Economic Surprise Index: co to jest i do czego służy?

Economic Surprise Index (Indeks zaskoczenia ekonomicznego) jest indeksem opracowanym przez Citigroup, który mierzy różnicę pomiędzy oczekiwaniami ekonomistów co do danych makro, a oficjalnymi danymi makro, które są publikowane.

Economic Surprise Index

Economic Surprise Index: co to jest i do czego służy?

Indeks Zaskoczenia Ekonomicznego jest indeksem tworzonym przez Citigroup (NYSE:C), który mierzy różnicę pomiędzy oczekiwaniami ekonomistów co do danych makro, a oficjalnymi danymi makro, które są publikowane.

Ogólna idea jest taka, że jeśli trend indeksu jest wzrostowy, oznacza to, że oficjalnie opublikowane dane makro były wyższe niż szacunki lub oczekiwania rynku, podczas gdy trend spadkowy sugeruje coś przeciwnego, tj. że dane makro ostatecznie okazały się gorsze niż oczekiwano.

Ten sam indeks jest również opracowywany dla danych makro z różnych regionów, więc nie jest to tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale również śledzi obszary takie jak Unia Europejska i Azja.

Należy zauważyć, że jest to tylko jeszcze jeden wskaźnik, tzn. nie jest to w żadnym wypadku panaceum. Zauważ, że kilka lat temu, w 2015 i 2016 roku wskaźnik był pozytywny, ponieważ wiadomości i dane makro były korzystne i przekroczyły prognozy. Logicznie rzecz biorąc, S&P 500 szedł w górę, więc można powiedzieć, że istniała korzystna korelacja.

Jednak już w zeszłym roku sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy Indeks przesunął się na negatywne terytorium, podczas gdy S&P 500 pozostał silny. Jednym z powodów wyjaśnienia tej rozbieżności jest fakt, że kiedy wskaźnik ten spada, wiemy, że oznacza to, że publikowane dane makro są gorsze od oczekiwań, a tego właśnie trzymali się inwestorzy, ponieważ dobre wiadomości powstrzymywałyby Rezerwę Federalną przed obniżeniem stóp procentowych.

Wniosek

Citi Index Economic Surprise mierzy tempo, w jakim wskaźniki ekonomiczne wyprzedzają lub odbiegają od konsensusu prognoz.

Gdy indeks jest negatywny, oznacza to, że większość raportów jest poniżej oczekiwań, podczas gdy pozytywny odczyt wskazuje, że większość danych jest powyżej oczekiwań.

Fakt, że wskaźnik ten jest obecnie pozytywny wskazuje, że ekonomiści wreszcie obniżyli swoje szacunki na tyle, by były one zgodne z rzeczywistymi warunkami w terenie.

Jeśli chodzi o raporty gospodarcze, to jednym z trendów, który zdaje się utrzymywać przez cały rok, jest to, że zdecydowana większość danych była poniżej oczekiwań. Fakt, że dynamika gospodarcza zwalnia to jedno, ale kiedy gospodarka jest konsekwentnie poniżej oczekiwań, nadaje to ton, że sytuacja gwałtownie się pogarsza. To nigdy nie jest dobra rzecz, ale na szczęście są oznaki, że fala się odwraca.

Ostatni okres negatywnych odczytów był jednym z najdłuższych w historii z 140 dniami handlowymi i tylko szóstą passą 100 lub więcej dni handlowych (w okresie 2015-2016 były właściwie dwie oddzielne passy, choć na wykresie wygląda to tylko jak jedna długa passa).


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!