Earning yield: co to jest i jak się go oblicza?

Earnings yield jest wskaźnikiem finansowym opisującym zależność pomiędzy zyskiem LTM na akcję spółki a ceną akcji spółki na akcję. Earnings yield jest odwrotnością wskaźnika cena-zysk (P/E). Szybka formuła dla Earnings Yield to E/P, zysk podzielony przez cenę. Yield jest dobrą metryką ROI i może być stosowany do pomiaru stopy zwrotu z akcji.

Earning yield: co to jest i jak się go oblicza?

Zasadniczo rentowność pokazuje, ile zysku na akcję generuje spółka z każdego dolara zainwestowanego w jej akcje. W przeciwieństwie do swojego odpowiednika w postaci wskaźnika P/E, earning yield nie dostarcza żadnych informacji na temat wyceny akcji. Zamiast tego jest on zazwyczaj wykorzystywany przez inwestorów do oceny stopy zwrotu z ich inwestycji. Wskaźnik ten może być szczególnie cenny przy porównywaniu potencjalnych zwrotów pomiędzy różnymi akcjami.

W niektórych przypadkach wskaźnik rentowności jest wykorzystywany do obliczania wskaźnika wypłaty dywidendy. Przypomnijmy, że wskaźnik wypłaty dywidendy określa, jaka część zysku spółki jest wypłacana w formie dywidendy dla jej akcjonariuszy. Wskaźnik wypłaty dywidendy może być obliczony na podstawie rentowności zysku i rentowności dywidendy. W tym przypadku wzór jest następujący:

Dividend Payout Ratio – formuła z Earnings Yield.

Kalkulacja rentowności

Zysk z akcji = Zysk na akcję / Cena akcji

Kiedy spółki mają tendencję do utrzymywania stabilnej polityki dywidendowej z roku na rok, wskaźnik rentowności zysku może być traktowany jako stały dochód, który otrzymuje inwestor. Niektóre spółki (np. elektryczne) dają dywidendę zbliżoną do tej, jaką można uzyskać z papierów wartościowych o stałym dochodzie, a dodatkowo inwestor może czerpać korzyści z przeszacowania wartości akcji. Przeczytaj nasz artykuł o współczynniku payout aby dowiedzieć się więcej.

Wnioski

PER ma kilka odczytów, na przykład, mówi nam, ile lat zajęłoby nabycie akcji z zyskiem generowanym przez spółkę. Informuje nas również o oczekiwaniach, jakie rynek ma wobec spółki.

W rzeczywistości, jeśli wartość rynkowa przewyższa wartość zysku, oznacza to, że rynek jest przekonany o zdolności do generowania wyższego zysku w średnim i długim okresie. Należy zauważyć, że musi być ona porównywana między firmami z tej samej branży, na przykład bankami, firmami chemicznymi itp.

Dla tych przypadków bardzo wygodne jest użycie innego wskaźnika, który zawiera bardziej spójną analizę z historyczną krzywą cen. Mam na myśli ten, o którym mowa w tytule tego artykułu, czyli Earning Yield ratio.

Wskaźnik Earning Yield, ocenia zyski z akcji (akcji, obligacji, itp.) w ciągu ostatnich 12 miesięcy i porównuje je z ceną rynkową za akcję (zysk na akcję). Wyraża on wskaźnik zysków w oparciu o historię stóp procentowych. Czyli ocenę na podstawie historycznego zachowania tej wartości.

To, co chcemy znaleźć w tym stosunku, nie jest po prostu ilorazem, jak w PER – daje nam to dane teraźniejsze. Interesuje nas, jak ta wartość będzie się zachowywała w przyszłości i jak rosła lub malała w przeszłości.

Jest to niezwykle interesujące, ponieważ zdarzają się przypadki, w których dokonywanie prostych wycen, takich jak PER, wiąże się z dużymi błędami. Takie przypadki miałyby miejsce w przypadku zawyżonych lub prawidłowych wycen. W takich przypadkach PER może doprowadzić nas do odwrotnego lub błędnego odczytu.

Dla przypadku wskaźnika earning Yield istnieje wariant, zwany wskaźnikiem dividend Yield, który zamiast wykorzystywać cenę rynkową za akcję, wykorzystuje dywidendy, które rozdzieliła każda z tych akcji.

To ostatnie pozwala nam ocenić wartości rynkowe, ponieważ możemy zobaczyć, czy się zmniejszyły czy zwiększyły. Zarówno w przypadku wzrostu, jak i spadku.

W skrócie, Earning Yield Ratio, jest szczególnie przydatny do wyników, które produkuje, gdzie możemy znaleźć korelację między tym, co się stało w przeszłości (zachowanie historyczne) i co dzieje się teraz, co pozwala nam zobaczyć, co się stanie w przyszłości.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!