Frankowicze? Do niedawna trzy czwarte kredytów hipotecznych udzielanych było we frankach szwajcarskich. Banki chętnie je sprzedawały, bo były bardziej opłacalne niż kredyty w złotych, ale klienci równie chętnie je zaciągali, bo raty były dużo mniejsze. Paradoksalnie, niskie raty pozwalały klientom bez historii kredytowej w złotych na uzyskanie kredytu we frankach.

Co dalej z frankowiczami?
Gdy w 2005 roku Komisja Nadzoru Finansowego próbowała zmniejszyć ilość takowych kredytów, politycy protestowali, że to zamach na polskie marzenie o posiadaniu mieszkania. Niestety, już kilka lat później, wbrew oczekiwaniom analityków bankowych, kurs wzrósł z 2 zł/CHF do 4 zł/CHF. Więcej rat nie było już dostępnych, a suma zadłużenia wzrosła dwukrotnie. Dotyczyło to ponad 800 tys. osób, które podpisały z bankami umowy o kredyt hipoteczny w frankach szwajcarskich.
Kredytobiorcy frankowi stali się tak liczni, że przedstawiciele kilku obozów złożyli obietnice rozwiązania tego problemu. Na tym jednak zobowiązania się skończyły. Dobrze zorganizowane kampanie uświadamiające o ryzyku systemowym sektora oraz silny lobbing banków doprowadziły do korzystnego wyniku dla branży usług finansowych. Warto zaznaczyć jednak, że sprawy, które są zaniedbywane, zwykle się pogarszają a problem ma to do siebie że powraca jak bumerang.
Frankowicze zaczęli dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Początkowo przegrywali, ale z czasem zaczęli wygrywać coraz częściej. Kiedy sądy zaczęły bliżej przyglądać się umowom, okazało się, że to nie frankowicze byli zachłanni, ale raczej banki, które takowych kredytów udzielały.
Wyrok TSUE
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE nie spowoduje automatycznego unieważnienia umów kredytów indeksowanych zawierających niedozwolone postanowienia. Jednakże, o ile postanowienia abuzywne są nieskuteczne wobec konsumenta po podpisaniu umowy, to do sądu należy ustalenie, które części umowy pożyczki są niewykonalne i jaki wpływ ich usunięcie będzie miało na stosunek prawny pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Decyzja sądu nie musi oznaczać, że cała umowa kredytowa jest nieważna. Inne możliwości są nadal dostępne.
Jak wygląda procedura dochodzenia swoich praw w sądzie?
Naszym zdaniem, droga sądowa jest obecnie najskuteczniejszym sposobem odzyskania środków niesłusznie wpłaconych do banku. Oczywiście, to do sądu należy ustalenie, czy środki te były rzeczywiście nadmierne. W związku z tym, należy najpierw sprawdzić umowę kredytową, czy nie zawiera ona jakichś niedozwolonych postanowień, które mogłyby być wykorzystane w pozwie przeciwko bankowi.
O szansie na wygraną decyduje sytuacja i treść zapisów umowy w każdym konkretnym przypadku. Niemniej jednak należy stwierdzić, że sukcesy frankowiczów są coraz większe. Przewidujemy, że decyzja Trybunału Sprawiedliwości zaowocuje jeszcze większymi sukcesami powodów w najbliższej przyszłości.
Które banki udzieliły najwięcej kredytów frankowych?
Najwięcej takich kredytów mają:
- PKO BP
- MBank
- Millennium
- Getin Noble
- Santander Bank
Należy jednak brać pod uwagę nie tylko samą wartość kredytów w CHF, ale również to, jak znacząca jest to kwota dla danego banku.
Kto na tym ucierpi?
W pierwszej kolejności ucierpią inwestorzy banków, którzy wcześniej pośrednio korzystali z ich doskonałych wyników finansowych i wypłacanych dywidend. Wiele akcji, zwłaszcza tych, które są przedmiotem obrotu giełdowego, przechodzi do gotówki. W związku z tym dywidendy wypłacane przez „banki frankowe” straciły na wartości.
Po drugie, ucierpią te banki, które będą starały się odrobić straty poprzez podniesienie cen usług. Pamiętajmy jednak, że choć na rynku jest wiele innych banków, które nie mają w portfelu takich kredytów, to one też istnieją.
Ostatecznie, spłacać je pośrednio będziemy my wszyscy, bo generalnie trudniej będzie uzyskać kredyt, co w dłuższej perspektywie przełoży się na nieco mniejszy wzrost PKB. Jednak ze względu na świetne wyniki banków w przeszłości, korzystaliśmy z szerokiego kredytowania.
Frankowicze najnowsze wiadomości 2021?
Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę wyroków w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych we franku szwajcarskim, można się spodziewać, że ta prawidłowość utrzyma się w tym roku. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że liczba pozwów sądowych złożonych w zeszłym roku ustanowiła nowy rekord.
Frankowicze najnowsze wiadomości 2021? Na przykład Sąd Okręgowy w Warszawie ma problem z opanowaniem natłoku spraw, bo nie ma odpowiedniej kadry. W związku z tym, w ramach długo oczekiwanej reformy, w sądach powstaną wyspecjalizowane wydziały do rozpatrywania sporów o kredyt frankowy, a pierwszy z nich ma zacząć działać już w kwietniu.
Inna sprawa, że klienci frankowiczów mogą się spodziewać, że spora część wyroków będzie zapadać poza Warszawą. Wynika to z ostatniej reformy, która przekazała jurysdykcję nad pozwami miejscu zamieszkania powoda, a nie w siedzibie banku. W końcu, udowodnienie nieważności umowy kredytowej stało się trudniejsze w ostatnich latach. Podobnie, w związku z tym trendem, zmniejsza się ekonomika sporów sądowych i liczba czynności prawnych. Widać to np. w tym, że sędziowie nie wzywają już księgowych do sprawdzenia wartości przedmiotu sporu. W rezultacie skróci się czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy sądowej.
Co z frankowiczami?- Wniosek
Można się spodziewać, że orzeczenie Sądu Najwyższego wyjaśni kilka kluczowych kwestii, które sądy muszą rozważyć w indywidualnych okolicznościach. Jednakże Sąd Najwyższy będzie mógł to uczynić tylko wtedy, gdy nie będzie wątpliwości, że w składzie izby nie ma osób, które nie są rzeczywistymi sędziami w świetle prawa europejskiego.
Sądy mogą interpretować prawo w dowolny sposób. Mają pod ręką niepodważalne orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawach związanych z frankowiczami. Sąd Najwyższy konsekwentnie przyznawał frankowiczom nadzwyczajne zarzuty. Udało się to osiągnąć dzięki wysiłkowi ludzi, wspomaganych przez instytucje państwowe i organizacje społeczne. Na koniec warto zaznaczyć, że trudności związane z kredytami udzielonymi we frankach są nadal poważne, ale nie są one nie do pokonania.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.
Errata: Do niedawna trzy czwarte kredytów hipotecznych udzielanych było w PLN z abuzywnymi zapisami odnoszącymi się m.in. do frankach szwajcarskich
Cześć, dziękuję bardzo za komentarz i spostrzeżenia.