Obecnie na rynku powstają różne rodzaje inwestycji, które są innowacyjne i uwzględniają różne kryteria inwestycyjne. W tym artykule dowiesz się, czym jest inwestowanie fair trade? Zasady i ceny.

Sprawiedliwy handel
„Fair Trade” to rodzaj inwestycji, który powstał w latach 50. XX wieku jako środek walki z ubóstwem i marginalizacją. Dzięki innowacyjnej strategii, „sprawiedliwy handel” został przyjęty we Włoszech w 1999 r. poprzez „kartę sprawiedliwego handlu”: ten rodzaj inwestycji jest bezpośrednio związany ze zrównoważonym rozwojem i inwestycjami społecznymi w oparciu o następujące aspekty:
Podejścia
- Poszanowanie praw człowieka poprzez wypłacanie godziwych wynagrodzeń, unikanie zachowań takich jak wyzysk w pracy, wykorzystywanie dzieci oraz dążenie do równouprawnienia.
- „Uczciwe praktyki” poprzez sprawiedliwe relacje, w których producent i inwestor mają takie same gwarancje i właściwą cenę dla obu.
- Ochrona środowiska poprzez sprawiedliwą politykę i praktyki ekologiczne, które nie niszczą środowiska.
Aby zaistniała uczciwa inwestycja handlowa, konieczne jest nie tylko istnienie powyższych czynników, ale również stosowanie następujących zasad:
Zasady
Tworzenie możliwości dla producentów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej.
Zasada ta ma na celu zmniejszenie ubóstwa poprzez wspieranie małych i zmarginalizowanych producentów za pośrednictwem stowarzyszeń i spółdzielni, które generują zatrudnienie.
Przejrzystość i rozliczalność
Inwestycje powinny być realizowane w sposób przejrzysty i w ramach demokratycznych procesów, które umożliwiają udział wszystkich stron.
Uczciwe i sprawiedliwe praktyki biznesowe
Przekłada się to na dobrobyt społeczny, gospodarczy i środowiskowy i na nim się koncentruje, przy czym dostawca musi dostarczać towary na czas i wywiązywać się ze swoich zobowiązań, a nabywca musi płacić uczciwe ceny bez opóźnień, rozumiejąc, że drobni producenci znajdują się w marginalnej sytuacji.
Sprawiedliwa zapłata
Ceny muszą być ustalane sprawiedliwie poprzez partycypacyjny i ciągły dialog, który wymaga znajomości standardów rynkowych, płacy minimalnej w każdym kraju oraz warunków pracy producentów.
Zakaz pracy dzieci i pracy przymusowej.
Inwestorzy i firmy muszą podlegać zakazowi pracy dzieci zgodnie z „Konwencją Narodów Zjednoczonych” o prawach dziecka i pracy dzieci.
Zobowiązanie do niedyskryminacji, równości płci, wzmocnienia pozycji ekonomicznej kobiet i wolności zrzeszania się
Takie inwestycje powinny unikać dyskryminacji ze względu na rasę, religię, niepełnosprawność, płeć, orientację seksualną, przekonania polityczne i wiek.
Zapewnienie dobrych warunków pracy
Zasada ta powinna uwzględniać sprawiedliwe wynagrodzenie, zapewniać zdrowe i bezpieczne środowisko pracy oraz być zgodna z lokalnymi przepisami prawa pracy.
Zapewnienie budowania potencjału
Mając na uwadze, że celem jest walka z ubóstwem, należy promować projekty, które umożliwiają rozwój zdolności zarządzania i produkcji oraz dostęp do nowych rynków.
Promowanie sprawiedliwego handlu
Należy podjąć działania mające na celu podniesienie świadomości znaczenia sprawiedliwych cen i potrzeby większej sprawiedliwości społecznej.
Szacunek dla środowiska naturalnego
Celem jest, aby podmioty wytwarzające towary lub usługi czyniły to poprzez zrównoważony rozwój, poszukując nowych form energii i produkcji.
Sprawiedliwy handel oznacza jednak również sprawiedliwą cenę.
Uczciwa cena
„Sprawiedliwa cena” jest jedną z cech charakterystycznych sprawiedliwego handlu, która zgodnie z kryteriami IFAT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu) jest uznawana za sprawiedliwą, gdy jest uzgodniona między stronami w drodze dialogu i uczestnictwa, gwarantując sprawiedliwe wynagrodzenie dla producentów i trwałość na rynku.
Innymi słowy:
- Tam, gdzie istnieją ustalone na szczeblu międzynarodowym minimalne uczciwe ceny, muszą być one przestrzegane.
- Sprawiedliwą cenę, jak również inne kryteria sprawiedliwego handlu, uzyskuje się poprzez porównanie.
Z drugiej strony, „uczciwe ceny rynkowe odpowiadają każdemu inwestorowi i firmie, która otrzyma inwestycję”, więc ten czynnik musi być ustalony wspólnie w zastosowaniu zasad sprawiedliwego handlu. Podsumowując, mamy nadzieję, że zrozumiałeś, co to jest inwestowanie w uczciwy handel?

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.