Jackson Hole: co to jest i dlaczego ma kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku?

Coroczne spotkanie sympozjum politycznego w Jackson Hole stało się wielkim wydarzeniem rynkowym sierpnia. W tym roku również ma kluczowe znaczenie, gdyż oczekuje się, że to właśnie w tej dolinie w amerykańskich Górach Skalistych prezes Fed Jerome Powell da najwięcej wskazówek, jak rozpocznie deeskalację swojej polityki monetarnej, która do tej pory pozostawała akomodacyjna. Ale jaka jest historia sympozjum Jackson Hole i dlaczego stało się ono obowiązkowym wydarzeniem dla rynków?

jackson hole

Sympozjum Jackson Hole: co to jest i dlaczego jest kluczowe dla rozwoju rynku?

Coroczna impreza, która gromadzi ważnych liderów finansowych i odbywa się w Jackson Hole w stanie Wyoming, zyskała na znaczeniu od 2008 roku. Odbywa się ona jednak od około 43 lat, od 1978 roku. Swoje początki ma w Kansas City. W 1982 roku, z powodów anegdotycznych, przeniesiono ją w obecne miejsce.

Prawda jest taka, że z biegiem lat sympozjum powoli zmieniało swoich głównych bohaterów. Wcześniej było to spotkanie zdominowane przez prywatnych bankierów. Teraz jednak dominacja bankierów centralnych jest oczywista. W tym sensie można powiedzieć, że wpływ na gospodarkę znacznie wzrasta, ponieważ są one powiązane z rządami. Ci ostatni są przecież głównymi decydentami.

Ze względu na delikatność omawianych kwestii i wpływ, jaki mogą one mieć na gospodarkę, udział w tym wydarzeniu jest bardzo selektywny. Tak więc, aby uzyskać akredytację dziennikarską, trzeba podpisać umowę o zachowaniu poufności w sprawach nieformalnych. Innymi słowy, dziennikarze mogą jedynie relacjonować oficjalne oświadczenia, a nie przyjmować dwustronne oświadczenia od bohaterów.

Dlaczego Jackson Hole jest ważnym wydarzeniem dla rozwoju rynku?

Jeśli chodzi o datę, to zawsze pozostaje ona taka sama – ostatni tydzień sierpnia. To, co najbardziej się różniło, to rodzaj uczestników. Jak wyjaśniono na blogu Bankinter, zaczęło się jako wydarzenie dla bankowców. W rzeczywistości, według banku, „od 1982 roku reprezentacja bankierów z Wall Street spadła z 27% do 3%, podczas gdy reprezentacja bankierów centralnych wzrosła z 3% do 31%, a reprezentacja dziennikarzy z 6% do 12%”.

Co więcej, jest to bardzo selektywne wydarzenie, na które można się dostać tylko na zaproszenie wystosowane przez Kansas Fed. Ponadto wszyscy uczestnicy muszą zgodzić się na przestrzeganie szeregu zasad. Niektóre z nich to zakaz przemawiania i pisania w przypadku wystąpień formalnych oraz ścisły zakaz przemawiania w przypadku wystąpień nieformalnych.

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Wpływ na rynki akcji

Jackson Hole w ostatnich latach był areną dla wielu wiadomości dla dziennikarzy, które miały podobny wpływ na rynki akcji. Można stwierdzić, że wydarzenie to jest swojego rodzaju kick-off'em dla banków centralnych.

Aby przytoczyć kilka przykładów, w 2012 r., w szczytowym momencie kryzysu zadłużenia, to właśnie tam Ben Bernanke ogłosił trzecią rundę swojego programu luzowania ilościowego (QE). Dwa lata później to właśnie ówczesny prezes EBC Mario Draghi wykorzystał to wydarzenie do stworzenia podstaw dla programu luzowania ilościowego EBC. Sprawiło, to że rynek zaczął dyskontować dalsze działania stymulacyjne. A ostatnio, w 2020 r., kiedy spotkanie odbyło się online z powodu kryzysu COVID, Powell wykorzystał je do ogłoszenia zmiany w ustalaniu celów inflacyjnych i zatrudnienia, ostatecznie sugerując przedłużenie już długiej ery niskich stóp w tej wiodącej gospodarce świata.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!