Co to są obligacje wieczyste?

Nie ma daty zapadalności i dlatego nigdy nie są wypłacane. Nazywa się je „obligacjami wieczystymi”. Stworzone w XVIII wieku przez rząd brytyjski, choć nie są obecnie powszechną formą finansowania, w przeszłości pomagały rządom wyjść z trudnych sytuacji gospodarczych z jednego prostego powodu: dług nigdy nie jest spłacany, płaci się tylko odsetki.

Co to są obligacje wieczyste?

Dwa rodzaje obligacji są często określane mianem obligacji „wieczystych”. Obligacje wieczyste w najściślejszym sensie to takie, które nie wypłacają kapitału, a błędnie nazywane obligacjami wieczystymi to obligacje o wystarczająco długim terminie wykupu, aby inwestor mógł skupić się na zbieraniu kuponów, a nie kapitału. Obligacje z terminem wykupu 30 lat są ogólnie nazywane obligacjami wieczystymi, niezależnie od tego, czy są to pierwsze, czy drugie rodzaje obligacji wieczystych, które płacą wysoki kupon od wartości nominalnej, co jest prawdziwym powodem, dla którego inwestorzy je wybierają.

Te pierwsze są zarezerwowane tylko dla bardzo wysoko ocenianych firm lub rządów, które są podobne w wycenie do akcji, ponieważ są one w 100% zgodne z analizą modelu dyskonta dywidendy (DDM), ponieważ nie ma kapitału i wszystko opiera się na długoterminowych przepływach pieniężnych. W tym przypadku obligacji wieczystej, jeśli nie posiada ona praw poboru, analizujemy kupony zamiast dywidend.

Te błędnie nazwane obligacje wieczyste mają terminy wykupu w latach 2049 2067 lub 2099. Jednak w obu przypadkach są to instrumenty zmienne, które w dłuższej perspektywie są również zazwyczaj kupowane ze względu na przepływy pieniężne, jakie generują dla inwestora. Różnica jest bardzo subtelna. W obu przypadkach wartość nominalna wynosi 100.

Różnica w stosunku do tzw. akcji uprzywilejowanych jest bardzo subtelna. Te ostatnie są instrumentem hybrydowym między akcją a obligacją wieczystą, ponieważ chociaż są one emitowane jako akcje w praktyce płacą stałą dywidendę, która jest zazwyczaj dokonywana co kwartał i są bezterminowe, chociaż większość z nich jest wykupywana po określonej cenie w określonym dniu.

Zalety i wady obligacji wieczystych

Zalety:

  • Przewidywalność: zwroty są bardziej przewidywalne niż w innych inwestycjach, ponieważ mają stały przepływ gotówki, mają bardziej stabilny dochód niż wiele innych inwestycji.
  • Mniejsza zmienność: zmiana ceny obligacji jest mniejsza i mniej odczuwalna niż zmiana warunków.

Wady:

  • Minimalne nominały: w wielu przypadkach są one wysokie (100 000 lub 200 000 nominalnie) i często zmuszają nas do wyboru innych alternatyw.
  • Problemy z płynnością: w wielu przypadkach wyjście z obligacji jest niemożliwe, ponieważ nie ma nabywców lub trzeba zrezygnować z wysokiej ceny. To jest to samo dla każdego składnika aktywów.
  • Niższa rentowność: w porównaniu z innymi inwestycjami, szczególnie w krótkim okresie czasu.
  • Ryzyko niewykonania zobowiązania: ryzyko niewykonania zobowiązania jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka w obligacjach i musi być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej. Akcje w najlepszym wypadku spadają i mogą być gorszą inwestycją, ale nie muszą honorować płatności.
  • Ryzyko stopy procentowej: stopy procentowe wpływają na wartość obligacji. Jeżeli oczekiwania dotyczące krótkoterminowych stóp referencyjnych wzrosną w przyszłości, cena długich obligacji ucierpi bardziej niż cena krótkich obligacji, ponieważ są one bardziej zmienne.
  • Ryzyko reinwestycji: nie zawsze możliwe jest uzyskanie wewnętrznej stopy zwrotu (IRR), ponieważ w obliczeniach szacuje się, że wszystkie przychody wymagalne i ewentualna amortyzacja tej emisji zostaną ponownie zainwestowane.
  • Ryzyko wykupu: przez emitenta w określonej dacie (lub datach) po określonej cenie (lub cenach).
  • Ryzyko konwersji: obligacje zamienne na akcje.

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!