Indeks MOEX Russia: jakie spółki wchodzą w jego skład?

Indeks MOEX Russia: Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych powstała w 2011 roku w wyniku połączenia „Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej” (MICEX) i RTS, rosyjskiej platformy uważanej za największą w zakresie kupna i sprzedaży instrumentów pochodnych.

Czym jest indeks MOEX?

MOEX Russia Index to główny, denominowany w rublach benchmark na rosyjskim rynku akcji. Został utworzony 22 września 1997 roku przez Moscow Interbank Currency Exchange (MICEX). 27 listopada 2017 roku MICEX Russia Index został przemianowany na MOEX Russia Index po połączeniu z Russian Trading System, tworząc Moscow Exchange (MOEX).

Pod względem składu jest on podobny do denominowanego w dolarach amerykańskich RTS Index. Inwestorzy krajowi preferują MOEX Russia Index, podczas gdy inwestorzy zagraniczni preferują RTS Index. W zależności od płynności i częstotliwości handlu, liczba akcji składowych jest różna.

Spółki wchodzące w skład indeksu MOEX Russia

Obecnie Indeks MOEX Russia (dawniej nazywany Indeksem MICEX) jest głównym indeksem giełdowym śledzącym wyniki 50 największych i najbardziej płynnych spółek rosyjskich z 10 głównych sektorów gospodarki, notowanych na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jest to również indeks złożony ważony kapitalizacją, z wartością bazową 100 na dzień 22 września 1997 r.

Poniżej znajduje się lista spółek, które wchodzą w skład tego indeksu:



SpółkaCena ZmianaDziennaRoczna
GAZPGazprom173.40-109.95-38,80%-21,79%
SBERSberbank107.40-100.98-48,46%-60,33%
ROSNRosneft246.35-185.10-42,90%-53,46%
NVTKNovatek1,019.00-324.80-24,17%-21,22%
LKOHLukoil3,992.50-2,019.00-33,59%-30,45%
GMKNNorilsk Nickel17,224.00-3,922.00-18,55%-25,77%
PLZLPolyus8,800.00-4,208.00-32,35%-37,68%
SANTASurgutneftegas19.97-9.89-33,12%-40,55%
CHMFSeverstal1,192.40-409.40-25,56%-11,08%
NLMKNovolipetsk Steel163.56-56.54-25,69%-24,72%
YNDXYandex1,730.00-1.418,20-45,05%-64,38%
TATNTatneft292.80-147.80-33,55%-45,32%
ALRSAlrosa67.90-31.93-31,98%-31,62%
PHORPhosAgro4,450.00-1,220.00-21,52%12,46%
MAGMagnitogorsk Iron & Steel Works45.70-11.47-20,06%-13,93%
PIKKPIK Group515.00-184.20-26,34%-33,97%
POLYPolymetal international778.80-413.10-34,66%-49,07%
MTSSMobile Telesystems197.90-62.55-24,02%-37,13%
MGNTMagnit2,983.00-1.616,50-35,15%-39,36%
VTBRVTB Bank0.02-0.01-42,48%-47,86%
IRAOInter RAO1.83-1.43-43,92%-64,53%
HYDRFederal Hydro0,65-0.09-12,34%-16,98%
MOEXMoscow Exchange89.40-26.32-22,74%-48,20%
RTKMRostelecom60.89-6.88-10,15%-44,11%
trnfpTransneft95,650.00-50,400.00-34,51%-33,41%
CBOMMoskovskiy Kreditnyi Bank PAO5.25-0.43-7,62%-22,89%
RSTIRosseti0.53-0.32-37,25%-68,54%
AFKSSistema11.11-6.61-37,31%-68,88%
FEESFederal Grid0.08-0.04-31,72%-62,65%
AFLTAeroflot33.30-16.14-32,65%-52,04%
NMTPNovorossiysk Commercial Sea Port3.95-1.70-30,05%-50,99%
MTLRMechel67.48-60.52-47,28%-7,31%
TRMKTMK Group51.70-22.14-29,98%-10,40%
LSRGLSR Group467.00-183.00-28,15%-48,75%
MVIDM Video230.70-96.90-29,58%-71,93%
UWGNUnited Wagon35.00-22.00-38,60%-73,74%
VJGZVAR'YEGANNEFTEGAZ PAO1,165.00-457.00-28,18%-43,96%
TTLMTATTELEKOM PAO0.45-0.12-20.41%-10.92%
UCSSOB”YEDINENNYE545.00-135.00-19.85%-60.79%
USBNBANK URALSIB PAO0.05-0.03-33.42%-30.56%
UTARAVIAKOMPANIYA UTAIR PAO6.48-1.14-14.96%-8.35%
TGKDKVADRA0.01-0.003-26.67%109.52%
SFINSFI PAO413.00-26.20-5.97%-15.06%
MRKKROSSETI SEVERNYI KAVKAZ PAO16.02-4.48-21.85%-42.66%
MRKUMEZHREGIONAL'NAYA0.11-0.05-30.16%-31.64%
MSTTMOSTOTREST PAO71.90-8.10-10.13%-34.28%
PRMBAKB PRIMOR'YE PAO32.600.00-18,400.00-36.08%13.99%
RENIRenaissance Insurance Group42.00-8.57-16.95%-64.41%
ROLORUSOLOVO PAO6.40-1.60-19.95%-36.26%
MKRSROSSETI SIBIR' PAO0.19-0.08-30.70%-51.42%
JNOSSLAVNEFT' Y12.70-5.55-30.41%-36.18%
KUBEROSSETI KUBAN' PAO45.10-9.80-17.85%-36.75%
AKRNACRON13.150-1,362.00-9.39%10.50%
CHMKCHELYABINSKIY2.640-1,440.00-35.29%-14.29%
DVECDAL'NEVOSTOCHNAYA0.64-0.24-27.66%-23.41%
ENRUENEL ROSSIYA PAO0.58-0.18-23.30%-30.55%

Jak inwestować w MOEX?

Aby inwestować w MOEX Russia, należy otworzyć rachunek maklerski w firmie, która oferuje dostęp do Moscow Exchange (MOEX). Po otwarciu konta, można wpłacać środki i składać zlecenia kupna lub sprzedaży akcji MOEX Russia i innych papierów wartościowych za pośrednictwem swojego brokera.

Minimalny depozyt:

$0.00

Minimalny depozyt:

$0.01

Minimalny depozyt:

$50.00

* 79% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Czy jest to dobra inwestycja?

W tej chwili powinieneś unikać indeksu, dopóki nie będziesz mógł lepiej ocenić wpływu inwazji Rosji na Ukrainę i sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj. Zagraniczni inwestorzy mają trudności z inwestowaniem w rosyjskie spółki.

Dobrym przykładem tego, jak wydarzenia geopolityczne mogą wpłynąć na wyniki indeksu, była początkowa inwazja na Ukrainę. Giełda doświadczyła najgorszego spadku w historii z powodu niepewności związanej z możliwymi sankcjami wobec Rosji nałożonymi przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Kilka z największych spółek na MOEX to spółki państwowe lub wspierane przez państwo, co czyni je szczególnie podatnymi na takie wahania. Dlatego też, nawet w bardziej spokojnych czasach, działania i motywacje rządu rosyjskiego odgrywają znaczącą rolę w sukcesie indeksu. Musisz się więc przygotować się na zmienność i niepewność, jeśli zdecydujesz się zainwestować.

Podsumowanie

Warto wiedzieć, że MOEX Russia to ważony kapitalizacją złożony indeks obliczany na podstawie cen najbardziej płynnych akcji rosyjskich największych i dynamicznie rozwijających się rosyjskich emitentów prowadzących działalność gospodarczą związaną z głównymi sektorami gospodarki rosyjskiej, prezentowanych na Rosyjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Ponadto wskaźnik ten jest obliczany w czasie rzeczywistym i jest denominowany w rublach. Tak więc, jak już przeczytaliście, w skład tego indeksu, który jest głównym indeksem referencyjnym rosyjskiego rynku giełdowego, wchodzi wiele bardzo ważnych spółek.

Przeczytaj także:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!