w tym ceny metali, mają tendencję wzrostową.

Innymi rodzajami inwestycji alternatywnych byłyby:

Jak inwestować w metale szlachetne

Metale szlachetne to pierwiastki chemiczne, które charakteryzują się: występowaniem w normalnych warunkach w stanie stałym, przenoszeniem energii elektrycznej, kowalnością, ciągliwością, połyskiem i ograniczoną podażą.

Ze względu na swoje właściwości, metale te są potrzebne jako surowce do produkcji luksusowych wyrobów, takich jak biżuteria, oraz jako środek przechowywania wartości. Do tej grupy zalicza się złoto, srebro, platynę i pallad.

Jak inwestować w metale nieszlachetne

Są one powszechnymi elementami układu okresowego, dobrymi przewodnikami elektryczności i, w przeciwieństwie do metali szlachetnych, są zazwyczaj znacznie tańsze i stosunkowo łatwo się utleniają.

Te cechy sprawiają, że są one bardzo poszukiwane jako wkład do przemysłowych procesów produkcyjnych. Niektóre z tych metali to aluminium, miedź, lit, nikiel, ołów i cynk.

Istnieje kilka sposobów spekulacji na zmiany cen metali, takich jak: bezpośredni zakup, inwestycja poprzez akcje lub poprzez finansowe instrumenty pochodne.

Zakup Bezpośredni

Możliwe jest inwestowanie bezpośrednio w metale, aby spekulować i kupować sztabki metalu, takie jak złoto, cynk lub ołów.

Jednak, choć pomysł ten może być atrakcyjny, będzie miał również szereg wad, takich jak dodatkowe koszty wymagane do przechowywania tych produktów lub brak płynności, ponieważ do handlu fizycznego, trzeba będzie iść do bardzo wyspecjalizowanych miejsc.

Jak inwestować w akcje

Popularnym sposobem inwestowania w metale jest inwestowanie poprzez akcje spółek wydobywczych. Ten model inwestycyjny jest bardzo powszechny w funduszach inwestycyjnych i ETF.

W tego typu spółkach, których główną działalnością jest wydobycie, zmiany cen akcji są zazwyczaj ściśle związane z ceną wydobywanego metalu. Wyjaśnienie leży w analizie fundamentalnej: z punktu widzenia rachunkowości, znaczna część wartości firmy będzie zależeć od zapasów metalu (zapasów), więc jeśli cena metalu wzrasta, wartość księgowa firmy wzrasta. Ponadto oczekiwania spółki uzależnione są od ceny sprzedaży wydobytej rudy. Jeśli cena metalu wzrośnie, oczekuje się, że przychody firmy, a tym samym zyski, ulegną poprawie.

Inwestowanie w metale za pośrednictwem spółek wiąże się jednak z szeregiem ryzyk, co oznacza, że związek między wynikami metalu a akcjami spółki nie jest pełny.

Wnioski

Inwestowanie w metale może być dobrą okazją ze względu na unikalne zalety, jakie oferują. Głównym z nich jest to, że zdywersyfikuje portfel inwestycyjny, a tym samym zmniejszy ogólne ryzyko z nim związane. Będą one również miały tendencję do wzrostu wartości, jak w przypadku metali szlachetnych. Ponadto, inwestycje te pozwalają nam zabezpieczyć się przed ewentualnym wzrostem inflacji, gdyż wzrost ten będzie miał również wpływ na ceny surowców.

Jednak przy inwestowaniu w metale należy zwrócić uwagę na zastosowany środek transportu, ponieważ rynek towarowy mierzy cenę futures tych produktów, która różni się od ich ceny rzeczywistej.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!