Inwestowanie w sektor motoryzacyjny: plusy i minusy

Inwestujesz w branżę motoryzacyjną? Sektor motoryzacyjny jest dobrym wyborem do inwestowania w wartość, ponieważ jest to branża cykliczna, która staje się tańsza podczas recesji i droższa podczas szczytów rynkowych.

sektor motoryzacyjny

Inwestycje motoryzacyjne: plusy i minusy

Jednak sprzedaż samochodów staje się głównym czynnikiem decydującym o kondycji przemysłu motoryzacyjnego. Wychodząc z recesji, przemysł ten jest najlepszym wykonawcą ze względu na kilka czynników; tak więc, gdy gospodarka zaczyna się ożywiać, generowany jest znaczny popyt, ponieważ konsumenci i firmy kupują pojazdy w czasie recesji.

W tym wpisie poznasz zalety i wady inwestowania w sektor motoryzacyjny.

Najpopularniejsze akcje motoryzacyjne

Oto niektóre z najlepszych akcji:

 • Tesla
 • Ford (NYSE: F)
 • General Motors (NYSE: GM)
 • Fiat Chrysler Automobiles (FCA.MI – NYSE: FCAU)
 • Toyota (NYSE: TM)
 • Honda (NYSE: HMC)
 • Volvo
 • Mercedes Benz

Znaczenie sektora motoryzacyjnego

Przemysł motoryzacyjny jest filarem gospodarki światowej, jedną z głównych sił napędowych wzrostu makroekonomicznego, stabilności i postępu technologicznego zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, a także obejmuje wiele sąsiadujących z nim gałęzi przemysłu.

Inwestowanie w sektor motoryzacyjny: zalety i wady

Zalety

Jednak zaletami inwestowania w ten sektor są:

 • Jest to sektor, który pomimo kryzysu gospodarczego nadal generuje znaczne przychody ze sprzedaży pojazdów, podatków od użytkowania, podatków dochodowych od osób fizycznych i podatków od handlu. Oprócz produkcji i sprzedaży nowych i używanych pojazdów, części i usług, które generują akcyzę, sprzedaż, wartość dodaną, podatki lokalne i cła przywozowe.
 • Jest to branża, która stanowi stale rosnący udział w eksporcie przemysłu motoryzacyjnego, szczególnie w krajach rozwiniętych i wschodzących:
 • Przemysł motoryzacyjny jest ważny dla światowego rozwoju gospodarczego, przy czym istnieje ścisła korelacja między napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) a produkcją motoryzacyjną, zwłaszcza w gospodarkach rozwijających się.
 • Na całym świecie motoryzacja jest związana z rozwojem regionalnym. Klastry przemysłowe tworzą się, gdy zakłady produkujące oryginalne wyposażenie (OEM) są otoczone przez zakłady produkujące komponenty, w tym huty stali, producentów szkła, dealerów używanych samochodów, sklepy posprzedażne i dostawców usług transportowych.
 • Samochody zrewolucjonizowały pojęcie mobilności, a towary i ludzie mogą teraz łatwiej niż kiedykolwiek przemieszczać się między regionami geograficznymi. Na całym świecie na każde pięć osób przypada jeden pojazd silnikowy, co poprawia jakość życia dzięki większej mobilności, wygodzie i bezpieczeństwu.
 • Sektor motoryzacyjny przyczynia się do tworzenia miejsc pracy i rozwoju umiejętności. Odpowiada ona na potrzeby konsumentów w zakresie większej różnorodności produktów, lepszych osiągów, większego bezpieczeństwa, wyższych standardów emisji i niższych kosztów.
 • Jeśli inwestujesz w sektor motoryzacyjny i wybierasz wiodące na rynku firmy, osiągasz lepsze wyniki.

Pamiętaj, że inwestor zawsze boi się kupować tuż przed wielkim rynkiem niedźwiedzia, a to może się zdarzyć również w sektorze motoryzacyjnym. Nie zapomnij przeanalizować, które firmy wiodą prym na rynku, jakie są aktualne trendy i zawsze inwestuj z rozwagą. Odkryj najtańszych brokerów do inwestowania w akcje w Polsce.

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!