Finanse etyczne są rodzajem alternatywnych finansów, które łączą inwestycje z etycznym lub moralnym celem i mogą mieć charakter świecki lub religijny. W tym wpisie wyjaśnimy, czym są etyczne finanse i jakie jest ich znaczenie w dzisiejszych czasach.

Czym są etyczne finanse?
Etyczne finanse zostały stworzone przez bostoński Pioneer Fund, pierwszy etyczny fundusz inwestycyjny z 1928 roku, którego zamiarem było wykluczenie przemysłu zbrojeniowego, alkoholowego, hazardowego i tytoniowego.
Według niektórych analityków, pionierami tego typu inwestycji byli amerykańscy biznesmeni, którzy z powodów religijnych nie popierali handlu niewolnikami, bronią, a później tytoniem i alkoholem. I tak na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych powstały pierwsze „odpowiedzialne” fundusze inwestycyjne, które wyłączyły ze swoich portfeli spółki działające w tych sektorach.
Czym są etyczne finanse?
Ethical finance ocenia firmy na podstawie przestrzegania przez nie praw człowieka i praw pracowniczych, ich relacji z pracownikami i mieszkańcami terenów, na których działają, a także przestrzegania reżimów podatkowych, wynagrodzeń kadry kierowniczej i obecności korupcji.
Główny cel etycznych finansów
Etyczne finanse mają na celu promowanie przejrzystości pracy oraz inwestowanie w firmy, które zwracają uwagę na wpływ społeczny i środowiskowy, są wrażliwe na kwestie obywatelskie i społeczne oraz dbają o dobro swoich pracowników.
Sektory gospodarki objęte finansowaniem etycznym
Etyczne finanse obejmują zatem w swojej formie inwestycji sektory gospodarki, które są uznawane za etyczne, niezależnie od ich zrównoważenia środowiskowego. Ogólnie rzecz biorąc, do sektorów uznawanych za nieetyczne należą m.in. sektor zbrojeniowy, hazardowy, tytoniowy czy firmy zaangażowane w korupcję lub nieprzestrzegające praw pracowniczych.
Rodzaje etycznych finansów
Można znaleźć różne rodzaje etycznych finansów:
Zielone finanse
Są to podmioty, które inwestują w kapitał wspierający działalność gospodarczą w ramach zielonej gospodarki, a tym samym chronią środowisko naturalne.
Finansowanie solidarności
Są to takie, które wspierają inwestycje i poprawiają warunki życia ludzi w biednych krajach lub konkretnej grupy ludzi.
Finanse religijne
Ten rodzaj finansów wybiera inwestycje w oparciu o szacunek dla przekonań i promuje rozprzestrzenianie się religii.
Zrównoważone finanse
Ten rodzaj finansowania wybiera inwestycje na podstawie finansowania i promuje zrównoważony rozwój krajów.
Cechy charakterystyczne finansów etycznych:
- Wybory inwestycyjne są przejrzyste.
- Przewidują udział w podejmowaniu ważnych decyzji spółki nie tylko akcjonariuszy, ale także oszczędzających.
- U podstaw leży odpowiedzialność społeczna i środowiskowa.
- Postrzega efektywność jako element odpowiedzialności etycznej.
- Nie uważa, aby wzbogacenie oparte wyłącznie na posiadaniu i wymianie pieniędzy było zgodne z prawem.
- Kredytobiorcy oferują gwarancje osobiste, a nie majątkowe.
- Wybierane są cele etyczne, czyli inwestycje dokonywane przez organizacje w dziedzinie rozwoju człowieka.
Znaczenie mikrokredytów w finansach etycznych
Mikrokredyt jest częścią etycznego finansowania. Jego twórca był Muhammad Yunus, Bengalczyk, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2006 roku. Jest to bardzo potężna broń do walki z ubóstwem, ponieważ gwarancja pożyczki nie jest oparta na kapitale lub nieruchomości, ale na projekcie, który dana osoba chce osiągnąć.
Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi zrozumieliście czym są etyczne finanse i jakie jest ich znaczenie w dzisiejszym świecie.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.