Czym są akcje klasy A?

Klasyfikacja akcji odnosi się do różnych poziomów zysków i praw, jakie inwestor może mieć w spółce. W tym wpisie opowiemy Ci, czym są akcje klasy A.

akcje a

Co to są akcje A?

Pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć jest to, że spółka może emitować akcje klasy A, B i C. Podobnie, spółka ma pełne prawo do określenia sposobu, w jaki wybiera lub definiuje korzyści, jakie przyniosą jej różne klasyfikacje inwestorów.

Akcje zwykłe

„Akcję zwykłą” definiuje się jako akcję, która może być przedmiotem obrotu na rynku i stanowi proporcjonalną część kapitału zakładowego spółki. To zabezpieczenie finansowe uprawnia jego posiadacza do posiadania proporcjonalnego udziału w spółce.

Akcje klasy A są również znane jako akcje zwykłe i znajdują się w publicznym obrocie. Ponadto, inwestujący w akcje zazwyczaj otrzymują co najmniej jeden głos na każdą posiadaną akcję, co uprawnia właścicieli do głosowania na corocznych zgromadzeniach i wybierania członków rady nadzorczej, podejmowania decyzji biznesowych oraz umożliwia akcjonariuszom wyrażanie swoich obaw.

Ponadto „akcje klasy A” często zapewniają akcjonariuszowi większe korzyści. Korzyści te, oprócz zwiększonego prawa głosu, obejmują pierwszeństwo wypłaty dywidendy i preferencje likwidacyjne. Tak więc osoby posiadające „akcje klasy A” danej spółki są wypłacane w pierwszej kolejności przy wypłacie dywidendy.

Kupno akcji klasy A

Akcje klasy A mogą być obciążone dodatkowymi kosztami, takimi jak koszty związane z pierwszą sprzedażą. Jeśli chodzi o z góry ustalone prowizje od sprzedaży, będziesz inwestował część swoich pieniędzy. Może się również okazać, że opłaty za sprzedaż są uzależnione od wielkości posiadanego biznesu.

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Cechy charakterystyczne akcji zwykłych

Głównymi cechami akcji zwykłych są:

  • Prawo do udziału w zyskach: zwykły akcjonariusz może być uprawniony do otrzymywania dywidend lub zysków wypłacanych przez spółkę bez ograniczenia. Spółka musi stworzyć zbiór zasad dostępu do wypłaty dywidendy.
  • Prawo własności: daje zwykłemu akcjonariuszowi prawo do zachowania swojego udziału kapitałowego w spółce, a w przypadku podwyższenia kapitału, będzie miał prawo do udziału w podwyższeniu kapitału zgodnie ze swoim udziałem w spółce.
  • Prawo do odzyskania aktywów w likwidacji: prawo do odzyskania części wartości przedsiębiorstwa w przypadku upadłości.
  • Prawo głosu: Należy zauważyć, że zwykły akcjonariusz jest zazwyczaj jedyną osobą uprawnioną do głosowania na zgromadzeniach akcjonariuszy w celu wyboru zarządu.

Różnica w stosunku do akcji klasy B

  • W przeciwieństwie do „akcji klasy A”, akcje klasy B nie mają ceny sprzedaży w momencie zakupu.
  • Akcje spółki klasy A mogą mieć mniejsze prawa głosu, ale mogą mieć większe prawa do dywidendy, podczas gdy akcje klasy B mogą mieć większe prawa głosu, ale mniejsze prawa do dywidendy.
  • Roczne koszty dla akcji klasy B są wyższe i są obliczane zgodnie z raportem wydatków.
  • Kiedy kupujesz akcje klasy A, większość pieniędzy zostanie zainwestowana natychmiast.

Teraz, gdy wiesz już nieco więcej o tym, czym są akcje klasy A, powiedz nam w komentarzu, która klasyfikacja jest według Ciebie najlepsza.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!