Czym jest Indeks Russell 2000? W analizie rynków finansowych istnieją wskaźniki, które pomagają nam zidentyfikować trend gospodarczy kraju. W Stanach Zjednoczonych najważniejszymi indeksami są: indeks Dow Jones, indeks S & P 500 oraz indeks Nasdaq. Innym, mniej znanym, ale nie mniej istotnym, jest ten, o którym dzisiaj porozmawiamy, czyli indeks Russell 2000.

Indeks Russell 2000: Czym jest?
Russell 2000 to indeks giełdowy składający się z 2000 spółek o małej kapitalizacji. Na giełdzie notowane są spółki każdej wielkośc. Duże i małe, a nawet indeksy, które nie składają się z firm, ale z obligacji, towarów i innych rodzajów aktywów. Russell 2000 narodził się w 1984 roku, kiedy to Frank Russell Company założył go wraz z innymi indeksami, takimi jak Russell 3000 i Russell 1000.
Najbardziej znanym jest indeks Russell 2000. Russell 2000 jest używany w Stanach Zjednoczonych jako benchmark dla spółek o małej kapitalizacji i funduszach inwestycyjnych.
Skład indeksu Russell 2000
Indeks ten składa się z 2000 spółek o małej kapitalizacji wchodzących w skład indeksu Russell 3000. Chociaż składa się on z 2000 spółek o małej kapitalizacji, reprezentuje on tylko 8% z 1000 spółek o dużej kapitalizacji, które tworzą Russell 3000. Kryterium doboru spółek wchodzących w skład indeksu jest kapitalizacja, od kapitalizacji zależy też waga, jaką spółki te mają w indeksie.
Dlatego też spółki o wyższej kapitalizacji będą miały większą wagę w indeksie niż spółki o niższej kapitalizacji. Indeks Russell 2000, stanowi punkt odniesienia dla gospodarki w Stanach Zjednoczonych. Według analityków finansowych i ekonomistów Indeks giełdowy Russell 2000 jest indeksem, który wykracza poza rynek akcji. Indeks ten, składający się z małych i średnich spółek, lepiej odzwierciedla zachowanie amerykańskiej gospodarki.
Oczywiste jest, że ponieważ mniejsze firmy zwykle prowadzą działalność w Stanach Zjednoczonych, większe firmy mają część swoich operacji za granicą. Przykładem takiej firmy jest Apple, która ma siedzibę na terytorium Ameryki Północnej, a sprzedaje swoje produkty na całym świecie.
Zalety i wady indeksu Russell 2000
Jego główną zaletą jest to, że jest dobrze zdywersyfikowanym indeksem małych akcji i spółek. Dopóki nie zachodzi potrzeba zmienności, istnieje ostateczny poziom kapitalizacji. Spółki o małej kapitalizacji radzą sobie bardzo dobrze, gdy przechylają szalę na korzyść inwestora.
W tym celu można odwrócić indeks Russell 2000, poprzez kontrakty terminowe na indeks, takie jak e-mini Russell 2000 (RTY), fundusze inwestycyjne i ETF, takie jak iShares Russell 2000 ETF.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że indeks Russell 2000 lepiej odzwierciedla rozwój gospodarki amerykańskiej, ze względu na wielkość firm, które go tworzą, co wynika z ich lokalnej produkcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten i inne tematy związane z finansami odwiedź Rankia Polska.
Indeks Russell 2000 a inne indeksy rynkowe
W przeciwieństwie do indeksu Dow Jones Industrial Average (DJIA) indeks Russell 2000 jest ważony według liczby akcji pozostających w obrocie. Innymi słowy, indeks bierze pod uwagę zarówno ostatnią cenę sprzedaży akcji, jak i liczbę akcji, którymi można faktycznie handlować (a nie całkowitą kapitalizację rynkową).
Istnieją inne sposoby mierzenia wyników spółek Russell 2000 o szczególnych cechach. Na przykład:
- Wśród spółek Russell 2000 Indeks Wzrostu mierzy wyniki spółek o wyższych wskaźnikach ceny do wartości i wyższych prognozowanych stopach wzrostu.
- W oparciu o niższe wskaźnik P/B i niższe prognozowane wartości wzrostu Indeks Russell 2000 Value mierzy wyniki spółek z Russell 2000.
- Kolejną istotną różnicą między indeksem Russell 2000 a innymi głównymi indeksami jest fakt, że indeks Russell2000 śledzi spółki o małej kapitalizacji. Natomiast indeksy S&P 500 i Dow Jones mierzą akcje o dużej kapitalizacji.
Może Cię zainteresować:
- Indeks MOEX
- Indeks IBEX 35
- Indeks dolarowy DXY
- Indeks DAX 30
- Nasdaq
- Biotech Index
- Co to jest WIG20
- Jak kupić akcje Apple
Czy chcesz inwestować? Sprawdź rekomendacje naszych brokerów:

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.