Czym jest Indeks Russell 2000?

Czym jest Indeks Russell 2000? W analizie rynków finansowych istnieją wskaźniki, które pomagają nam zidentyfikować trend gospodarczy kraju. W Stanach Zjednoczonych najważniejszymi indeksami są: indeks Dow Jones, indeks S & P 500 oraz indeks Nasdaq. Innym, mniej znanym, ale nie mniej istotnym, jest ten, o którym dzisiaj porozmawiamy, czyli indeks Russell 2000.

Russell 2000

Indeks Russell 2000: Czym jest?

Russell 2000 to indeks giełdowy składający się z 2000 spółek o małej kapitalizacji. Na giełdzie notowane są spółki każdej wielkośc. Duże i małe, a nawet indeksy, które nie składają się z firm, ale z obligacji, towarów i innych rodzajów aktywów. Russell 2000 narodził się w 1984 roku, kiedy to Frank Russell Company założył go wraz z innymi indeksami, takimi jak Russell 3000 i Russell 1000.

Najbardziej znanym jest indeks Russell 2000. Russell 2000 jest używany w Stanach Zjednoczonych jako benchmark dla spółek o małej kapitalizacji i funduszach inwestycyjnych.

Skład indeksu Russell 2000

Indeks ten składa się z 2000 spółek o małej kapitalizacji wchodzących w skład indeksu Russell 3000. Chociaż składa się on z 2000 spółek o małej kapitalizacji, reprezentuje on tylko 8% z 1000 spółek o dużej kapitalizacji, które tworzą Russell 3000. Kryterium doboru spółek wchodzących w skład indeksu jest kapitalizacja, od kapitalizacji zależy też waga, jaką spółki te mają w indeksie.

Dlatego też spółki o wyższej kapitalizacji będą miały większą wagę w indeksie niż spółki o niższej kapitalizacji. Indeks Russell 2000, stanowi punkt odniesienia dla gospodarki w Stanach Zjednoczonych. Według analityków finansowych i ekonomistów Indeks giełdowy Russell 2000 jest indeksem, który wykracza poza rynek akcji. Indeks ten, składający się z małych i średnich spółek, lepiej odzwierciedla zachowanie amerykańskiej gospodarki.

Oczywiste jest, że ponieważ mniejsze firmy zwykle prowadzą działalność w Stanach Zjednoczonych, większe firmy mają część swoich operacji za granicą. Przykładem takiej firmy jest Apple, która ma siedzibę na terytorium Ameryki Północnej, a sprzedaje swoje produkty na całym świecie.

Zalety i wady indeksu Russell 2000

Jego główną zaletą jest to, że jest dobrze zdywersyfikowanym indeksem małych akcji i spółek. Dopóki nie zachodzi potrzeba zmienności, istnieje ostateczny poziom kapitalizacji. Spółki o małej kapitalizacji radzą sobie bardzo dobrze, gdy przechylają szalę na korzyść inwestora.

W tym celu można odwrócić indeks Russell 2000, poprzez kontrakty terminowe na indeks, takie jak e-mini Russell 2000 (RTY), fundusze inwestycyjne i ETF, takie jak iShares Russell 2000 ETF.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że indeks Russell 2000 lepiej odzwierciedla rozwój gospodarki amerykańskiej, ze względu na wielkość firm, które go tworzą, co wynika z ich lokalnej produkcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten i inne tematy związane z finansami odwiedź Rankia Polska.

Indeks Russell 2000 a inne indeksy rynkowe

W przeciwieństwie do indeksu Dow Jones Industrial Average (DJIA) indeks Russell 2000 jest ważony według liczby akcji pozostających w obrocie. Innymi słowy, indeks bierze pod uwagę zarówno ostatnią cenę sprzedaży akcji, jak i liczbę akcji, którymi można faktycznie handlować (a nie całkowitą kapitalizację rynkową).
Istnieją inne sposoby mierzenia wyników spółek Russell 2000 o szczególnych cechach. Na przykład:

  • Wśród spółek Russell 2000 Indeks Wzrostu mierzy wyniki spółek o wyższych wskaźnikach ceny do wartości i wyższych prognozowanych stopach wzrostu.
  • W oparciu o niższe wskaźnik P/B i niższe prognozowane wartości wzrostu Indeks Russell 2000 Value mierzy wyniki spółek z Russell 2000.
  • Kolejną istotną różnicą między indeksem Russell 2000 a innymi głównymi indeksami jest fakt, że indeks Russell2000 śledzi spółki o małej kapitalizacji. Natomiast indeksy S&P 500 i Dow Jones mierzą akcje o dużej kapitalizacji.

Może Cię zainteresować:

Czy chcesz inwestować? Sprawdź rekomendacje naszych brokerów:

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!