Giełdy azjatyckie: czym są, jak inwestować i jakie są ich zagrożenia?

W tym artykule wyjaśniamy, jak działają azjatyckie rynki akcji i jakie są ich cechy charakterystyczne. Nie jest to prosta operacja, będziesz potrzebował głębokiej wiedzy, aby zainwestować bez dodatkowego ryzyka w którykolwiek z jego indeksów giełdowych.

Giełdy azjatyckie

Giełdy azjatyckie: czym są, jak inwestować i jakie są ich zagrożenia?

Podobnie jak giełdy na innych kontynentach, giełdy azjatyckie są rynkami, na których inwestorzy obracają papierami wartościowymi w postaci indeksów, towarów, obligacji, akcji… innymi słowy, ogólnie pojętymi aktywami finansowymi. Są to zorganizowane rynki, których celem jest zwiększenie zysków przez kupujących i sprzedających.

Podobnie jak inne rynki, giełdy azjatyckie są odwiedzane przez firmy, które chcą się finansować poprzez emisję akcji (equities) i obligacji (bonds). Kiedy uczestnicy rynku giełdowego kupują te finansowe papiery wartościowe, firmy otrzymują w zamian zwrot w postaci gotówki i rozwoju swojej działalności.

Główne giełdy azjatyckie są klasyfikowane w oparciu o kilka czynników, takich jak liczba spółek na nich notowanych oraz kapitalizacja rynkowa, jaką generują na rynku. Na tej podstawie zostanie przedstawiona lista głównych giełd azjatyckich:

Giełda Papierów Wartościowych w Tokio

Zwana również Japan Exchange Group (JPX). Jest to trzecia co do wielkości giełda na świecie, pierwsza w Japonii i jedna z najważniejszych giełd azjatyckich na kontynencie. Na jej rynku notowanych jest około ponad 2000 spółek, a kapitalizacja wynosi około 3,3 biliona dolarów.

Rynek ten działa od 9:00 do 15:00 czasu lokalnego, a jego głównym indeksem jest Nikkei 225, który składa się z firm z różnych sektorów, takich jak technologia, transport i usługi, towary i usługi, kapitał, materiały i finanse, między innymi.

Giełda Papierów Wartościowych w Hongkongu

Znajduje się w centralnej części Hongkongu, w Republice Chińskiej. Znana jest również pod nazwą Hong Kong Stock Exchange (HKSE), a 65% jej kapitalizacji przypada na 40 notowanych na niej spółek. Głównym indeksem giełdowym jest Hang Seng Index (HSI), a jednym z wymogów, aby być częścią tego wskaźnika jest to, że spółki muszą znajdować się w 90% spółek o największym wolumenie i być notowane na giełdzie od co najmniej 24 miesięcy.

Zajmuje piątą pozycję na liście najważniejszych giełd azjatyckich na świecie, transakcje finansowe na tym rynku odbywają się w godzinach 9:15-16:00, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi około 2 831 miliardów dolarów przy 1470 notowanych spółkach. Jego głównym indeksem jest SSE Composite.

Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju

Znajduje się ona w Chińskiej Republice Ludowej i nosi nazwę Shanghai Stock Exchange (SSE). Notowanych jest tam około 1415 firm, z których większość należy do państwa i odpowiada za wzrost gospodarczy kraju. Jest ona zarządzana przez China Securities Regulatory Commission (CRSC), a jej kapitalizacja rynkowa wynosi około 4 365 milionów dolarów.

Jest to szósta co do wielkości giełda na świecie, trzecia co do wielkości w Azji i druga co do wielkości w Chinach. Jedną z najważniejszych cech jest to, że nie jest ona w pełni otwarta dla inwestorów zagranicznych ze względu na przepisy CRSC. Handel na tym rynku odbywa się w godzinach od 9:30 do 15:00.

Wady azjatyckich giełd papierów wartościowych

Aby inwestować na tych rynkach azjatyckich, należy spełnić pewne minimalne wymagania:

  • Jest to uzupełnienie Państwa operacji kapitałowych na tradycyjnych rynkach. Zbuduj bardzo wyselekcjonowany portfel inwestycyjny, w którym będziesz miał taki sam udział jak inni.
  • Należy wchodzić tylko momentach, kiedy pojawia się okazja z największą możliwą gwarancją.
  • Nigdy nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności.
  • Wybierz akcje na rynkach akcji, które są najbardziej korzystne dla Twoich interesów.

Oto kilka wad azjatyckich rynków akcji:

  • Nie są to rynki odpowiednie dla inwestorów o dowolnym profilu, tylko dla najbardziej doświadczonych.
  • Kontrolowanie transakcji jest skomplikowane zarówno ze względu na godziny, jak i cechy tych rynków.
  • Wiele z propozycji i opcji inwestycyjnych będzie dla Ciebie praktycznie nieznanych.
  • Nie jest w żadnym wypadku udowodnione, że przewyższają one inne giełdy, ani nawet, że zawsze rozwijają się one w sposób pozytywny.

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!