Wielu inwestorów szukających bezpiecznej przystani dla inwestycji decyduje się na zakup obligacji, ale teraz bardziej niż kiedykolwiek ważna jest również dywersyfikacja w dziedzinie obligacji. Dlatego niektórzy decydują się na inwestowanie w fundusze obligacji lub ETF-y obligacyjne zamiast w pojedynczą obligację. W tym artykule postaramy się zrozumieć różnicę pomiędzy inwestowaniem w obligacje, fundusze obligacji czy ETF-y obligacyjne.

Co to jest obligacja?
Obligacja jest papierem wartościowym, który inwestorzy mogą kupić za pewną sumę pieniędzy i w zamian za to uzyskać regularny dostęp do pewnej sumy pieniędzy w przyszłości. Obligacje mogą być emitowane przez przedsiębiorstwa, przez rząd, a w niektórych krajach także przez gminy lub samorządy, w celu uzyskania płynności finansowej na finansowanie różnych wydatków.
W zamian za finansowanie tych podmiotów inwestor oprócz spłaty kapitału w terminie zapadalności otrzymuje okresową wypłatę odsetek, zwaną również kuponem. Obligacje mogą być jednak sprzedawane także przed terminem wykupu. Obligacje muszą udostępnić:
- Ich wartość.
- Rodzaj waluty.
- Warunki.
- Oprocentowanie.
- Data zapadalności.
- Inne warunki umorzenia.
Fundusze obligacyjne i ETFy obligacyjne
Fundusze ETF na obligacje lub fundusze obligacyjne to pasywnie zarządzane fundusze, które inwestują w jedną lub więcej obligacji, takich jak obligacje rządowe lub korporacyjne, w celu odwzorowania ich rentowności. Dlatego inwestycja w fundusz pozwala na dywersyfikację.
Fundusze obligacyjne mogą być funduszami otwartymi lub zamkniętymi, co oznacza, że istnieją fundusze, do których generalnie nie ma dostępu, jak w przypadku funduszy zamkniętych, które mogą zdecydować się na nieotwieranie ich dla nowych inwestorów.
Wybierając fundusz do inwestowania, należy wziąć pod uwagę następujące elementy
- Waluta: w przypadku funduszy, które inwestują w walutę inną niż euro, a kursy wymiany mogą wpływać na zyski (czasem pozytywnie, a czasem negatywnie, w zależności od waluty).
- Termin zapadalności papierów wartościowych: może on być krótkoterminowy (poniżej dwóch lat) lub długoterminowy.
- Obszar geograficzny i rodzaj emitenta: na przykład ryzyko jest bardziej umiarkowane w krajach o silnej gospodarce niż w krajach wschodzących;
- Rating: jest to ocena kredytowa, jaką cieszą się spółki emitujące dany papier wartościowy, i bardzo często jest ona powiązana z potencjałem zwrotu.
Oba fundusze inwestują poprzez obligacje lub instrumenty dłużne i oba dywersyfikują portfele zawierające dużą liczbę obligacji.
Fundusze obligacji i fundusze obligacyjne typu ETF wymagają minimalnych inwestycji dla dywersyfikacji portfela, inwestycji, które i tak byłyby wymagane przy samodzielnym inwestowaniu, aby osiągnąć ten sam poziom dywersyfikacji poprzez inwestowanie w poszczególne obligacje.
Fundusze obligacji a ETFy obligacyjne: Różnice
Fundusze obligacyjne i ETF-y obligacyjne działają w podobny sposób, z tą różnicą, że fundusz obligacyjny jest otwartym funduszem inwestycyjnym, który inwestuje większość swojego kapitału w obligacje, podczas gdy ETF obligacyjny jest funduszem, który replikuje indeks obligacji, próbując naśladować jego zwroty.
Obligacje a fundusze obligacji: Różnice
Wśród różnic, jakie występują między obligacjami a funduszami obligacji, jedna z nich dotyczy zysków, jakie mogą uzyskać inwestorzy. Różnice te związane są z cenami obligacji, stopami procentowymi, ryzykiem rynkowym i wartością aktywów netto dla każdego rodzaju stałego dochodu.
Fundusze obligacji | Obligacje | |
Termin | Nie mają one daty zapadalności. | Mają ustalony termin realizacji. |
Ryzyko | Kapitał zmienia się w zależności od ceny aktywów bazowych. | Jeśli zatrzymasz swoją inwestycję do zapadalności odzyskasz zainwestowany kapitał (jeśli emitent nie zbankrutuje). |
Płatność | Kupony mogą być rozprowadzane wśród inwestorów lub reinwestowane w fundusz. | Istnieją obligacje, które płacą okresowe kupony oraz te, które wypłacają je w terminie zapadalności. |
Fundusze obligacyjne: Wady i zalety
Zalety | Wady |
Są fundusze obligacji, które mogą być atrakcyjne w pewnych scenariuszach, jak np. fundusze indeksowane inflacją. | Płatność pośrednia |
Dostępne są dwie alternatywy, takie jak fundusze otwarte lub zamknięte | Ryzyko spadających obligacji. |
Dywersyfikacja w inwestowaniu w obligacje. |
Czy warto inwestować w fundusze obligacyjne i ETF-y obligacyjne?
Ostatecznie możemy wyciągnąć następujące wnioski:
- Fundusze i ETF-y są przydatne do dywersyfikacji portfela, co nie jest możliwe w przypadku zakupu pojedynczych papierów wartościowych.
- Umożliwiają one dostęp do zagadnień zarezerwowanych dla dużych aktywów.
- Fundusze i ETF-y obniżają koszty obrotu pojedynczymi obligacjami.
- Czym są i jakie są główne wskaźniki ekonomiczne
- Jak inwestować w obligacje
- Najlepsze fundusze obligacyjne
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.