Handel gazem ziemnym: jak handlować, ceny, inwestycje

Gaz ziemny jest paliwem kopalnym, które powstało w wyniku rozwarstwienia się szczątków roślinnych i gazu, które zostały poddane działaniu ciepła i ciśnienia, zaakcentowanego przez tysiące lat. W wyniku tego procesu powstaje gaz ziemny.

Handel gazem ziemnym

Handel gazem ziemnym: jak handlować, wyceniać, inwestować

Aby zorientować się, jak handlować, inwestować i wyceniać gaz ziemny, należy najpierw poznać następujące aspekty.

Dla kogo przeznaczony jest obrót gazem ziemnym?

Handel gazem ziemnym nie jest dla każdego; jest to szczególnie zmienny składnik aktywów, który generuje znaczne ryzyko ze względu na częste i zmienne trendy. Z tego powodu zalecamy opanowanie metod analizy cen gazu i szczegółowe zapoznanie się z wszystkimi cechami tego towaru i jego międzynarodowym obrotem.

Wreszcie, w zależności od wybranej metody inwestycyjnej, należy stosować dobre zarządzanie pieniędzmi, aby zminimalizować ryzyko utraty całego kapitału. Ponownie, zarządzanie kapitałem inwestycyjnym na giełdzie wymaga pewnego doświadczenia i specyficznych umiejętności, które nabywa się z czasem.

Czynniki wpływające na gaz ziemny

Jeśli chodzi o gaz ziemny, to wpływ na niego mają różne czynniki, takie jak rozwój dolara czy pewne sytuacje geopolityczne. Gaz ziemny jest jednak bardzo szczególnym produktem. Należy również pamiętać, że gaz ziemny w wielu krajach wkrótce się skończy.

Światowe zasoby gazu ziemnego

Ponieważ gaz jest zasobem nieodnawialnym, duża część wyników rynków gazu ziemnego wynika z ilości występujących na nich rezerw. Warto wiedzieć, że sytuacja nie jest najlepsza, a światowe rezerwy wielu krajów niedługo się wyczerpią.

Jak handlować lub inwestować w gaz ziemny

Obrót gazem ziemnym odbywa się na rynku pozagiełdowym (OTC – over-the-counter). Jest on również przedmiotem obrotu na New York Mercantile Exchange (NYMEX) oraz International Petroleum Exchange (IPE) w Londynie. Gazem ziemnym można handlować w następujący sposób:

Kontrakty terminowe

Kontrakty terminowe są jednym z narzędzi dostępnych w handlu gazem ziemnym; są to instrumenty pochodne, które są używane jako punkt odniesienia lub benchmark na rynku.

Kontrakty terminowe:
  • Instrumenty te nie są dostępne dla każdego, gdyż wymagają bardzo dużego kapitału na pokrycie związanych z nimi wydatków.
  • Ci, którzy inwestują poprzez kontrakty terminowe, są ściśle powiązani z losem aktywów; dlatego też, jeśli produkt zachowa się dobrze, inwestor osiągnie zysk, ale jeśli rynek zachowa się źle, inwestor nie osiągnie zysku.

Jednak ich zaletami są:

  • Są one przejrzystymi kontraktami i są przedmiotem obrotu na oficjalnych rynkach.
  • Rynek kontraktów terminowych jest potencjalnie bogaty, biorąc pod uwagę jego niewiarygodną płynność.

Kontrakty na różnice

Kontrakty na różnice kursowe (CFD) są instrumentami pochodnymi, ale różnią się od kontraktów terminowych. Są one łatwo dostępne, pozwalając na zajmowanie krótkich pozycji i na interakcję z różnymi sytuacjami bez większych obaw.

Oznacza to, że kiedy handlujesz CFD na gaz ziemny, cena będzie ograniczona i będzie zależeć od ceny kontraktu futures z najbliższą datą wygaśnięcia oraz spreadu.

CFD są inwestycjami spekulacyjnymi, gdzie inwestor nie kupuje całej ilości aktywów, w które inwestuje, ale inwestuje w zmiany i wahania cen. Tak więc, aby z nich korzystać, potrzebujesz platform brokerskich, zwanych zwyczajnie brokerami (zawsze sprawdź, czy są one regulowane przez CySEC lub CONSOB, bezpieczne i niezawodne).

Jeśli chcesz inwestować w gaz ziemny poprzez CFD, polecamy 3 najlepsze platformy w sieci, bezpieczne i regulowane: eToro, OBRinvest i Trade.com.

ETF-y (Exchange Traded Funds)

Należy wiedzieć, że ETF-y nie pozwalają inwestować bezpośrednio w gaz ziemny, ale w koszyki, które mogą go zawierać. Są one jednak doskonałym sposobem na dywersyfikację inwestycji. Masz dwie możliwości korzystania z tego instrumentu: przez brokerów lub przez bank.

Polecamy pierwszą opcję, ponieważ w przypadku banków prowizje są zazwyczaj wyższe.

Cena

Na cenę gazu ziemnego wpływa wiele czynników, w tym cena ropy naftowej i innych węglowodorów, do których jest on indeksowany. Inne czynniki, takie jak czynniki geopolityczne, czynniki klimatyczne, globalna aktywność gospodarcza i sezonowość, mogą również powodować większe lub mniejsze wahania cen.

Dlatego też, aby zdecydować czy zająć pozycję na zakup lub sprzedaż ceny gazu ziemnego, zawsze należy dokonać dokładnej analizy ceny tego papieru wartościowego i skupić się na elementach fundamentalnych i obserwowanych ruchach technicznych.

Ewolucja ceny gazu ziemnego

Jeśli chodzi o ewolucję ceny, będzie ona oczywiście zależała od podaży i popytu, tak jak w przypadku innych surowców energetycznych, w tym ropy naftowej.

Co wpływa na cenę gazu ziemnego

Niektóre z kluczowych czynników, które wpływają na podaż i popyt na gaz ziemny to:

  • Rozwój paliw alternatywnych
  • Ceny paliw alternatywnych.
  • Rezerwy w zapasach
  • Globalny popyt

Jak widać w tym poście, kontrakty CFD na gaz ziemny, kontrakty futures, akcje spółek gazowych i fundusze giełdowe inwestujące w gaz ziemny to główne sposoby, w jakie można rozpocząć inwestowanie i handel gazem ziemnym. Do Ciebie należy wybór najlepszego z nich.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!