Czym jest 0x i czym różni się od zwykłego modelu biznesowego?

0x jest siecią peer-to-peer wykorzystującą tokeny oparte na Ethereum. 0x jest zdecentralizowaną giełdą, na której handluje się tokenami ERC-20. Jeśli chodzi o zdecentralizowane giełdy kryptowalutowe, jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych protokołów. W tym wpisie dowiesz się czym jest 0x i czym różni się od normalnego modelu biznesowego.

Co to jest 0x?

0x jest protokołem, który umożliwia całkowicie zdecentralizowaną i pozasieciową wymianę tokenów ERC20 w celu zmniejszenia podatków lub gazu. Innymi słowy, 0x jest wolnym i otwartym oprogramowaniem, a dochód projektu pochodzi ze sprzedaży własnej monety ZRX.

Projekt

Projekt rozpoczął się w 2016 roku, kiedy to dwóch młodych Amerykanów. Will Warren i Amir Bandeali postanowili stworzyć platformę, która mogłaby w pełni wykorzystać zdecentralizowaną gospodarkę. Chcieli stworzyć dominujący model ekonomiczny. Pierwotnie ich celem było zaoferowanie standardowej metody handlu tokenami Ethereum na blockchainie. Zgodnie z ich wizją, każdy składnik aktywów mógłby być reprezentowany jako token na blockchainie Ethereum. Platforma wykorzystuje inteligentne kontrakty w ramach współdzielonej infrastruktury.

0x nie posiada oprogramowania dostosowanego dla zwykłych użytkowników, ale opiera się na dostarczeniu protokołu potrzebnego do poprawy funkcjonowania zdecentralizowanych giełd, a tym samym zmniejszenia kosztów gazu lub opłat.

Różni się on od giełdy tym, że nie jest systemem zastrzeżonym, ale składa się z otwartej i bezpłatnej infrastruktury cyfrowej. Jest ona finansowana przez użytkowników. Ponadto w początkowym okresie istnienia protokół był ostro krytykowany za niedociągnięcia w kodzie. Programiści jednak zainicjowali wiele innowacji i kontynuowali prace nad kodem.

Jak działa 0x?

Działanie protokołu 0x obejmuje następujący proces:

 1. Zdecentralizowany kontrakt wymiany (DEX) zostaje zatwierdzony w celu uzyskania dostępu do salda tokena A.
 2. Twórca tworzy zlecenie wymiany tokena A na token B. Określa on pożądany kurs wymiany, czas wygaśnięcia i podpisuje zlecenie kluczem prywatnym.
 3. Zlecenie jest przekazywane do sieci w celu przetworzenia przez przekaźniki.
 4. Kontrahent przyjmuje zlecenie.
 5. Kontrakt DEX jest zatwierdzany w celu uzyskania dostępu do salda tokenów B kontrahenta.
 6. Kontrahent podpisuje zlecenie wykazując zainteresowanie zawarciem transakcji.
 7. Zlecenie jest wysyłane z powrotem do sieci w celu przetworzenia przez DEX.
 8. Kontrakt DEX uwierzytelnia podpisy stron, weryfikuje czy zlecenie nie wygasło, a także sprawdza czy zlecenie nie zostało zrealizowane.
 9. Na koniec wykonuje transfer, a następnie przekazuje tokeny między dwiema stronami po określonym kursie wymiany.

Co wyróżnia 0x od innych modeli biznesowych

 • Jedną z cech jest to, że 0x ma zamówienia, które są transportowane poza blockchain, w przeciwieństwie do innych platform, takich jak Ethereum.
 • Pod względem bezpieczeństwa i w przeciwieństwie do innych kryptowalut, oprogramowanie 0x zostało skrytykowane za swoje transakcje blockchain.
 • Ma on określoną liczbę ZRX (1,000,000,000) i obecnie w obiegu znajduje się około 517,000,000.
 • Jest to platforma open source, która pobiera niskie opłaty i tylko od małych depozytów (poniżej 1000 dolarów), przeznaczona do prowadzenia ksiąg transakcji.
 • 0x to protokół, który działa na blockchainie Ethereum i posiada token ZRX. Obsługuje każdą monetę z kodem ERC20 (standardowy token Ethereum).
 • Projekt ma na celu poprawę technologii zdecentralizowanej wymiany poprzez zmniejszenie kosztów transakcji i przechowywania.
 • W przypadku protokołu 0x nie jest to konieczne, ponieważ transakcje te odbywają się poza blockchainem (metoda off-chain). W ten sposób tylko kilka wartościowych parametrów jest przesyłanych do blockchaina, a reszta danych pozostaje w zewnętrznych folderach, unikając niepotrzebnego obciążenia łańcucha danymi i zmniejszając koszty gazu.
 • Transakcje on-chain są przekazywane do blockchain tylko wtedy, gdy obie strony, twórca i biorca, ostatecznie zgadzają się na zamknięcie kontraktu (transakcji).
 • W przeciwieństwie do innych modeli biznesowych 0x nie prowadzi żadnego procesu wydobywczego. W tym przypadku, można zarobić tylko prowizje, ale robiąc to jako przekaźnik (przekaźniki są pośrednikami, którzy działają między twórcami i biorcami, aby zaoferować tym ostatnim najlepsze ceny kupna i sprzedaży ZRX i za swoją pracę otrzymują prowizje lub nagrody w 0x).

Podsumowanie

Misją 0x jest budowanie infrastruktury, zwiększanie dostępności i płynności aktywów oraz umożliwienie przedsiębiorczym zespołom z całego świata budowania nowego systemu finansowego. Klienci muszą zaufać giełdom, powierzając im swoje środki. Pomimo sukcesu na rynkach akcji, rosnąca liczba włamań na giełdy poddała w wątpliwość przyszłość tego modelu na rynkach kryptowalut. W tym miejscu z pomocą przychodzi handel zdecentralizowany. Budując bardziej wydajny, przejrzysty i sprawiedliwy system finansowy, 0x ma na celu uczynienie świata kryptowalut lepszym miejscem.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!