Co to jest wskaźnik Qstick i jak go używać?

Co to jest wskaźnik Qstick? Zastosowanie wskaźników finansowych na giełdzie sięga XVIII wieku, jednak zastosowanie w dzisiejszych czasach jest w zasadzie do wykresów świecowych jako narzędzie analizy technicznej. Wskaźniki takie jak KRI, SRI, Qstick i inne podważają preferencje przedsiębiorców. Analizując ten post dowiemy się: „Czym jest wskaźnik Qstick i jak się go używa?”.

Co to jest wskaźnik Qstick i jak go używać?

Wskaźnik Qstick, definicja

Wskaźnik Qstick jest oscylatorem zasadniczo stosowanym do wykresów świecowych (świec) w celu określenia czy rynek jest w fazie byczej (białe świece) lub w fazie niedźwiedziej (czarne świece). Wskaźnik ten został opracowany przez duet autorów Tushar Chande i Stanley Kroll w książce The New Technical Trader z 1994 roku.

Interpretacja wskaźnika Qstick

Najczęściej wartości wskaźnika powyżej zera wskazują na rynek byczy lub wzrostowy, a wartości poniżej zera wskazują na rynek niedźwiedzi lub spadkowy. Rynek ten można również interpretować w następujący sposób:

– Krzyżyki: krzyżyk na początku linii zerowej będzie oznaczał możliwość początku rynku wzrostowego, krzyżyk na końcu linii zerowej będzie wskazywał na osłabienie rynku, a więc możliwość spadku cen. Ruch wokół linii zerowej będzie wskazywał na ruch boczny lub nieokreślony trend.

– Sygnały kupna i sprzedaży: zazwyczaj występują w przypadku wartości odstających. Sygnał kupna pojawia się, gdy po osiągnięciu wartości minimalnych wskaźnik obraca się w górę, a kolejna korekta nie osiąga poprzedniego minimum. Z kolei sygnał sprzedaży pojawia się, gdy po osiągnięciu maksymalnych wartości wskaźnik zawraca w dół, a kolejna korekta nie osiąga poprzedniego maksimum. Dlatego ważne jest, aby potwierdzać sygnały za pomocą krótkoterminowej średniej (1 do 3 sesji), tak aby wzrostowe przecięcie średniej potwierdzało sygnał kupna, a spadkowe przecięcie sygnał sprzedaży.

– Dywergencje: sygnał siły lub słabości rynku pojawia się, gdy oscylator osiąga pewne wartości, a ceny poruszają się w przeciwnym kierunku. Tak więc, kiedy wskaźnik osiąga kolejne maksima, nie towarzyszy im ruch cen, i odwrotnie, kiedy oscylator osiąga kolejne minima, ceny łagodzą trend. Należy pamiętać, że wiarygodność sygnałów jest większa w obszarach wykupienia lub wyprzedania rynku.

Budowa oscylatora Qstick

Oscylator wynika ze średniej ruchomej różnicy pomiędzy kursami otwarcia i zamknięcia sesji, wyszczególnionej poniżej, zgodnie z danymi zawartymi w poniższej tabeli:

qstick

Qstick wynika ze średniej kroczącej z różnicy pomiędzy kursami otwarcia i zamknięcia sesji, wyszczególnionej poniżej, zgodnie z danymi zawartymi w poniższej tabeli:

Zobaczmy, że dla pewnej sesji, takiej jak ta pokazana na przykład 2 stycznia, pierwsza kolumna zaznaczona na niebiesko, obserwujemy co następuje:

– W drugiej i trzeciej kolumnie znajdują się kursy otwarcia i zamknięcia bieżącej sesji. W tym przypadku odpowiednio 62.0000 i 61.6250.

– Czwarta kolumna pokazuje różnicę pomiędzy kursem zamknięcia a kursem otwarcia bieżącej sesji, z zachowaniem znaku, a więc 61.6250 – 62.0000 = -0.3750.

– Piąta kolumna określa sumę poprzedniego wyniku bieżącej sesji i poprzednich rozpatrywanych (domyślnie 7): wynik, przez czysty przypadek, wyniósł 0,3750.

– Wreszcie, w szóstej kolumnie jest Qstick w następujący sposób: poprzedni wynik podzielony przez wybrane sesje. Domyślnie 8. Zatem 0,3750 / 8 = 0,0469. Wartość, oparta na tym wyniku, nie wydaje się wykazywać określonej tendencji. Poczekaj na kolejne sesje zanim potwierdzisz, czy obrót będzie w górę czy w dół.

Wady wskaźnika Qstick

Wskaźnik jest zasadniczo przydatny przy wartościach ekstremalnych, a więc do identyfikacji rozbieżności pomiędzy ruchem ceny a wartościami wskaźnika. Fakt, że występują przecięcia z linią zerową nie musi oznaczać, że wskaźnik przewiduje trend, ale raczej, że potwierdza trend. Z tego powodu ważne jest, aby uzupełnić interpretację sygnałów o inne oscylatory, ponieważ mogą być generowane fałszywe sygnały, takie jak Commodity Channel Index (lub CCI), Relative Strength Index lub r-squared.

Podsumowując, przejdźmy się po ważnych punktach do zapamiętania, wskaźnik Qstick wskazuje byczy lub rosnący rynek, gdy wartości wskaźnika są powyżej linii zerowej i niedźwiedzi lub spadający, gdy wartości są poniżej wartości zerowej.

Przecięcie linii zerowej w górę oznacza możliwość rozpoczęcia rynku wzrostowego, natomiast przecięcie linii zerowej w dół oznacza osłabienie rynku.

Sygnał kupna pojawia się, gdy po osiągnięciu wartości minimalnych Qstick wzrasta, a kolejna korekta nie osiąga poprzedniego minimum. Sygnał sprzedaży pojawia się, gdy po osiągnięciu maksimów wskaźnik zawraca w dół i kolejna korekta nie osiąga poprzedniego maksimum.

Sygnał siły lub słabości rynku pojawia się, gdy Qstick osiąga określone wartości, a ceny poruszają się w przeciwnym kierunku. Wskaźnik Qstick jest wynikiem średniej kroczącej z różnicy pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia sesji. Jeśli chcesz być informowany o najnowszych tematach finansowych, odwiedź Rankia Polska i zostaw komentarz.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!