Drawdown: Co to jest i jak wpływa na handel?

Dowiedzmy się razem, co oznacza pojęcie drawdown, jak wpływa na handel i dlaczego jego przydatność jest przedmiotem wielu dyskusji.

drawdown

Drawdown: co to jest i jak wpływa na handel?

Termin „drawdown” odnosi się do stabilizacji rynku w negatywie, tzn. do negatywnego trendu, który następuje po okresie wzrostu i tym samym wyznacza segment spadkowy pomiędzy względnym maksimum a negatywnym minimum.

Odnosimy się do spadku jako wartości procentowej, aby wskazać, jaki spadek nastąpił w odniesieniu do wysokiego poziomu, który go poprzedzał. Oznacza to, że przy spadku o 0% wartość powróciła taka sama (ale w tym przypadku nie ma sensu mówić o spadku, który wynosiłby dokładnie 0%), natomiast przy spadku o 100%, odnoszącym się np. do wartości akcji, oznaczałoby to, że akcje nie mają już żadnej wartości. Są to skrajne przypadki, które rozebrane na czynniki pierwsze nie mają praktycznie żadnej wartości, ale tworzą ideę.

W konkretnym przykładzie możemy powiedzieć, że monitorując akcję zauważamy, że jej koszt ciągle rośnie. 15€, potem 20€, 40€, 45€, 50€, nagle traci na wartości aż do 10€, potem znowu rośnie i osiąga 60€, a na końcu 70€.

W podanym przykładzie został sprawdzony drawdown w przedziale czasowym o względnym maksimum €50 i względnym minimum €10. Wartość procentowa drawdown będzie odpowiadała procentowi spadku wartości maksymalnej, czyli 80%.

Drawdown, może pomóc w podejmowaniu decyzji o tym, które transakcje wybrać.

Można zadać sobie pytanie, gdzie w tym rysunku jest użyteczność?

Dane same w sobie są bezużyteczne. Choć bezużyteczne, mogą być jednak przydatne w połączeniu z innymi elementami.

Branie przedziału czasowego, w którym występuje spadek i obliczanie go nie jest użyteczne, chyba że ćwiczysz z procentami. Jak więc może być użyteczny? Nie tylko poprzez uwzględnienie jednego spadku.

Użyteczność drawdown polega na tym, że jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem określonej operacji, która polega na zakupie akcji, badanie danych nieodłącznych do ceny tej samej akcji i analiza drawdown pozwala na wskazanie ryzyka operacji.

Jeśli nie było to jeszcze jasne, biorąc pod uwagę wykres (jako przykład wykres ceny akcji), i biorąc pod uwagę różne spadki, które miały miejsce w czasie, można obliczyć różne średnie spadki (być może z ostatniego miesiąca, z ostatniego roku, z ostatnich 3 lat…) i większe względne spadki, aby zrozumieć, że spadki mogą ponownie nastąpić, i mieć świadomość ryzyka z tym związanego. 

Oczywiście nie będą to dane absolutne, ale mogą być przydatne. Należy ponadto pamiętać, że jakkolwiek mogą zdarzyć się w każdej chwili inne załamania niż zwykle. Z tego powodu wielu inwestorów uważa te dane za bezużyteczne.

Wniosek – drawdown

Czy drawdown jest przydatny czy bezużyteczny? Jest z pewnością ważny, ale to do Ciebie należy decyzja, jak bardzo jest on przydatny i jak z niego korzystać. Dane same w sobie są bezwartościowe, ale prognoza ryzyka może być atutem.

Jednocześnie jednak, zbytnie poleganie na nim może spowodować utratę kapitału w przypadku niespodziewanego krachu.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!