Czym jest CNMV? (Krajowa Komisja Rynku Papierów Wartościowych)

Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) jest organem odpowiedzialnym za nadzór i kontrolę Giełdy Papierów Wartościowych w Hiszpanii, a także zaangażowanych w nią przedsiębiorców i agentów.

Kiedy mówimy o Comisión Nacional del Mercado de Valores (Krajowej Komisji Rynku Papierów Wartościowych), mamy na myśli organ, który nadzoruje to, co dzieje się na różnych rynkach papierów wartościowych w Hiszpanii. W tym celu nadzoruje ona i kontroluje działalność prowadzoną na tych rynkach oraz podmioty, które na nich interweniują.

Hiszpania

Co to jest CNMV?

Zdecydowana większość światowych rynków papierów wartościowych posiada organ odpowiedzialny za nadzór i kontrolę działalności prowadzonej na tych rynkach. Od nadzoru nad spółkami oferującymi papiery wartościowe po działalność inwestorów korporacyjnych działających na tych rynkach, organ regulacyjny odpowiada za zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynków, przejrzystości kształtowania cen i innych celów, takich jak ochrona inwestorów.

W Hiszpanii organem odpowiedzialnym jest CNMV. Jej odpowiednikiem w Stanach Zjednoczonych jest Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), w Wielkiej Brytanii – Financial Conduct Authority (FCA), w Meksyku – Comisión Nacional Bancaria y de Valores (CNBV), we Włoszech – Consob, a w Polsce – KNF.

Jakie są cele CNMV?

CNMV realizuje trzy główne cele:

  • Zapewnienie przejrzystości krajowych rynków papierów wartościowych.
  • Zapewnienie prawidłowego kształtowania się cen na samym rynku, unikając ewentualnych manipulacji.
  • Ochrona inwestorów przed oszustwami i sytuacjami, które mogą zaszkodzić im i ich kapitałowi.

Misją CNMV jest zapewnienie bezpieczeństwa, przejrzystości i prawidłowego funkcjonowania rynków papierów wartościowych w Hiszpanii, w tym zapobieganie oszustwom i zabezpieczenie interesów inwestorów.

Funkcje Krajowej Komisji Giełdowej

Aby osiągnąć cele wyznaczone przez Comisión Nacional del Mercado de Valores, Krajowa Komisja Giełdowa pełni szereg funkcji.

Wśród tych funkcji można wyróżnić nadzór nad spółkami, które emitują i oferują papiery wartościowe na rynku w celu ich upublicznienia. W tym zakresie CNMV odpowiada za udostępnianie zainteresowanym stronom pewnych informacji, takich jak informacje o emitencie lub oferowanych papierach wartościowych.

Podobnie Komisja Giełdowa nadzoruje rynki wtórne, kontrolując obrót papierami wartościowymi, który ma miejsce na tych rynkach. CNMV odpowiada za prawidłowe kształtowanie cen, integralność rynków i inne aspekty, takie jak gwarancja prawidłowego przebiegu negocjacji na tych rynkach.

Wreszcie CNMV sprawuje nadzór nad spółkami oferującymi usługi finansowe związane z inwestycjami oraz przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania (CCI). W tym zakresie nadzoruje wszystkie te podmioty, które muszą przestrzegać szeregu przepisów nałożonych przez samą komisję.

CNMV jest organem nadzorującym hiszpańskie rynki papierów wartościowych. Odpowiada za nadzór i kontrolę rynków pierwotnych i wtórnych oraz firm oferujących usługi inwestycyjne i inne instytucje związane z rynkami finansowymi. Jednakże, CNMV odpowiada przede wszystkim za nadzorowanie rynku pierwotnego i wtórnego.

Ten organ regulacyjny rynku hiszpańskiego jest równie ważny jak nasz KNF, czy pozostałe organy regulacyjne, przy wyborze bezpiecznego i regulowanego brokera do inwestowania.

Historia CNMV

Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) została utworzona w 1988 roku na mocy ustawy 24/1988 o rynku papierów wartościowych.

Utworzenie tej komisji było ważnym krokiem w zakresie profesjonalizacji hiszpańskich rynków i ochrony inwestorów uczestniczących na nich. Z biegiem czasu, CNMV przejęła więcej funkcji, dostosowując się do zmian jakie zachodziły na rynkach i w samym systemie finansowym.

Przykładem prac, które obecnie prowadzi CNMV, jest planowany nadzór nad rynkiem kryptowalut w niedalekiej przyszłości. To organ nadzorujący wszystko, co dzieje się na tych rynkach. Byłby to odpowiednik sędziego w piłce nożnej.

CNMV jest organem publicznym i dysponuje personelem zdolnym odpowiedzieć na wiele pytań, jakie inwestorzy mogą mieć podczas inwestowania na hiszpańskich rynkach papierów wartościowych. Jedną z głównych funkcji CNMV jest ochrona inwestorów. W tym celu, posiada rejestr umożliwiający wyszukiwanie podmiotów oferujących usługi finansowe, w celu zaoferowania inwestorom większej ilości informacji i bezpieczeństwa. Okresowo publikuje również listy podmiotów oferujących usługi, które nie są kontrolowane lub nie spełniają standardów ustanowionych przez ten organ.

Szukasz brokera do inwestowania? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!