Co to jest wartość nominalna?

Co to jest wartość nominalna? W ramach rynków akcji istnieje kategoria zwana rynkiem terminowym (futures). Na rynkach tych handluje się pochodnymi instrumentami finansowymi, których wartość zależy od aktywów bazowych. Krótko mówiąc, instrument pochodny naśladuje zachowanie cen aktywów bazowych. Na tym rynku używane jest pojęcie wartości referencyjnej. W dzisiejszym artykule omówimy „Co to jest wartość referencyjna”.

Co to jest wartość nominalna?

Co to jest wartość nominalna?

Termin „notional” jest ściśle związany z rynkiem finansowych instrumentów pochodnych. Chociaż wartość ta jest stosowana na rynku instrumentów pochodnych, koncentruje się ona w szczególności na swapach i kontraktach terminowych.

Futures to standaryzowane kontrakty, czyli kontrakty funkcjonujące w ramach giełdy, które ustalają przyszłą cenę zakupu danego papieru wartościowego. W tym rodzaju kontraktu, sygnatariusz kontraktu terminowego składa procent wartości jako zabezpieczenie płatności. Na koniec okresu obowiązywania umowy wykonawca musi zapłacić uzgodnioną cenę w stosunku do wynegocjowanej wartości.

Kontrakty futures są podobne do kontraktów forward, z tą różnicą, że są one zawierane poprzez giełdę, a nie bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi stronami. Kontrakty futures określają następujące parametry:

  • Cena dostawy, po której kontrakt terminowy jest podpisany w celu wymiany na aktywa będące przedmiotem obrotu.
  • Przyszły termin płatności.
  • Aktywa, które są przedmiotem obrotu i na które przypada uzgodniona cena. W przypadku kontraktów terminowych futures, aktywo to nazywane jest instrumentem bazowym.
  • Miejsce, do którego ma być dostarczona podpisana instalacja.
  • Kwota aktywów bazowych, znana jako ich wartość nominalna.

Innymi słowy, „Wartość referencyjna jest to wartość instrumentu bazowego kontraktu futures skompensowana przez cenę płatności od kontrahenta”. Ponieważ są to kontrakty standaryzowane, wartość referencyjna musi podlegać normalizacji rynku akcji, na którym dany kontrakt futures jest przedmiotem obrotu.

Wartość referencyjna instrumentu bazowego kontraktu terminowego może być określona przez proporcjonalność, tak aby cena kontraktu terminowego odpowiadała wartości waluty w momencie wygaśnięcia kontraktu.

Przykład

Jeżeli kontrakt terminowy został zawarty z ceną kupna 1 mln USD, a wartość nominalna każdego kontraktu terminowego wynosi 10 000 USD, kontrahent musi podpisać 100 kontraktów. Pozwala to na zachowanie proporcjonalności, ponieważ jest to przybliżona wielokrotność kwoty, która ma być pokryta.

Zwracamy uwagę, że „kwoty referencyjne dla pochodnych instrumentów finansowych odzwierciedlają wolumen działalności”, ale nie kwoty narażone na ryzyko. Kwoty ryzyka są generalnie ograniczone do niezrealizowanych zysków lub strat wynikających z wyceny rynkowej tych instrumentów, które mogą się zmieniać w zależności od zmian wartości rynkowej aktywów bazowych, ich zmienności oraz wiarygodności kredytowej kontrahentów.

Wartość nominalna jest zatem wartością składnika aktywów finansowych, którego dotyczy kontrakt na instrumenty pochodne. Na przykład w swapie procentowym kwota referencyjna jest kwotą główną, od której naliczane są odsetki wymieniane przez strony. W przypadku kontraktów terminowych na indeksy akcji, kontrakt, w którym sprzedaż lub zakup wyrażone są w wartości każdej z jednostek składających się na indeks, tzn. w przypadku kontraktu dotyczącego indeksu 132, jedna jednostka jest określona dla każdej ze 132 jednostek składających się na indeks. Wartość referencyjna obliczana jest jako iloczyn wartości jednostki indeksowej i liczby jednostek indeksowych, których dotyczy kontrakt.

Podsumowując, wartość hipotetyczna to nic innego jak wartość składnika aktywów umieszczonego jako obietnica dostawy w przyszłym kontrakcie w zamian za cenę tego składnika. Kontrakty terminowe są kontraktami stosowanymi w celu zagwarantowania ceny dla wartości referencyjnej składnika aktywów, aby uniknąć wahań rynkowych w stosunku do tego składnika. Aby dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, poznać możliwości inwestycyjne lub produkty finansowe, odwiedź Rankia Polska.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!